Telewizory i monitory 8K – czy warto kupić?

Telewizory i monitory 8K

Topowymi urządzeniami wideo są telewizory 8K Ultra HD, a powoli zwiększa się oferta monitorów 8K Ultra HD. Duże ekrany i największa ich rozdzielczość to doskonale kino domowe, a także nowe wrażenia przy odtwarzaniu gier. W telewizorach i monitorach 8K Ultra HD znajdziemy najnowszej generacji ekrany i układy przetwarzania obrazu i dźwięku przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Polski rynek telewizorów popularnie nazywanych 8K jest zdominowany przez ofertę dwóch producentów: LG i Samsunga, którzy oferują, na przykład w sieci MediaExpert czy RTV Euro AGD, 10, 11 modeli, a Sony i TCL po kilka modeli.

Wybieramy wyświetlacz 8K

W ofercie na 2021 r. znajdziemy przede wszystkim telewizory o bardzo dużej przekątnej – od 65 do 88 cali i zróżnicowanej konstrukcji wyświetlaczy. Swoją ofertę znacznie zwiększyła marka LG, oferująca telewizory z wyświetlaczami OLED, NanoCell z kropkami kwantowymi i podświetleniem mini-LED, nazywane QNED Mini LED. Wyświetlacze LCD QLED z podświetleniem mini-LED stosują Samsung (Neo QLED) i TCL, a Sony wyświetlacz LCD Triluminos Pro.

Telewizory i monitory 8K

LG 86QNED993PB

Telewizory i monitory 8K

W telewizorach Ultra HD LG OLED Z1 120 Hz funkcje AI Picture Pro 8K i AI Sound Pro 8K automatycznie ustalają jakość obrazu i dźwięku w zależności od źródła wideo i natężenia światła w pokoju. (Fot. LG)

Jakie zalety ma obraz 8K?

Oprócz dużej przekątnej wyświetlacz 8K ma rozdzielczość obrazu 7680 × 4320 pikseli (33 mln pikseli). To cztery razy więcej niż w 4K Ultra HD (UHD) i 16 razy więcej niż w wyświetlaczu Full HD (FHD). Zwiększona rozdzielczość wyświetlacza umożliwia wyraźniejsze odwzorowanie szczegółów oraz tworzy poczucie realizmu i głębi, które pozwala niemalże zanurzyć się w oglądanych treściach. Piksele stają się niemal niewidoczne dla ludzkiego oka. Większość widzów nie będzie w stanie odróżnić obiektów przedstawionych na ekranie od rzeczywistości. Wielka rozdzielczość umożliwia nie tylko tworzenie wyjątkowo realistycznych obrazów. Bardzo duża szczytowa jasność (luminancja), maksymalnie do 4000 nt (SAMSUNG QE85QN900ATXXH), zapewnia najlepsze efekty HDR. Konwencjonalne telewizory 4K cechuje optymalna luminancja w zakresie od 1500 do 2000 nt.

Telewizory i monitory 8K

LG OLED77Z19LA

Wyświetlacze 8K ULTRA HD 100/120 Hz

Telewizory 8K zostały wyposażone w wyświetlacze z częstotliwością odświeżania obrazu 100/120 Hz zamiast 50/60 Hz. Dzięki dwa razy większej częstotliwości kontury poruszających się obiektów pozbawione są smużenia i ruch będzie płynny, a więc modele te bardzo dobrze nadają się do odtwarzania scen z dużą dynamiką ruchu, np. filmów akcji, sportu, gier. Dodatkowe korygowanie smużenia konturów jest możliwe dzięki stosowaniu różnych technik: zwiększania częstotliwości odświeżania obrazu, wygaszania podświetlenia (Local Dimmingu), skanowania podświetlenia i innych technik udoskonalających płynność ruchu obiektów na ekranie telewizora o różnej skuteczności w zależności od modelu. Realizacja tych funkcji była możliwa dzięki opracowaniu nowych procesorów, wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji do przetwarzania obrazu. W najbardziej zaawansowanych modelach telewizorów stosuje się algorytmy, które przewidują kierunek ruchu i tworzą dodatkowe klatki, dzięki czemu ruch jest płynniejszy. Innym sposobem, oprócz klatek pośrednich tworzonych przez algorytmy, jest dodawanie czarnych obrazów połówkowych w celu usunięcia z siatkówki oka zapamiętanego obrazu poprzedniej klatki, co w konsekwencji skraca faktyczny czas wyświetlania każdej klatki o połowę i gwarantuje maksymalną płynność ruchu. Każda z firm oferuje własny system poprawy płynności ruchu, które różnią się skutecznością działania w zależności od klasy telewizora, jego procesora i rodzaju wyświetlacza. Przede wszystkim telewizory 8K wyposażone są w upłynniacz ruchu, który umożliwia ręczne korygowanie problemów z odtwarzaniem ruchu. Zazwyczaj takie opcje są w ustawieniach eksperckich.

Telewizory i monitory 8K

Porównanie jakości obrazu dla różnych rozdzielczości obrazu: Full HD, 4K Ultra HD i 8K UHD. (Fot. Sharp)

Co oglądać na telewizorach 8K?

Na razie praktycznie brak jest materiałów wideo 8K, dlatego materiały wideo 2K i 4K są skalowane do rozdzielczości 8K przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji. Telewizory są wyposażone w złącza HDMI w najnowszej wersji specyfikacji HDMI 2.1, która umożliwia przesyłanie bez strat sygnału wideo 8K z przepustowością do 48 Gbit/s (HDMI 2.0 – 18 Gbit/s). Można korzystać z konsoli najnowszej generacji, odtwarzających gry 4K /120 Hz. Także do 8K będzie skalowany sygnał SD i HD z anten DVB-T2 i DVB-S2. Największym źródłem filmów 8K, ale demonstracyjnych, przyrodniczych i podróżniczych, jest YouTube.

Kodeki wideo 8K – niezbędne wyposażenie

Do odtwarzania materiałów wideo 8K jest niezbędna obsługa kodeków wideo. Na YouTube filmy 8K są kodowane za pomocą kodeka AV1. Pozostałe kodeki, jakie znajdziemy w telewizorach, to HEVC i VP9. Nowością jest kodek H.266 (VVC Versatile Video Coding), który wspomoże streaming i spopularyzuje treści 8K. Został on opracowany przez niemiecką firmę Fraunhofer, będącą twórcą wcześniejszych wersji kodeków – H.264 i H.265. Nowy standard, H.266, stworzono specjalnie z myślą o streamingu w dużych rozdzielczościach. Zakodowany plik wideo 8K H.266 zajmuje w porównaniu z H.265 dwukrotnie mniej pamięci.

Dźwięk – dodatkowe wrażenia

Telewizory mają coraz lepszy dźwięk w systemach audio. Można skorzystać z opcji wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1 przy wykorzystaniu głośników telewizora np. systemu DTS Virtual: X. Warto szukać telewizorów z markowymi systemami audio, np. Onkyo (TCL), które są sygnowane logiem marki, co jest gwarancją lepszej jakości dźwięku. Wiele marek stosuje wyrafinowane systemy głośnikowe, aby uzyskać bardzo dobrej jakości dźwięk. Przy odtwarzaniu filmów w wersji Dolby Atmos najlepszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie soundbara. Poniżej przedstawiamy charakterystykę tegorocznych modeli telewizorów 8K ULTRA HD.

2021-09-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket