Telewizor

Ekran w telewizorach Samsung Neo QLED serii QN800A można podzielić za pomocą funkcji MultiView i podglądać jednocześnie treści ze smartfona oraz oglądać na żywo kanał TV. (Fot. Samsung)

Systemy operacyjne smart TV

Dostęp do wielu mediów znacznie skomplikował obsługę telewizora. Znając swoje preferencje dotyczące korzystania z różnych mediów, warto sprawdzić, jak wygląda interfejs użytkownika i zarządzanie nim w telewizorze. Jak szybko następuje przełączanie źródeł zewnętrznych multimediów, kanałów TV, uruchamianie aplikacji, sterowanie pilotem i komendami głosowymi. Interfejs użytkownika tworzy się w oparciu o system operacyjny nazywany także platformą. Interfejs i funkcje smart w zależności od marki są jednak nieco inne, choć część dostępnych aplikacji powtarza się u niektórych producentów. Najbardziej znane platformy to:  

  • Tizen – Samsung,  
  • WebOS – LG,  
  • Saphi – Philips,  
  • My Home Screen – Panasonic,  
  • ISIO – TechniSat.

Telewizor

SHARP 70DN5EA; TCL 65C825

Ikony aplikacji na ekranie TV

Każdy z większych producentów telewizorów oferuje zestaw aplikacji wyświetlanych na ekranie. Liczba ich jest zależna od producenta i rynku, na którym są sprzedawane telewizory. Konsumenci mogą otrzymywać od nadawców telewizyjnych i dostawców nowe usługi o różnej tematyce: styl życia, informacje, wideo, sport, gry, edukacja, społecznościowe, które są rekomendowane przez producenta lub zainstalowane przez użytkownika. Proste aplikacje typu widżet, np. pogoda, kursy walut, mogą być wyświetlane razem z obrazem, np. filmu, na dole ekranu. Zaletą aplikacji przygotowywanych przez producentów telewizorów jest to, że obraz ma rozdzielczość i format takie jak telewizor.

Telewizor

System operacyjny VIDAA U5.0 w telewizorach marki Hisense udostępnia szeroką gamę treści wideo: sport na żywo, aplikacje, muzykę i sztukę, serwisy m.in.: Netflix, YouTube czy Amazon Prime Video. (Fot. Hisense)

Tizen szybkie działanie

Tizen jest dostępny w telewizorach Samsunga od 2015. Jedną z jej cech jest łatwość tworzenia aplikacji, a co za tym idzie, z telewizorami jeszcze lepiej będą mogły współpracować różne urządzenia, takie jak tablety, smartfony. Interfejs graficzny, który działa szybko sprawia, że poruszanie się po nim stało się łatwe i przyjemne. Ekran można podzielić za pomocą funkcji MultiView podglądać treści ze smartfona oglądać na żywo kanał TV. Tizen daje wiele opcji sterowania zarówno samym telewizorem, jak i sprzętami domowymi w ramach aplikacji SmartThings. SmartThings to aplikacja, która pozwala połączyć w jeden ekosystem różne urządzenia. Dzięki niej można na dużym ekranie telewizora podejrzeć, co jest w lodówce czy otrzymać dyskretne powiadomienie o zakończonym cyklu prania. Samsung stale aktualizuje ofertę serwisów VoD zagranicznych i polskich. Do wyboru są najbardziej znane: YouTube, Netflix, Amazon Prime Video, HBO Go, Google Play Movies & TV czy polskie jak: IPLA, Player, po najnowszą aplikację Canal+.

Telewizor

Telewizor LG OLED serii G1 z panelem do zarządzania domowymi urządzeniami. (Fot. LG)

LG nowy WebOS 6.0

Najnowsza wersja systemu operacyjnego LG TV, webOS 6.0, ma przeprojektowany ekran główny w trybie pełnoekranowym, który zastępuje dolny pasek. Użytkownicy najnowszej wersji webOS 6.0 zauważą, że menu główne wychodzi naprzeciw potrzebom wynikającym ze zmieniających się nawyków widzów. Zapewnia szybszy dostęp do najczęściej używanych aplikacji oraz usprawnia wyszukiwanie, dzięki rekomendacjom opartym na preferencjach użytkownika i historii przeglądania. Aby wybrane materiały i powiązane informacje były widoczne równocześnie, nowe menu główne jest wyświetlane na pełnym ekranie. Odgrywa także rolę centrum konfigurowania ustawień i sterowania poszerzonym ekosystemem webOS.

Telewizor

LG 75QNED993PB; TCL 75X925

Przeglądarka stron WWW

Warunkiem koniecznym, aby telewizor był zaliczany do smart TV jest przeglądarka. Popularny w telewizorach jest Chrome. Istotne jest, aby tekst można było powiększyć, ponieważ za mała czcionka uniemożliwia czytanie z kanapy. Wprowadzanie tekstu do przeglądarki może się odbywać na kilka sposobów – za pomocą pilota, najlepiej z klawiaturą qwerty, wirtualnej klawiatury wyświetlanej na ekranie telewizora, klawiatury bezprzewodowej lub przewodowej dołączanej do telewizora. Popularne stają się systemy głosowego wyszukiwania informacji w przeglądarce. Przy ich pomocy głos jest zamieniany na tekst i wprowadzany do wyszukiwarki, co znacznie przyspiesza wyszukiwanie informacji w porównaniu do wprowadzania tekstu ręcznie.

Tablet i smartfon zamiast pilota

Ułatwieniem dla obsługującego telewizor, szczególnie smart TV, są aplikacje na tablety i smartfony do obsługi telewizora. Posiadacze smartfonów i tabletów po zaopatrzeniu swoich urządzeń w odpowiednie aplikacje mogą z ich pomocą sterować swoimi telewizorami. Do instalacji wystarczy wybrać telewizor z listy dostępnych urządzeń i nawiązać połączenie. Komunikacja między telewizorem i smartfonem pozwala także na wyświetlenie listy programów, jak również grupy ulubionych stacji.

2021-10-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket