Telewizor z Android TV czy smart TV?

Telewizor

Każdy liczący się na rynku producent ma w ofercie telewizory sygnowane przydomkiem „smart” z platformą do zarządzania multimediami. Muszą one sprostać wymaganiom szybko rozwijającym się multimediom, aby jak najszybciej użytkownik mógł dotrzeć do poszukiwanych treści wideo.

Nie ma jednorodnej definicji smart TV wśród producentów telewizorów. Za telewizory smart TV są uważane telewizory dołączone do sieci internetowej, która jest źródłem wielu aplikacji. Liczba aplikacji i wygląd aplikacji zależy od systemu operacyjnego telewizora.

Co jest niezbędne, by telewizor był smart?

Do telewizorów smart są zaliczane urządzenia, które mają odpowiednie łącza umożliwiające połączenia przewodowe i bezprzewodowe z Internetem, z domowymi urządzeniami wideo, smartfonem lub tabletem. Najpopularniejsze łącza bezprzewodowe to Wi-Fi i jego odmiany (Wi-Fi Direct) oraz Bluetooth. Do przewodowych są zaliczane jest złącze Ethernet. Do najważniejszych funkcji smart TV należą:  

 • aplikacje na ekranie TV,  
 • przeglądarka internetowa,  
 • sterowanie smartfonem i tabletem,  
 • sterowanie głosem,  
 • korzystanie z telewizji hybrydowej,  
 • transmisje wideo,  
 • odtwarzanie multimediów z domowej sieci i chmury,  
 • współpraca z urządzeniami mobilnymi.

Telewizor z Android T V można poznać po charakterystycznym menu z kafelkami aplikacji, podobnym dla wszystkich marek telewizorów z Android TV. Dostęp do sprawdzonych aplikacji firmy Google dopasowanych do odtwarzania na dużym ekranie telewizora to duża zaleta.

Telewizor

HISENSE 55E76GQ; TCL 65C728

Wybieramy telewizor z Android TV?

Sukces systemu Android na smartfonach i tabletach spowodował, że wprowadzono go także w telewizorach w wersji Android TV. Aplikacje i gry androidowe wyglądają znacznie atrakcyjniej na dużym ekranie. System operacyjny Android TV zyskał dużą popularność, ze względu na udostępnianie największych zasobów domowej rozrywki po podłączeniu telewizora do Internetu. Co roku zwiększa się oferta telewizorów z systemem operacyjnym Android TV. Znajdziemy je w ofercie takich marek jak: Hitachi, Manta, JVC, Sony, Philips, TCL, Sharp, Toshiba, Xiaomi, Panasonic. Firma TP Vision, jako pierwsza wprowadziła w 2014 r. telewizory z systemem operacyjnym Android 4.2.2, sygnowane marką Philips Smart TV Powered by Android. Aplikacje androidowe dostępne w Google Play są modernizowanie pod kątem optymalnego odtwarzania na dużym ekranie. Aplikacje działają poprawnie, jeżeli telewizor ma dużą moc obliczeniową. W telewizorach stosowane są minimum czterordzeniowe procesory z wewnętrzną pamięcią do pobierania aplikacji z możliwością powiększenia jej za pomocą pamięci USB. Wybierając telewizor Android TV warto sprawdzić w praktyce:  

 • jak wygląda interfejs użytkownika,  
 • jak szybko działa wyszukiwanie głosowe,  
 • jak szybko działają aplikacje i gry,   
 • czy można obsługiwać gry za pomocą gamepada,  
 • ile jest pamięci na aplikacje.

Stale rosnąca baza aplikacji już ponad 7000 dostępnych w sklepie Google Play przyciąga coraz więcej użytkowników. W porównaniu z małym ekranem smartfona granie i oglądanie filmów to nowy wymiar doznań wizualnych.

Telewizor

JVC LT-VA3000 umożliwia dostęp do popularnych serwisów VoD w Polsce Netflix, HBO Go, player.pl, Ipla, Amazon Prime i innych. (Fot. JVC)

Funkcja Chromecast łączy smartfon z telewizorem

Możliwość oglądania zasobów wideo ze smartfona na dużym ekranie dzięki funkcji Chromecast to dodatkowy argument za korzystaniem z systemu Android TV. Smartfon łączy się bezprzewodowo z telewizorem po Wi-Fi. Można wybierać czy daną aplikację ze sklepu Google Play instalować na telewizorze czy na smartfonie. Jeżeli korzystamy z aplikacji np. Netfix, na smartfonie, strumieniowanie filmu nie zostanie przerwane, gdy zadzwoni telefon.

Telewizor

LG OLED77B13LA

Wyszukiwanie głosowe szybki dostęp do informacji

Wszyscy korzystają z „inteligencji” asystenta Google na smartfonach. Stał się on także standardem w telewizorach Android TV. Większość pilotów ma wbudowany mikrofon i wydzielony przycisk do obsługi asystenta Google. Asystent odpowiada głosowo w języku polskim, przez głośniki telewizora lub wyświetla filmy z YouTube. W najlepszych telewizorach asystent Google jest połączony z asystentem producenta np. LG ThinQ i TCL, co umożliwia głosową obsługę podstawowych funkcji telewizora.

Telewizor

Za pomocą Z-Wave Stick 1 można wzbogacić telewizor TechniSat TechniVista75 o funkcję smart home i przekształcić telewizor w centrum zarządzania inteligentnym domem obsługiwanym za pomocą Asystentki Alexa. (Fot. TechniSat)

Google TV łatwiejsze zarządzanie rozrywką

W tym roku Android TV pojawił się po raz pierwszy w nowej odsłonie graficznej i funkcyjnej jako Google TV, na początek w telewizorach Sony i TCL a modele z Android TV wersja 11 będą aktualizowane do wersji Google TV. Dotychczas w smartfonach i telewizorach stosowano te same nazwy i numerację wersji systemu Android TV. Celem wprowadzanych zmian jest, aby system operacyjny Android TV był kojarzony z urządzeniami mobilnymi, a Google TV z telewizorami i przystawkami do nich. Dla użytkownika telewizora Google TV to nowa nakładka na Android T V. Jej celem jest nie tylko zmiana wizualna głównego ekranu, ale spełnienie nowych oczekiwań i wymagań klientów. Wprowadzane zmiany w Google TV mają ułatwić zarządzanie domową rozrywką. Google TV zmienia filozofię korzystania z rozrywki. Dawniej na głównym ekranie menu telewizora były pokazywanie ikony aplikacji. Pojawienie się coraz większej liczby serwisów z bogatą ofertą filmową, muzyczną czy gier oraz możliwość oglądania telewizji na żywo w sieci spowodowało konieczność udoskonalenia wyszukiwania zarządzania multimediami. Przede wszystkim postawiono na szybszy i logiczny układ do wyszukiwania filmów i rekomendacji. Na głównym ekranie pojawiły się nowe kategorie wzorowane na popularnych serwisach VoD:  

 • Live - kanały telewizyjne na żywo, sport, koncerty;  
 • Movie, czyli filmy z serwisów VoD z rozbudowanymi informacjami o nich i rekomendacjami;  
 • Biblioteka - podgląd wypożyczonych, kupionych i zaczętych filmów;  
 • Aplikacje - zbiór zainstalowanych przez nas aplikacji VOD, muzycznych i gier.  
 • Rozrywka dla dzieci.

W Google TV, jeśli będziemy poszukiwać konkretnego filmu, nie musimy się zastanawiać, w jakiej aplikacji zainstalowanej na telewizorze i w jakiej kategorii się znajduje. Wystarczy zapytać asystenta o tytuł filmu, który przeszuka za nas zainstalowane w telewizorze aplikacje. Jeśli nie znajdzie, poszuka w Internecie.

Telewizor

HITACHI 50HAL7250; TOSHIBA 65UA6B63DG

Telewizor z system Linux czy Android TV?

Wiele marek oferuje telewizory z różnymi systemie operacyjnymi. Do wyboru są telewizory z systemem operacyjnym Linux. System operacyjny Linux OS daje możliwość opracowania menu z wyglądem charakterystycznym dla danej marki. Telewizory linuxowe są szybsze w działaniu, np. przy przełączaniu kanałów czy uruchamianiu aplikacji, ale oferują dostęp do mniejszej liczby aplikacji. Przykładem telewizorów z systemem operacyjnym Linux są tańsze model Hitachi, Toshiba i Hisense.

2021-10-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket