Narzędzia ręczne do ogrodu

Narzędzia ręczne

W ogrodzie wiele prac wykonuje się przy pomocy narzędzi ręcznych. Przede wszystkim służą do pielęgnacji upraw na grządkach, trawników oraz krzewów i drzew.

Czas wiosenny to przygotowywanie grządek pod zasiewy. Do kopania najlepiej używać szpadli, będących odmianami popularnej łopaty, która jest narzędziem uniwersalnym. Mimo prostej budowy mogą służyć do różnych prac.

Wybieramy szpadle i szufle

Na działce nie powinno zabraknąć szpadli służących do przygotowywania grządek pod uprawę warzyw, czy wyrównywania nimi krawędzi trawnika. Podstawowe narzędzie do kopania może być wykonane z różnych materiałów, co przekłada się na różne ceny. Część metalowa, nazywana blachownicą, głowicą lub łyżką, jest wykonywana ze stali węglowej, wzmocnionej przez zastosowanie dodatkowych pierwiastków decydujących o twardości i ścieralności materiału. Najlepsze mają twardość 45 HRC, gorsze – ze stali – 32 HRC, dzięki czemu nie tępią się szybko. Malowanie lakierem młotkowym stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed korozją. Sam kształt blachownicy – łuk z ostrą krawędzią ułatwia wbijanie szpadla w ziemię. Typowe wymiary blachownic to proporcje długości do szerokości 1,5 raza, np. długość 30 cm, a szerokość 20 cm. Trzonek (stylisko) o długości 85 – 95 cm może być drewniany, z włókna szklanego lub metalowy. Jego kształt, najczęściej prosty lub profilowany, powoduje, że szpadlem lżej się pracuje. Stylisko drewniane powinno być wykonane z jednolitego drewna bez sęków, które zmniejszają jego wytrzymałość. Ze względu na duże siły przy kopaniu ważne jest trwałe połączenie blachownicy z trzonkiem. Do drewnianego stosuje się nity, a do metalowego spawanie.

Najlepsze szufle używane do sypkich materiałów (żwiru czy piasku) wykonywane z aluminium są bardzo lekkie – mają masę zaledwie 1 kg, czyli 1,5 razy mniej niż metalowy odpowiednik oraz o połowę mniej niż z trzonkiem drewnianym.

Najdroższe szpadle i szufle mają ergonomiczną dwukompozytową rękojeść lub zwykły uchwyt typu T. Dodatkowo miękka nakładka na trzonku zapobiega wyślizgiwaniu się narzędzia podczas pracy.

Długość szpadla może być różna, należy dobierać ją do swojego wzrostu. Prawidłową wysokość sprawdzamy, stawiając szpadel na ziemi tuż przy nodze. Powinien sięgać nam do pasa. Masa nie powinna być większa niż 2 kg.

Widły do ziemi i kompostu

Do przekopywania ziemi, kompostu, obornika czy przenoszenia w inne miejsce skoszonej trawy lub siana przydatne są widły. Mogą różnić się szerokością zębów – szersze nadają do przekopywania ziemi, cieńsze do przerzucania obornika, napowietrzania trawnika. Ich trzonki mogą być drewniane, metalowe i mieć nakładki z tworzywa.

Nowością są spulchniacze gleby z czterema spiralnymi zębami. Narzędzie wkręca się ziemię, co powoduje jej spulchnianie, ułatwione jest usuwanie chwastów.

Narzędzia ręczne

Grabie z pazurkami Gardena 3165-20, to dobry sposób na spulchnianie i oczyszczanie grządek z chwastów. (Fot. Gardena)

Praca na grządkach - grace, motyki

W pracach na grządkach są przydatne grace i motyki, które spulchniają glebę lub usuwają z nich chwasty. Służą one także do kopania dołków, okopywania roślin i wykopywania plonów, np. ziemniaków. Pojawiły się też specjalizowane narzędzia do usuwania chwastów.

Wyróżniamy różne rodzaje motyk i grac. Budowa motyki jest bardzo prosta – składa się z drewnianego trzonka i osadzonego na nim prostopadle metalowego ostrza, którego kształt może być bardzo różny. Metalowa część ma ostrą krawędź wykonaną z metalu. Krótki trzonek dobieramy, jeśli chcemy na przykład dokładnie oczyścić grządkę z chwastów, dłuższy umożliwia pracę bez schylania. Rodzaje motyk to: lotaryńska, trójzębowa, sercówka.

Grace to również narzędzia ręczne, chętnie stosowane w pracach ogrodowych. Najbardziej znane rodzaje grac to: strzemię, strzemię wahadłowe czy haczka. Ważne jest, aby grace wykonane były z solidnej nierdzewnej stali. Do sadzenia niewielkich sadzonek roślin przydatny będzie zestaw do kopania dołków.

Do usuwania chwastów na trawnikach są przydatne teleskopowe wyrywacze do chwastów Specjalny mechanizm na długim trzonku podważa roślinę i umożliwia jej wyciągnięcie z korzeniami bez dużego wysiłku. Prostym narzędziem do usuwania mleczy umożliwia podważenie systemu korzeniowego i wyciągniecie rośliny w całości, aby nie odrastaó. Nóż w postaci półokręgu jest przydatny do odcinania darni i wyrównywania krawędzi trawnika.

2021-05-25
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket