Telewizory i monitory 8K

Telewizory 8K Ultra HD OLED marki LG są bezpieczne dla oczu dzięki niskiej emisji niebieskiego światła. (Fot. LG)

LG OLED i QNED 8K – także dla graczy

Jako jedyna na rynku polskim firma LG oferuje telewizory QNED 8K MiniLED i OLED 8K. W skład linii LG QNED MiniLED wchodzą telewizory 8K QNED99 i QNED95 o przekątnych od 65 cali do aż 86 cali. Telewizory LG QNED MiniLED są wyposażone w podświetlenie diodami LED, które są mniejsze niż w zwykłych telewizorach LCD o podobnej przekątnej. Dzięki temu możliwe było zwiększenie liczby stref wygaszania, pozwalające na precyzyjne odwzorowanie najmniejszych detali. Na przykład 86-calowy ekran telewizora 8K (model 86QNED99) jest podświetlany przez około 30 000 diod LED, które są pogrupowane w 2500 strefach wygaszania. Uzyskany kontrast jest dzięki temu 10-krotnie większy niż w konwencjonalnych telewizorach LCD. Głębsza czerń oraz wyraźniejsze detale w ciemnych obszarach zwiększają poczucie głębi i sprawiają, że obraz jest postrzegany jako bardziej realistyczny. Dodatkowo wyświetlacz Quantum Dot NanoCell z kropkami kwantowymi (służącymi jako filtry kolorów) zapewnia bogate i precyzyjne barwy, szczególnie odcienie czerwieni i zieleni. Wszystkie telewizory LG QNED MiniLED spełniają wymagania nowej, branżowej specyfikacji 8K Ultra HD, opracowanej przez stowarzyszenie CTA (Consumer Technology Association). Według CTA podczas definiowania rozdzielczości wartość modulacji kontrastu (CM) musi wynosić przynajmniej 50 proc. – im większa wartość CM, tym wyraźniejszy obraz. LG QNED MiniLED z wartością CM na poziomie 95,8 proc. znacznie przewyższa międzynarodowe normy, dzięki czemu obraz jest jeszcze doskonalszy.

Telewizory i monitory 8K

LG 75QNED963PA

OLED 8K – wzorcowa czerń

Telewizory LG z wyświetlaczem OLED 8K są najdroższe, lecz jakość obrazu jest uważana za wzorcową. Tegoroczna seria OLED Z1 oferowana jest z przekątnymi 88 i 77 cali. Ekrany OLED nie wymagają podświetlenia LED, jak jest to w telewizorach LCD, które wiąże się z niejednorodnością światła i wpływa na jakość obrazu. Telewizory z ekranami OLED mają wiele zalet. Pierwsza to jakość obrazu, którego czerń i odtwarzanie kolorów są uważane za wzorcowe. Nieskończony jest kontrast, ponieważ każdy piksel obrazu może być chwilowo wyłączany, co zwiększa szczegółowość obrazu. Czas reakcji matrycy OLED jest znacznie krótszy niż w wypadku LCD. Zjawisko smużenia obrazu szybko poruszających się obiektów na ekranie jest znacznie mniejsze, ale występuje. Kąt patrzenia na ekran może być dowolny bez pogorszenia jakości obrazu. Ograniczeniem jest znacznie mniejsza jasność obrazu w trybie HDR, przez co zalecane jest oglądanie filmów w zaciemnionym pokoju. Najgroźniejsze dla wyświetlaczy OLED jest tzw. wypalenie pikseli. To stały ślad po długotrwałym wyświetlaniu tego samemu obrazu, ale są systemy zmniejszające ten problem. Nowe modele telewizorów LG OLED TV i QNED MiniLED są przystosowane do współpracy ze źródłami obrazu o rozdzielczości 8K podłączonymi do wejść HDMI i USB, ponieważ zapewniają obsługę różnorodnych kodeków, takich jak HEVC, VP9 i AV1. Telewizory LG 8K będą obsługiwać streaming treści 8K z prędkością 60 kl./s i uzyskały certyfikat potwierdzający możliwość wyświetlania treści 8K 60p z urządzeń podłączonych do wejścia HDMI. Procesor α (Alpha) 9 Gen 4 AI 8K czwartej generacji wykorzystywany jest m.in. do skalowania obrazu do rozdzielczości 8K. Wykorzystuje on algorytmy AI uczenia głębokiego do analizy i optymalizacji treści wideo. Funkcja AI Picture Pro 8K do przetwarzania obrazu wykorzystuje gigantyczne bazy danych, rozpoznaje treść, usuwa szum oraz optymalizuje jakość obrazu. Nowa funkcja Scene Detection analizuje rodzaj wyświetlanej sceny i odpowiednio optymalizuje jakość obrazu. Dzięki temu zapewniono zarówno naturalne odcienie skóry, wyraźne rysy twarzy, jak i lepszą widoczność oraz czytelność liter. Regulacja obrazu i dźwięku może odbywać się automatycznie – to duża zaleta dla osób, które nie mają do czynienia z techniką. Funkcja AI Sound Pro 8K analizuje ścieżkę dźwiękową pod kątem określonego gatunku i dostosowuje ustawienia tak, aby poprawić zrozumiałość głosów ludzkich oraz uzyskać bogatsze dźwięki tła. Zwolennicy filmów w najlepszej jakości mogą skorzystać z Dolby Vision IQ oraz funkcji Filmmaker Mode. Atutem nowych telewizorów OLED TV i QNED MiniLED jest łatwy dostęp do najlepszych filmów wideo oferowanych przez czołowych usługodawców za pośrednictwem aplikacji i serwisów, takich jak Apple TV, Disney+ czy Netflix. Najnowsza wersja systemu WebOS 6.0 znacznie ułatwia obsługę telewizora. Panel Game Dashbord umożliwia sprawdzenie i ustalenie parametrów ważnych przy odtwarzaniu gier.

Telewizory i monitory 8K

W telewizorach z serii LG QNED99 dzięki zastosowaniu podświetlenia z 2500 strefami (30 000 mini-LED) uzyskano znacznie głębszą czerń i kontrast obrazu. (Fot. LG)

Samsung Neo QLED 8K

Firma Samsung po raz pierwszy wprowadziła do sprzedaży modele z serii Samsung Neo QLED QN900A i QN800A o przekątnych 65, 75 i 85 cali, łączące zalety wyświetlacza QLED z nowym źródłem światła – Quantum Mini LED. Dzięki niemu podświetlenie ekranu jest znacznie lepiej kontrolowane, co daje bardziej szczegółowy, wyrazisty obraz, który jest tak samo doskonały w ciemnych i jasnych scenach. W codziennym korzystaniu warto korzystać z funkcji PC na ekranie telewizora, Multi View oraz bogatej oferty aplikacji VoD. To także telewizory dla graczy. Wśród nowości znalazły się takie funkcje jak zaawansowany „Upłynniacz ruchu+”, nowy panel gracza oraz ultraszeroki widok w grach. Dzięki zastosowaniu najnowszych osiągnięć w zakresie audio, takich jak Q-Symphony, dźwięk podążający za obiektem w wersji Pro (QN900A) czy dźwięk dopasowany do przestrzeni, widzowie mogą liczyć na prawdziwie kinowe wrażenia w domu. W codziennej obsłudze telewizorów pomocny jest niezawodny i sprawdzony system Tizen.

Telewizory i monitory 8K

TCL 65X925

Telewizory 8K ULTRA HD z Android TV

Zwolennicy systemu operacyjnego Android TV mogą skorzystać z telewizorów 8K marek TCL i Sony. Użytkownicy mają dostęp do ponad 500 000 programów, audycji i gier. Dzięki Asystentowi Google, który jest zawsze gotowy do pomocy, wystarczy zadać mu pytanie lub podać komendę. Funkcja Chromecast ułatwia wyświetlanie filmów i zdjęć z urządzeń mobilnych na ekranie telewizora.

Telewizory i monitory 8K

Z funkcji DLSS skorzystać mogą posiadacze kart Nvidia GeForce RTX. (Fot. Nvidia)

TCL 75X915 z certyfikatem IMAX Enhanced

W sklepach znajdziemy jeszcze telewizor TCL QLED 8K 75X915. To ubiegłoroczny model z wyświetlaczem QLED, a premierę miały modele 65- i 75-calowe z serii X92 z wyświetlaczem QLED z podświetleniem mini-LED (opis w ramce). Do przetwarzania obrazu w 75-calowym TCL 75X915 z systemem dźwięku Onkyo wykorzystano algorytmy sztucznej inteligencji. Technika upscalingu TCL 8K pozwala na uzyskanie bardziej szczegółowych i naturalnie wyglądających filmów i zdjęć, ponieważ nie tylko zwiększa ona rozdzielczość, ale także poprawia wyrazistość szczegółów, kompensację kolorów, częstotliwości. Zastosowanie wyświetlacza QLED o poszerzonym zakresie odtwarzania kolorów powoduje, że są odtwarzane kolory zgodne w 97 proc. z normą DCI-P3 dla filmów kinowych. Telewizor otrzymał certyfikat IMAX Enhanced dla urządzeń premium, potwierdzający odtwarzanie filmów kinowych na dużym ekranie z najlepszą jakością. Do głosowej obsługi telewizora i wyszukiwania informacji w Internecie zamiast pilota można wykorzystać mikrofon wbudowany w ramę telewizora (funkcja Hands Free).

Sony 8K z „inteligencją poznawczą”

W tym roku firma Sony wprowadziła do oferty telewizory 8K z „inteligencją poznawczą”. Standardowa sztuczna inteligencja indywidualnie analizuje kolory, kontrast i detale. Procesor Cognitive XR może kompleksowo, współbieżnie analizować te elementy – tak jak ludzki wzrok i mózg. Procesor Cognitive XR dzieli ekran na setki stref i jeszcze dokładniej rozpoznaje w nich poszczególne obiekty. Wykrywa główny element sceny i optymalizuje detale, by go wyróżnić i stworzyć wrażenie naturalnej głębi – jak w realnym świecie. Taki procesor zastosowano w telewizorach 8K z serii Z9J. W telewizorach o przekątnych 75 cali (XR-75Z9J) i 85 cali (XR-85Z9J) zastosowano wyświetlacz LCD Triluminos Pro z podświetleniem Full Array LED, poszerzonym zakresem kolorów i możliwością dynamicznego zwiększania i zmniejszania jasności poszczególnych stref podświetlenia, co zwiększa kontrast. Przy odtwarzaniu obrazu są wykorzystywane układy optymalizacji koloru, kontrastu i ruchu. Uwagę zwraca system dźwiękowy Acoustic Multi-Audio. W sumie system dźwiękowy składa się z dwóch głośników średniotonowych, czterech wysokotonowych i czterech subwooferów o łącznej mocy 90 W. Głośniki wysokotonowe umieszczono w ramce telewizora, dzięki czemu uzyskano efekt podążania dźwięku za akcją na ekranie.

Monitor 8K dla biznesu

Firma Sharp zastosowanie swoich monitorów 8K widzi bardziej w biznesie niż w domu. Technika 8K świetnie sprawdza się w zastosowaniach, które wymagają szczegółowych, dokładnych obrazów, między innymi w medycynie, projektowaniu i inżynierii, w centrach handlowych, węzłach transportowych czy centrach kontroli. Sharp 8M-B120C, profesjonalny monitor 8K marki Sharp o przekątnej aż 120 cali z HDR (o jasności 600 cd/m2) jest do kupienia u przedstawicieli Sharpa i ich partnerów.

2021-09-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket