Myjki wysokociśnieniowe w różnych zastosowaniach

Myjki wysokociśnieniowe

Wśród wielu urządzeń czyszczących, myjki wysokociśnieniowe upowszechniły się w gospodarstwach domowych. Coraz większa oferta, lepsze wyposażenie i atrakcyjne ceny urządzeń konsumenckich sprawiły, że chętnie są stosowane nie tylko w pracach przy domowych.

 

Obecnie mamy do wyboru myjki konsumenckie oraz profesjonalne. Główne różnice, które w nich znajdziemy, to oczywiście wydajność oraz zastosowane komponenty. Znaczenie ma także rodzaj zasilania. Myjki konsumenckie zazwyczaj napędzane są silnikami elektrycznymi zasilanymi także akumulatorami. Modele spalinowe stanowią raczej rzadkość w zastosowaniu domowym i przydatne są tylko tam, gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej.

Zastosowania

Myjki doskonale radzą sobie przy czyszczeniu dużych powierzchni elewacji budynków, ścieżek, chodników, podjazdów, tarasów, balkonów, ogrodzeń. W czystości utrzymamy narzędzia i meble ogrodowe, rowery, samochodów, pokład motorówki czy żaglówki, wózki i wiele innych. Ilość prac jakie można wykonać zależy od akcesoriów, szczotek, pianownicy, wymiennych lub regulowanych dysz i rozpylaczy. Myki Skutecznie usuwają lekkie jak i uporczywe zabrudzenia, piasek, kurz, liście, oleje, smary i brud z dowolnego rodzaju powierzchni. Przy uporczywych plamach dodatek środka myjącego ułatwia ich usuwanie.

Myjki wysoko wysokociśnieniowe

STIGA HPS 110; KÄRCHER K Mini

Wybieramy myjkę konsumencką

Głównym kryterium wyboru myjki do użytku do domu i ogrodzie powinna być szacowana częstość używania. Jeśli planujemy sporadycznie wyczyścić na przykład rower lub samochód, wystarczy najprostsze urządzenie. Istnieje wtedy mniejsze prawdopodobieństwo przegrzania pompy i silnika ją napędzającego. Mycie większych powierzchni, na przykład ogrodowych alejek lub elewacji domu, gdy pracuje się dłuższy czas bez przerwy, wymagać będzie wytrzymalszego narzędzia.

  • Myjki konsumenckie elektryczne zimnowodne – to zazwyczaj proste urządzenia stosowane do drobnych prac w gospodarstwie domowym. W wypadku okazjonalnego korzystania z urządzeń wysokociśnieniowych, czyszczenia niewielkich obiektów, narzędzi, roweru czy do typowego mycia samochodu osobowego wystarczają modele pracujące z ciśnieniem roboczym do 120 bar i z wydatkiem tłoczenia do 400 l/h. Do weekendowego mycia samochodu oraz do czyszczenia większych powierzchni (średniej wielkości podjazdów, tarasów, elewacji czy ogrodzenia) poleca się urządzenia z ciśnieniem roboczym, co najmniej 120 bar. Do regularnego czyszczenia dużych, mocno zabrudzonych powierzchni przeznaczone są urządzenia pracujące z ciśnieniem roboczym 150 bar i maksymalnie dużym wydatkiem tłoczenia.
  • Myjki konsumenckie elektryczne ciepłowodne – urządzenia bardziej zaawansowane technicznie od odpowiedników bez modułu grzejącego. Umożliwiają usuwanie mocnych zabrudzeń, także zanieczyszczeń oleistych. Stanowią niewielką część oferty producentów myjek ciśnieniowych ze względu na dość wysoką cenę i mniejsze zapotrzebowanie na tego typu produkty w gospodarstwach domowych. Jeśli w ogrodzie lub garażu jest dostęp do wody ciepłej, można wybrać myjkę zimnowodną. W miejscach, gdzie jest przyłącze jedynie wody zimnej, warto zastanowić się nad opcją podgrzewania wody.
  • Myjki konsumenckie spalinowe – stosuje się je tam, gdzie nie ma dostępu do źródła energii elektrycznej. Zazwyczaj są nieco słabszymi odpowiednikami myjek spalinowych profesjonalnych, a ich konstrukcja zawiera mniej trwale elementy.
  • Myjki konsumenckie z napędem hybrydowym (akumulatorowym) – opierają się na silniku elektrycznym, który może być zasilany z sieci elektrycznej lub z wbudowanego w urządzenie akumulatora. Sprawdzają się one w wypadku utrudnionego dostępu do stałego źródła zasilania, np. na kempingu lub działce. Mają jednak swoje ograniczenia: ze względu na rozmiar i pojemność akumulatora wydajność i czas pracy na zasilaniu bateryjnym są stosunkowo małe.

Myjki wysoko wysokociśnieniowe

TRYTON TM18135; HIKOKI AW18DBL W4Z; MAKITA HW131

Myjki profesjonalne

Profesjonalne myjki wysokociśnieniowe wyróżniają się budową spełniająca wymagania zawodowców. Myjka ma być narzędziem niezawodnym i gotowym do pracy w każdej sytuacji. Podstawą jest, oczywiście, odpowiednia budowa całego urządzenia, jak też solidność poszczególnych elementów. Istotną różnicą między myjką amatorską a profesjonalną jest sama „filozofia” budowy urządzenia.

  • Myjki profesjonalne elektryczne zimnowodne – to zaawansowane technicznie urządzenia, znakomicie sprawdzające się tam, gdzie niezbędne są utrzymanie czystości i duża efektywność pracy, ale zbędna jest dezynfekcja powierzchni w wysokiej temperaturze. Głównym czynnikiem myjącym jest w tym wypadku jest woda dystrybuowana pod wysokim ciśnieniem, ewentualnie uzupełniona o odpowiedni do danej powierzchni detergent. W wypadku większości zabrudzeń siła strumienia wystarcza do ich usunięcia. Oczywiście, do prawidłowego działania myjki niezbędne jest źródło wody oraz źródło energii elektrycznej.
  • Myjki profesjonalne elektryczne ciepłowodne – wyposażone w moduł podgrzewania wody to klasa sama w sobie. Przeznaczone są do usuwania bardzo trwałych i uporczywych zabrudzeń: smarów, tłuszczów, innych substancji oleistych, starych powłok malarskich. Woda pod ciśnieniem rozgrzana do ponad 100 °C zamienia się częściowo w parę wodną, która oprócz dobrych właściwości myjących pełni też funkcję środka dezynfekcyjnego, i to bardzo ekologicznego. Wysoka temperatura i para wodna wytwarzane są w specjalnym podgrzewaczu, zasilanym paliwem płynnym lub energią elektryczną. Częściej stosowane jest to pierwsze rozwiązanie, ponieważ spalanie oleju lub gazu pozwala uzyskać bardzo szybko wysoką temperaturę, a poza tym eksploatacja takiego urządzenia jest tańsza niż myjki z pełnym zasilaniem elektrycznym. Myjki elektryczne stosuje się w miejscach, gdzie emisja spalin jest niepożądania, czyli głównie w pomieszczeniach zamkniętych, np. szpitalach, basenach, kuchniach.
  • Myjki profesjonalne spalinowe zimnowodne – zasilanie myjki silnikiem spalinowym daje niezależność od gniazdek elektrycznych. Urządzenia myjące tego typu przekonują swą uniwersalnością. Wystarczy nalać do zbiornika paliwa i podłączyć źródło wody. Bardziej wymagające modele mogą być zasilane wielocylindrowymi silnikami wysokoprężnymi. Nie są jednak pozbawione wad. Przede wszystkim są to duże wymiary i masa.
  • Myjki profesjonalne spalinowe ciepłowodne – spalinowe myjki wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody to odpowiedź rynku na specyficzne zapotrzebowanie profesjonalistów. Ich głównymi zaletami są uniwersalność i niezależność od źródła prądu, dlatego chętnie wykorzystuje się je w miejscach o ograniczonym dostępie do energii elektrycznej. Silniki spalinowe w zależności od wersji mogą być zasilane benzyna lub olejem napędowym.

Myjki wysoko wysokociśnieniowe

Myjka Makita HW1200 z trwałą pompą aluminiową do czyszczenia motocykli, mebli ogrodowych i balkonów. (Fot. Makita)

Silnik podstawą działania myjki ciśnieniowej

W myjkach wysokociśnieniowych stosuje się dwa rodzaje napędu – elektryczny oraz spalinowy. Oczywiście, modele elektryczne mogą być zasilane sieciowo (i takie są zdecydowanie najpopularniejsze) lub akumulatorowo. W tańszych myjkach są stosowane silniki komutatorowe szczotkowe, w droższych indukcyjne znacznie trwalsze od szczotkowych.

Zasilanie sieciowe przekonuje przede wszystkim dużą wydajnością oraz możliwością ciągłej pracy. Niezależnie od rodzaju zasilania myjki elektryczne należy docenić za prostą obsługę, wygodę użytkowania oraz relatywnie kompaktowe gabaryty. Stąd też ich popularność w sektorze domowym. Silnik elektryczny najczęściej nie wymaga konserwacji, poza kontrolą działania lub wymianą szczotek. Przy wyborze myjki warto zwrócić uwagę, czy wybrane urządzenie wyposażone jest w silnik jednofazowy czy trójfazowy. Ten drugi wymagać będzie przyłącza elektrycznego o napięciu 400 V, zwanego potocznie siłą. Nie wszystkie budynki są w nie wyposażone.

2021-07-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket