Rodzina telewizorów LG OLED od 42 do 97 cali, które zobaczymy w tym roku w sklepach. (Fot. LG)
Telewizory LG OLED – ośmiokrotny laureat nagrody „CES Innovation Award”, już od dziewięciu lat lider światowego rynku klasy premium, wprowadził szereg udoskonaleń w telewizorach OLED na 2022 r.
Nowe modele LG z serii G2 i wybranych modelach z serii C2 zostaną wyposażone w wyświetlacz OLED evo, który premierę miał w ubiegłym roku. Opracowana w LG technika Brightness Booster umożliwia zwiększenie jasności obrazu za sprawą udoskonalonego odprowadzania ciepła. Procesor α9 piątej generacji z algorytmami głębokiego uczenia powoduje jeszcze lepszą wydajność skalowania i zwiększenie wrażenia głębi obrazu przez precyzyjne rozróżnianie pierwszego planu oraz tła. Ponadto procesor ten przy pomocy funkcji AI Sound Pro zapewnia widzom bardziej realistyczne wrażenia audio i umożliwia odtwarzanie wirtualnego dźwięku przestrzennego 7.1.2 przez wbudowane w telewizor głośniki.
W 2022 r. seria G2 wzbogaci się o nowy model o przekątnej 83 cali oraz pierwszy na świecie o przekątnej aż 97 cali. Dołączą one do 55-, 65- i 77-calowych telewizorów aktualnie dostępnych w ofercie. Telewizory z serii G2 Gallery Design można montować płasko na ścianie, dzięki czemu wyglądają jak obrazy. Z kolei w serii C2 premierę miał pierwszy na świecie 42-calowy model idealnie przystosowany do gier na konsole i komputery PC, który dołączył do oferty ekranów o przekątnych: 48, 55, 65, 77 i 83 cali. Telewizory OLED z tej serii mają smuklejsze ramki, a sprzęt zyskuje jeszcze bardziej elegancki wygląd.
W 2022 r. użytkownicy telewizorów LG będą mogli łatwo wybierać funkcje dostosowane do gier, przełączać się między nimi i wyświetlać zdefiniowane ustawienia gamingowe bezpośrednio z menu Game Optimizer. W nowym trybie Dark Room Mode jasność ekranu jest dostosowywana w taki sposób, aby uzyskać jeszcze lepsze wrażenia przy wyłączonym świetle. Można także korzystać z funkcji G-Sync Compatible i FreeSync Premium oraz zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR). Nowością jest też tryb sportowy, uwzględniający specjalne ustawienia do pierwszoosobowych strzelanek, RPG-ów i strategicznych gier czasu rzeczywistego (RTS), aby osiągnąć jeszcze większy stopień realizmu.
The Frame marki Samsung wyposażony w nowy wyświetlacz Matte Display jeszcze lepiej prezentuje dzieła sztuki, dzięki niskiemu wskaźnikowi odbicia światła i braku odblasków. (Fot. Samsung)
W najnowszej wersji systemu operacyjnego WebOS 22 wprowadzono profile osobiste, aby widzowie cieszyli się podczas oglądania bardziej spersonalizowanym odbiorem. Do profilu logujemy się bezpośrednio w przeglądarce telewizora bądź przez smartfon z funkcją NFC Magic Tap. Służy ona też do klonowania ekranu urządzenia mobilnego na telewizorze LG. Widzowie mogą przesyłać również treści wideo z jednego telewizora na drugi za pomocą funkcji Room To Room Share, co pozwala oglądać telewizję kablową lub satelitarną na innym odbiorniku przez Wi-Fi bez dodatkowego dekodera. Kolejna nowość na rok 2022 to Always Ready – może zmienić telewizor LG w wyświetlacz multimedialny. Funkcję tę łatwo skonfigurować w menu ustawień. Uruchamia się po naciśnięciu przycisku zasilania na pilocie LG. Dzięki niej ekran przekształca się w cyfrowe „płótno”, aby wyświetlać dzieła sztuki lub zegar albo odtwarzać muzykę.
Dzięki aktualizacji systemu ThinQ AI telewizor LG z serii 2022 może w prosty sposób stać się „centralą” zautomatyzowanego domu. Oprócz wygodnego sterowania głosowego i zgodności z innymi urządzeniami obsługiwanymi przez ThinQ teraz sztuczną inteligencję rozszerzono o nowy branżowy standard łączności smart home – Matter, w którym telewizor LG służy jako centrum sterowania dla podłączonych sprzętów.
TCL w 2022 roku na rynek wprowadzi swoją pierwszą serię telewizorów Mini LED 144 Hz dla graczy. (Fot. TCL)
Na ten rok LG proponuje całkiem nową definicję roli telewizora, wprowadzając innowacyjne usługi. Atrakcyjność oglądania różnych widowisk zapewnia aplikacja LIVENow z dostępem do koncertów, wydarzeń sportowych i innych imprez na żywo. Z myślą o tych, którzy chcą tańczyć, LG TV prezentuje aplikację 1M HomeDance. Powstała ona we współpracy z 1Million Dance Studio – jednym z najpopularniejszych zespołów zajmujących się K-popową choreografią. Pierwsza platformą prozdrowotna – LG Fitness zachęca do zdrowszego trybu życia w domu. Użytkownicy mogą wybrać plan treningowy w oparciu o rekomendacje systemu albo opracować własny program. Aplikacja Independa to pierwsza usługa telemedyczna LG. Telewizory LG pomogą użytkownikom w zdalnej opiece nad bliskimi i ułatwiają seniorom zachowywanie większej samodzielności w codziennym życiu.
Firma Samsung inwestuje w telewizory Micro LED o parametrach lepszych od OLED o przekątnych 110, 101 i 89 cali. (Fot. Samsung)
Na targach CES firma Sony pokazała także telewizory OLED Bravia 4K Master Series A95K, Master Series A90K i A80K z systemem dźwięku Acustic Surface Audio+. We flagowych telewizorach 55- i 65-calowych A95K po raz pierwszy zastosowano wyświetlacz QD-OLED o luminancji 1000 nt, nieosiągalnej dla zwykłych matryc OLED. Wszystkie telewizory z serii Bravia XR z 2022 r. będą oznaczone jako „Idealne do PlayStation5”, co oznacza, że mają dwie specjalne funkcje PlayStation5 (PS5): Auto HDR Tone Mapping (automatyczne odwzorowywanie odcieni HDR) i Auto Genre Picture Mode (dostosowywanie trybu obrazu do gatunku gry).
Ekran telewizora LG Objet TV można przysłonić osłoną z tkaniny, lub na jego części wyświetlać widżety informacyjne. (Fot. LG)
Na targach CES bardzo dobre opinie zebrał flagowy telewizor Panasonic OLED LZ2000 z 77-calowym wyświetlaczem „Master OLED Pro-Cinema Size” z procesorem HCX Pro AI i zwiększonej jasności oraz jakości obrazu – „strojony” przez specjalistów z Hollywood. LZ2000 obsługuje większość formatów HDR, w tym Dolby Vision IQ, Dolby Vision, Filmmaker Mode, HDR10+ Adaptive i HLG. Wyróżnia go system dźwięku „360° Soundscape all-in-one”, opracowywany razem ze specjalistami Technicsa. Rozbudowany system głośników skierowanych w górę, w bok i do przodu tworzy przestrzenną scenę dźwiękową przy odtwarzaniu filmów Dolby Atmos. Panasonic jest pierwszą marką, która wprowadziła wbudowane głośniki skierowane w górę i w bok. W tym roku Panasonic wprowadził głośniki frontowe typu Line-Array (kilka głośników ustawionych w rzędzie). System głośnikowy oferuje szereg korzyści, szeroką scenę dźwiękową, a także bardziej precyzyjny, czysty dźwięk, także kierunkowy.
Pierwszy telewizor Sony OLED 4K Bravia XR A95K z wyświetlaczem QD-OLED 55 lub 65 cali. (Fot. Sony)
LG StanbyME z 27-calowym obracanym ekranem na ruchomej podstawie, zasilany z akumulatora. (Fot. LG)
© 2024 InfoMarket