Aby zapewnić ustawienie kompaktowych kolumn w systemie audio na odpowiedniej wysokości względem słuchacza, można wykorzystać specjalne podstawki. (Fot. Monitor Audio)
Różnorodność konstrukcji kolumn podstawkowych to jedno, a ich rozmaity design to drugie. Jakość wykonania i brzmienie to dwa elementy, na które powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze kolumn głośnikowych, także tych podstawkowych. Kolumny głośnikowe stanowią przecież element wystroju wnętrza. Dobrze jest więc jeśli pasują swoim kształtem czy też kolorystyką obudowy do jego aranżacji. Producenci kolumn głośnikowych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oferują często ten sam model kolumny głośnikowej, ale w różnych kolorach obudowy. Niemal standardem są modele w kolorze czarnym, ale często dostępnymi kolorami są też np. biały, wenge, orzech włoski, wiśniowy.
Zastosowanie odpowiednich podstawek lub uchwytów do kolumn głośnikowych może ułatwić odpowiednie rozstawienie systemu nagłośnieniowego w pomieszczeniu, w którym wykorzystywane są kompaktowe głośniki. Tego typu dodatki mogą okazać się bardzo przydatne zwłaszcza w wypadku kolumn do zestawu kina domowego, jeśli niektóre z nich trzeba będzie zawiesić np. pod sufitem lub na ścianie. Przed instalacją uchwytów należy wziąć pod uwagę miejsce odsłuchu, aby nie zamontować kolumn zbyt szeroko lub zbyt wysoko, co zaburzyłoby obraz dźwiękowy. Późniejsze zmiany położenia zamontowanych już uchwytów wiązałyby się z koniecznością wiercenia kolejnych otworów w ścianie czy suficie.
Nieinwazyjnym sposobem na odpowiednią instalację głośników podstawkowych są ponadto wszelkiego rodzaju stojaki kolumnowe i podstawki. Jest to przydatne rozwiązanie dla frontowych kolumn w systemie stereo, ale także dla niewielkich i stosunkowo lekkich głośników satelitarnych w kinie domowym. Podstawki do kolumn mogą mieć też konstrukcję teleskopową, która pozwala na regulację wysokości. Umożliwia to dostosowanie umiejscowienia głośnika do preferencji użytkownika. Kable głośnikowe w wypadku niektórych podstawek mogą być chowane w słupku podtrzymującym całą konstrukcję, dzięki czemu są one praktycznie niewidoczne. Uniwersalne podstawki kolumnowe mogą umożliwiać kilka opcji mocowania głośników. W wypadku takich stojaków należy zwracać uwagę także na maksymalne dopuszczalne obciążenie. Nieprzekroczenie tej wartości zapewni stabilność konstrukcji.
© 2024 InfoMarket