Najnowsze telewizory na CES 2022

Najnowsze telewizory

W Las Vegas na konferencjach producentów sprzętu RTV odbywających się na żywo lub wirtualnie (w sieci) zaprezentowano nowości w sprzęcie RTV, jakie zobaczymy w sklepach w tym roku i w najbliższych latach.

W targach CES 2022, w których można było wziąć udział online, ale także osobiście, mimo trwającej pandemii zaprezentowało się 2300 firm i odwiedziło je ponad 40 000 uczestników. Niestety, ze względu na wspomnianą pandemię Covid-19 nie uczestniczyło w nich wiele dużych firm, na przykład BMW, Intel, Google, Amazon, Microsoft, MSI, AMD. Na targach CES swoje nowości zaprezentowali najwięksi producenci telewizorów, jak LG, Panasonic, Samsung, Sony, TCL.

Telewizory mini-LED w ataku

Ubiegły rok był premierą telewizorów mini-LED, produkowanych przez największych producentów. W tym roku na tragach CES obserwujemy ich dalszy rozwój. Przypominamy, że nie jest to nowy rodzaj wyświetlaczy, lecz zmiana w konstrukcji źródła światła w telewizorze, jakim są mini-LED w warstwie podświetlenia, która zamiast dotychczasowych kilkuset LED zawierać może kilka, a nawet kilkanaście tysięcy znacznie mniejszych mini-LED. Podzielenie ich na strefy umożliwia lokalne dynamiczne sterowanie przez ich włączanie i wyłączanie, co znacznie zwiększa poziom czerni obrazu, zbliżając go do jakości wyświetlaczy OLED. Szereg nowości pokazała firma TCL, która jako pierwsza model klasy premium mini-LED – TCL 65X10 oferowała już w 2020 r. W tym roku w haśle przewodnim „Inspire Greatness” firma TCL zawarła wizję tego, jak produkty i usługi marki TCL mogą pomagać ludziom żyć, pracować i bawić się lepiej k ażdego dnia.

Wśród nowości atrakcyjnie zapowiada się prototyp najcieńszego, 85-calowego telewizora mini-LED 8K o grubości zaledwie 3,9 mm, charakteryzującego się dużym kontrastem i bardzo szeroką gamą kolorów. To wynik zastosowania ponad 2000 stref lokalnego przyciemniania i matrycy QLED.

Uwagę graczy przyciągnął 34-calowy monitor TCL CSOT WQHD 165Hz R1500 Mini LED, zaprojektowany specjalnie dla e-sportu. Wyposażony w największą w branży liczbę 1152 lokalnych stref przyciemniania monitor oferuje bardzo duży kontrast i szczegółowość obrazu. Częstotliwość odświeżania 165 Hz zapewnia wymagającym graczom bardzo krótki czas reakcji, ostry obraz i płynną rozgrywkę. TCL w 2022 r. na rynek wprowadzi swoją pierwszą serię telewizorów mini-LED 144 Hz z ponad 1000 lokalnymi strefami, podnosząc tym samym poprzeczkę w zakresie responsywności i płynności gier wideo wyświetlanych na telewizorach z dużym ekranem. Telewizory TCL mini-LED pracujące z częstotliwością odświeżania sięgającą nawet 144 Hz mogą zapewnić graczom liczącą się przewagę, szczególnie w grach wieloosobowych, w których czas reakcji liczony w ułamkach sekundy ma kluczowe znaczenie dla zwycięstwa. TCL na CES zdobył nagrodę „Innovation Award of Mini LED Display Technology” za telewizor TCL OD Zero Mini L ED 8K TV X 925 PRO. Z marką TCL konkurować będą mini-LEDy firm: LG, Sony i Samsung.

Najnowsze telewizory

Telewizor LG OLED evo Gallery Design nie odstaje od ściany i wygląda jak obraz. (Fot. LG)

LG QNED Mini LED o przekątnych 86, 75 65 cali

Na rok 2022 firma LG proponuje również rozszerzoną ofertę telewizorów QNED MiniLED. Dzięki wyświetlaczom Quantum Dot NanoCell modele z nowej serii gwarantują oddawanie barw na poziomie 100 proc. nasycenia. Począwszy od serii QNED90, wszystkie modele mają certyfikat potwierdzający 100-procentową spójność barw. Użytkownik za każdym razem widzi ten sam dobrej jakości obraz niezależnie od kąta patrzenia. LG QNED MiniLED wyświetla pełne, rzeczywiste kolory także w najjaśniejszych i najciemniejszych obszarach obrazu. W sklepach pojawią się telewizory 4K i 8K o dużych przekątnych: 86, 75, 65 i 55 cali.

Najnowsze telewizory

Firma Sony dołączyła do producentów telewizorów z podświetleniem mini-LED oferując serię 4K Bravia XR X95K o przekątnych 65, 75 i 85 cali. (Fot. Sony)

Sony inwestuje w telewizory mini-LED

Premierę na CES miały pierwsze telewizory z panelami mini-LED 85- i 75-calowe Sony Bravia Z9K (8K) i X95 (4K). Zastosowane w nich zostały procesor XR i układ XR Backlight Master Drive do sterowania podświetleniem mini-LED. System dźwięku Acoustic Multi-Audio precyzyjnie steruje źródłami dźwięku, zapewniając intensywne wrażenia audiowizualne do toczącej się akcji na ekranie. W nowej linii telewizorów mini-LED pojawiły się także funkcje, które pozwalają wzbogacić domową rozrywkę i dostosować ją do indywidualnych wymagań. Opracowany wspólnie z platformą Netflix tryb Netflix Adaptive Calibrated Mode automatycznie dostosowuje przetwarzanie obrazu do jasności otoczenia, dzięki czemu programy i filmy wyglądają w każdych warunkach dokładnie tak, jak chcieli tego twórcy. W tym roku firma Sony wprowadza także nowo opracowaną kamerę Bravia CAM do telewizora, która określa, gdzie siedzą widzowie, aby automatycznie ukierunkować w ich stronę dźwięk. Wykorzystywana jest także do włączenia trybu oszczędzania energii, jeśli chwilowo nie ma nikogo przed ekranem. Dzięki kamerze możliwe jest też sterowanie telewizorem gestami czy prowadzenie czatu wideo.

Najnowsze telewizory

Wśród nowości marki TCL atrakcyjnie zapowiada się prototyp najcieńszego 85-calowego telewizora mini-LED o grubości zaledwie 3,9 mm. (Fot. TCL)

Samsung nie tylko z Neo QLED

Firma Samsung zaprezentowała telewizory dopasowane do wizji marki „Ekrany wszędzie, ekrany dla wszystkich” z udoskonaloną jakością obrazu i dźwięku, większym wyborem rozmiarów ekranu, możliwe do spersonalizowania, z akcesoriami i usprawnionym interfejsem Smart Hub. W sklepach pojawią się kolejne wersje telewizorów mini-LED z procesorem Neo Quantum i dźwiękiem Dynamic Sound Experience. Tegoroczny procesor Neo Quantum gwarantuje zwiększenie skali luminancji źródła światła diody Quantum Mini LED. Nowa technika Shape Adaptive Light analizuje linie, kształty i powierzchnie obrazu w celu sterowania układem światła i poprawy jakości efektów HDR. Real Depth Enhancer – „multiinteligentny” algorytm sterujący jakością obrazu definiuje widoczne na ekranie obiekty, przetwarzając je z uwzględnieniem tła i generując większą głębię. System dźwięku OTS (dźwięk podążający za obiektem) został wzbogacony o głośniki kierujące dźwięk ku górze, by generować jeszcze pełniejsze brzmienie przestrzenne dla filmów z Dolby Vision. Platforma Smart Hub 2022 wprowadza nowe funkcje, jak Gaming Hub, Watch Together (wideoczat i oglądanie filmów), NFT Platform (platforma kupowania dzieł sztuki) i Smart calibration.

Dla osób ceniących sobie niepowtarzalne wzornictwo firma Samsung oferuje telewizory The Frame, The Sero i The Serif. Dla jeszcze lepszego obrazu filmów i np. obrazów dzieł sztuki z galerii ( The Frame) zastosowano w nich nowy wyświetlacz Matte Display, który charakteryzuje się właściwościami antyrefleksyjnymi oraz jest zabezpieczony przed odciskami palców.

Wizytówką możliwości technicznych marki są telewizory Micro LED, w których źródłem obrazu są diody mikro-LED. Ich technologia wytwarzania umożliwia produkcję ekranów o dużych przekątnych: 110, 101 i 89 cali. Realistyczne barwy i znacznie większa jasność niż OLED to zasługa 24 milionów samoemisyjnych, indywidualnie sterowanych mikro-LED. Obraz charakteryzuje się 20-bitową głębią skali szarości (typowo 12 – 14 bitów) i wyświetla ponadto 100 proc. gamy barw według norm DCI i Adobe RGB.

Na specjalnym pokazie na CES 2022 producent paneli Samsung Display ujawnił pierwsze szczegóły dotyczące ekranów QD-OLED (Quantum OLED). W tym roku Samsung rozpocznie produkcję trzech paneli: 55- i 65-calowych dla telewizorów, a także 34-calowych dla ultrapanoramicznych monitorów. Inaczej niż w ekranach LG OLED WRGB, Samsung Display zastosował niebieską matrycę OLED oraz warstwę czerwonych i zielonych kropek kwantowych. Zmiana ta umożliwi zwiększenie jasności obrazu i uzyskanie jeszcze lepszej jakości barw niż w zwykłych wyświetlaczach OLED.

Najnowsze telewizory

Na stoisku TCL prezentowane były najnowsze telewizory mini-LED 8K. (Fot. TCL)

2022-01-23
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket