Narzędzia ręczne

W nożycach do gałęzi ważna jest długość ramion i mechanizm dźwigniowy, które zmniejszają siłę cięcia. (Fot. Proline)

Grabie metalowe czy z tworzywa?

Na działce nie powinno zabraknąć grabi. Te do liści, przypominające kształtem wachlarz (głowica), różnią się liczbą prętów zbierających liście i odległością między nimi. Typowo mają 21–24 prętów i szerokość ok. 50 cm. Głowice mogą być na stałe połączone z trzonkami lub jeden trzonek z uchwytem typu click może służyć do mocowania różnych kształtów głowic. Popularne są „wachlarze” wykonywane z dobrej jakości elastycznego wytrzymałego tworzywa lub metalowych prętów. Wygodnie jest, gdy w „wachlarzu” można zmieniać rozstaw prętów i grabić mniejszą lub większą powierzchnię.

Klasyczne grabie metalowe z 14 krótkimi zębami i dużymi odstępami między nimi, szerokości 54 cm, przypominające grzebień, dobrze zbierają siano, patyki po przycinaniu krzaków, a także wyrównują ziemię po jej przekopaniu.

Na trzonki stosuje się różne materiały: drewno sosnowe, bukowe, jesionowe lub aluminium. Trzonki mają długość ok. 150 ÷ 160 cm.

Narzędzia ręczne

Zestaw wymiennych głowic marki Proline z tworzywa sztucznego do grabi z systemem mocowania „click”. (Fot. Proline)

Sekatory i nożyce

Przy cięciu gałęzi drzewek owocowych, krzewów i żywopłotów są przydatne sekatory. Przydatny jest także do prac na rabatach bylinowych i do ścinania kwiatów. Sekatory dzielimy na kowadełkowe i nożycowe (dwuostrzowe). W kowadełkowych ostrza nie zachodzą na siebie. Przy cięciu górne ostrze opada na dolne, a dolne, zwane stalnicą (kowadełko), jedynie przytrzymuje pęd. Dzięki ząbkowanym krawędziom kowadełka cięty pęd nie ześlizguje się i łatwo daje się przeciąć. Sekatory nożycowe działają jak zwykłe nożyce. Przede wszystkim służą do cięcia cienkich pędów krzewów i kwiatów, a nawet trawy przy krawędziach chodników.

W zależności od siły i średnicy ciętych gałęzi wyróżniamy sekatory:

  • jednoręczne, które mieszczą się w dłoni, przeznaczone są do cięcia pędów o średnicy od 15 do 30 mm;
  • dwuręczne – do grubych gałęzi, do 50 mm średnicy, mają przedłużone ramiona, także regulowane (teleskopowe);
  • tyczkowe z teleskopowym wysięgnikiem do cięcia na wysokości nawet do 6 m;
  • nożyce do trawy do pielęgnacji trawnika przy krawędziach chodnika.

W konstrukcji sekatora ważny jest dźwigniowy mechanizm cięcia. Od jego konstrukcji zależeć będzie siła, jakiej musimy użyć do cięcia, a w konsekwencji zmęczenie dłoni lub ramion. Dzięki „przekładni” zwiększa się nawet  trzykrotnie siłę cięcia w porównaniu do standardowych mechanizmów. Przy cięciu grubych gałęzi ważne są długie ramiona sekatora, które zwiększają siłę cięcia i zasięg narzędzia.

W przypadku sekatorów i nożyc ważny jest rodzaj stali – najlepiej, żeby była to stal węglowa nierdzewna. W droższych ostrze jest wykonane z trudnościeralnej stali manganowej. Z takiego materiału wykonywane są np. kosze koparek, gąsienice ciągników czy rozjazdy kolejowe. Dodatkowo zabezpieczone powłoką teflonową ostrza sprawiają, że sok czy żywica nie przyklejają się do ich powierzchni. Ostrze może być pokryte warstwą z powłoką minimalizującą tarcie podczas cięcia. Regulacja docisku ostrzy dzięki śrubie dociskającej pozwala ustawić części robocze w optymalnym położeniu i zminimalizować zbędne tarcia, a tym samym wydłużyć czas bez serwisowej eksploatacji.

Ważna jest też chromowana sprężyna o optymalnej liczbie zwojów i sztywności tak dobranej, aby ostrze płynnie powracało do pozycji wyjściowej. Ograniczniki bezpieczeństwa, amortyzujące uderzenia, chronią dłonie przed urazami. Gumowe odbijacze redukują drgania powstałe w czasie cięcia. Funkcjonalne rynienki i wcięcia umożliwiają swobodny odpływ soków lub żywicy. Blokada ostrzy zapewnia bezpieczne przechowywanie i transportowanie narzędzia.

W samym procesie cięcia antypoślizgowe nakładki na rękojeści zwiększają pewność chwytu, komfort pracy i zapobiegają powstawaniu odcisków. W najlepszych narzędziach ergonomicznie wyprofilowane rękojeści są wykonane z tworzywa ABS, charakteryzującego się odpornością na udary, nie odkształcają się pod wpływem zmian temperatury i są odporne na promieniowanie UV. Nie wchłaniają wilgoci z powietrza.

2021-05-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket