Słuchawki na różne okazje

Słuchawki

Rozmaitość konstrukcji słuchawek przekłada się na różnorodność funkcji wykorzystywanych w słuchawkach. Producenci słuchawek stosują w swoich modelach najróżniejsze rozwiązania, które mają sprawić, że korzystanie z tych urządzeń będzie prawdziwą przyjemnością, dzięki coraz lepszej jakości dźwięku.

Wybieramy słuchawki do domu

Słuchawki powinno się dobierać, uwzględniając ich późniejsze zastosowanie. Wybór odpowiedniego modelu słuchawek zwykle ma związek z ich konstrukcją. Oczywiście, nie oznacza to, że do konkretnego zastosowania nadaje się tylko jeden typ słuchawek, ale to, że w danej sytuacji konkretna konstrukcja może sprawdzić się lepiej niż inne. Należy też pamiętać o tym, że jeśli dla kogoś pewien model spełnia wszystkie oczekiwania, nie oznacza, że ktoś inny będzie z niego równie zadowolony. Decyzja, jakich słuchawek będziemy używać i do czego, zależy w dużej mierze od naszych preferencji i upodobań konkretnego użytkownika. Do użytku domowego teoretycznie możemy zastosować niemal każde słuchawki. Te o wysokiej impedancji mogą wymagać zastosowania dodatkowego przedwzmacniacza. Wiele będzie zależało też od tego, z jakim urządzeniem będą one współpracowały.

Słuchawki

DALI iO-6; FRESH ’N REBEL Cult; CAMRY CR 1178

Słuchawki do telewizji

Do oglądania telewizji, chociażby z uwagi na komfort użytkowania, przydatne mogą okazać się modele bezprzewodowe lub wyposażone w długi przewód słuchawkowy. W domowym zaciszu ważne jest również to, aby słuchając muzyki czy oglądając film przy użyciu słuchawek, nie przeszkadzać innym użytkownikom. Do tego celu najlepiej będą się nadawały słuchawki nauszne zamknięte, które nie emitują na zewnątrz dźwięków w takim stopniu jak modele otwarte. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza gdy korzystamy ze słuchawek późnym wieczorem i w nocy. Wówczas nawet stosunkowo ciche dźwięki mogą być dla innych domowników bardzo uciążliwe.

Słuchawki

Słuchawki Fresh 'n Rebel Code ANC z funkcjami asystenta głosowego i Clear Voice Capture. (Fot. Fresh ’n Rebel)

Słuchawki dla dzieci z ogranicznikiem głośności

Szczególną konstrukcją charakteryzują się słuchawki dla dzieci. I nie chodzi tylko o kolorystykę, rozmiary czy kształt słuchawek, choć te cechy mają w wypadku dzieci również duże znaczenie. W słuchawkach, z których bez obaw mogą korzystać nasze najmłodsze pociechy, są zainstalowane specjalne ograniczniki poziomu głośności dźwięku. Najczęściej limit ustawiony jest na 85 dB, co stanowi stosunkowo bezpieczną wartość dla narządu słuchu. Dzięki temu nie ma także obaw, że dziecko, regulując potencjometrem głośność, zwiększy jej poziom i uszkodzi sobie słuch, ponieważ poziom dźwięku nie przekroczy wspomnianej wartości. Tego typu słuchawki są ponadto bezpieczne nawet przy długotrwałym korzystaniu. W słuchawkach, a tym bardziej w modelach dziecięcych, ważna jest również wygoda użytkowania.

Zatem niezwykle istotne jest, aby takie słuchawki były wyposażone w miękkie nauszniki, niemęczące ucha młodego użytkownika. Dużą popularnością wśród użytkowników słuchawek bezprzewodowych cieszą się modele dokanałowe, całkowicie pozbawione okablowania.

Słuchawki

JAYS x-Seven Wireless; TECHNISAT Stereoman ISI; HIFIMAN Deva

Bezprzewodowo z ANC

Słuchawki bezprzewodowe zyskują coraz większą liczbę zwolenników, którzy doceniają wygodę ich użytkowania. Jeszcze lepiej, jeśli model wyposażony jest dodatkowo w automatyczną redukcję szumów. Jej zadaniem jest zredukować jak najwięcej dźwięków z zewnątrz bez zniekształcania odtwarzanego materiału. Zanim rozwiązanie to trafiło na rynek konsumencki, było z powodzeniem wykorzystywane m.in. przez pilotów, którym znacznie ułatwiało komunikację głosową w hałasie wywoływanym przez silniki samolotów. Dzięki funkcji ANC (od ang. Active Noise Cancelling) możemy cieszyć się czystym dźwiękiem nawet wtedy, gdy przemieszczamy się głośnym środkiem transportu, na przykład autobusem.

Słuchawki

Słuchawki TechniSat StereoMan ISI do oglądania telewizji i słuchania muzyki umożliwiają regulację głośności lub włączanie i wyłączanie słuchawek, bez ich zdejmowania. (Fot. TechniSat)

Słuchawki Bluetooth z NFC

Ze względu na zalety urządzeń mobilnych, które wyposażone są w moduł Bluetooth, na popularności zyskują również modele obsługujące ten standard komunikacji bezprzewodowej. Słuchawki z Bluetooth mogą obsługiwać również funkcję NFC (od ang. Near Field Communication), dzięki której nawiązanie połączenia bezprzewodowego jest znacznie szybsze i wygodniejsze. Nie jest to jednak aż tak popularne i tak konieczne rozwiązanie w słuchawkach, ponieważ wiele smartfonów, z którymi one najczęściej współpracują, nie obsługuje funkcji NFC. Warto zwrócić uwagę na to, którą wersję standardu Bluetooth obsługuje urządzenie. Co prawda, nowsze wersje modułu Bluetooth są kompatybilne wstecz, czyli np. słuchawki z Bluetooth 5.0 będą mogły współpracować z urządzeniem obsługującym Bluetooth w wersji 2.0. Jednak od wersji tego standardu zależy m.in. zużycie energii, a tym samym możliwy dłuższy czas pracy słuchawek na baterii. W zależności od wersji standardu Bluetooth inna jest ponadto przepustowość łącza bezprzewodowego. Dla Bluetooth 3.0 wynosi ona 24 Mbit/s. W przypadku wersji 4.0 przepustowość została znacznie zmniejszona (do 1 Mbit/s), ale kosztem wspomnianego ograniczenia poboru energii. Nowsza wersja standardu ma też wydłużony czas czuwania – urządzenie może być w trybie oszczędzania energii aż do momentu otrzymania odpowiedniego polecenia aktywującego pracę, np. rozpoczęcia odtwarzania muzyki na smartfonie sparowanym ze słuchawkami. Bluetooth 5.0 oferuje jeszcze większy (nawet 4-krotnie) zasięg transmisji. W porównaniu z wersją 4.2 większa jest również – i to dwukrotnie – szyb- kość transmisji danych, a „pojemność” transmitowanych danych wzrosła 8-krotnie. Bluetooth 5.0 w porównaniu z poprzednią wersją nie wprowadza jednak obsługi żadnych nowych kodeków audio, ale współpracuje z wszystkimi dotychczasowymi, w tym aptX, aptX HD (aptX Lossless) i aptX Low Latency.

Słuchawki

CREATIVE Sound Blaster Jam V2; FRESH ’N REBEL Clam Elite; TECHNISAT StereoMan 2; FRESH ’N REBEL Code ANC

Oprogramowanie i aktualizacje

Producenci słuchawek opracowują dla nich oprogramowanie zapewniające rozmaite funkcje i możliwości. Może ono być aktualizowane, a tym samym sprzęt może zostać wzbogacony o rozwiązania techniczne, które dotychczas nie były dostępne. Po aktualizacji oprogramowania dla tych słuchawek pojawiły się nowe funkcje, dotychczas dostępne wyłącznie w wyższym modelu aby słuchanie muzyki było jeszcze łatwiejsze np. podczas aktywności fizycznej, pracy czy spędzania czasu w domu. można teraz łatwo parować z komputerem z systemem operacyjnym Windows 10. Pozwala to wykorzystać słuchawki bezprzewodowe także w pracy, na przykład podczas wideokonferencji czy słuchania muzyki. Użytkownik zyskuje tym samym swobodę, jaką zapewnia proste parowanie z ulubionym urządzeniami, a także łatwe przełączanie między nimi. Użytkownik ma w rezultacie jeszcze większą elastyczność, jeśli chodzi o wybór, na ile wsłuchiwać się w otoczenie, a na ile od niego odseparować.

Słuchawki

SILICON POWER Blast Power BP80; TCL Moveaudio S150

2021-08-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket