Kompaktowe nagłośnienie z kolumnami podstawkowymi

Kompaktowe nagłośnienie

Kolumny podstawkowe, z uwagi na ich stosunkowo niewielkie rozmiary, doskonale sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie trudno o rozstawienie modeli podłogowych. Podpowiadamy, czym charakteryzują się tego typu kolumny i na co zwrócić uwagę przy wyborze konstrukcji podstawkowych.

Kolumny podstawkowe są często przez użytkowników ustawiane na różnego rodzaju komodach, meblościankach czy szafkach RTV. Aby jednak zapewnić im odpowiednią wysokość w stosunku do słuchacza, stosuje się do nich specjalne podłogowe stojaki czy podstawki, od których zresztą wzięło się określenie – kolumna podstawkowa. Tego typu konstrukcje mogą być np. elementem niewielkiego zestawu wieżowego. Wówczas sprzedawane są w komplecie z jednostką centralną. W tym wypadku często nie ma możliwości wymiany ich na inne. Ewentualnie dopiero po zakupie, o ile terminale głośnikowe jednostki centralnej są uniwersalne (zaciskowe bądź zakręcane) i wbudowany wzmacniacz ma odpowiednie parametry (np. pod względem mocy i impedancji), możemy pomyśleć o wymianie zawartych w zestawie kolumn podstawkowych np. na większe lub po prostu inaczej brzmiące. W bardziej zaawansowanych systemach audio kolumny dobierane są niezależnie od wzmacniacza czy amplitunera. Użytkownik ma wówczas swobodę w doborze komponentów, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zestawem stereo, czy kinem domowym.

Wielodrożność kolumn podstawkowych

Nie jest możliwe uzyskanie pełnego brzmienia, pokrywającego cały zakres częstotliwości pasma akustycznego z wykorzystaniem tylko jednego przetwornika elektroakustycznego. Do tego niezbędne jest zastosowanie przynajmniej dwóch, z których każdy będzie odpowiedzialny za przetwarzanie innego zakresu częstotliwości (oczywiście przy udziale odpowiedniej zwrotnicy lub zwrotnic głośnikowych). Mówimy wówczas o wielodrożności kolumny głośnikowej. Popularnym układem głośników w kolumnie podstawkowej jest układ dwudrożny. W tego typu modelach tworzą go najczęściej głośnik nisko-średniotonowy (czyli tzw. woofer) oraz głośnik wysokotonowy.

Pasmo przenoszenia

Wybierając kolumny głośnikowe często bierzemy pod uwagę pasmo przenoszenia. Parametr ten nie do końca jednak odzwierciedla rzeczywiste brzmienie danego modelu. Mówi nam jedynie o tym jaki zakres częstotliwości jest w stanie przetwarzać kolumna głośnikowa, a ten zwykle pokrywa całe pasmo słyszalnych częstotliwości, które umownie wynosi od 20 Hz do 20 kHz. Niektóre modele podstawkowe nawet przekraczają to pasmo, a najczęściej jego górną granicę, powyżej której i tak człowiek nie jest w stanie usłyszeć żadnego dźwięku. Dwie kolumny głośnikowe o takim samym paśmie przenoszenia mogą jednak charakteryzować się zupełnie innym brzmieniem. Dlatego tak istotna jest rola odsłuchu kilku wybranych modeli przed zakupem, po to aby wśród nich wybrać ten, którego brzmienie będzie najbardziej odpowiednie dla danego użytkownika. Jeśli więc mamy możliwość sprawdzenia brzmienia kolumn w praktyce jeszcze przed ostateczną decyzją zakupową, warto z niej skorzystać.

2021-04-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket