Wentylatory i cyrkulatory na lato

Wentylatory i cyrkulatory

Wentylatory to najtańszy sposób radzenia sobie z upałami. Na rynku jest ich duży wybór: podłogowe, biurkowe i kolumnowe. Mają prostą budowę i sprawdzają się w domowych warunkach oraz w pracy. Do dużych powierzchni są polecane cyrkulatory stawiane na podłodze.

Wentylatory mają zróżnicowane zastosowanie. Najpopularniejsze są przenośne, można znaleźć je w biurach, domach, sklepach. Odznaczają się bardzo prostą konstrukcją i dużą mobilnością – można je postawić praktycznie wszędzie: na biurku, podłodze lub zamocować na stojaku Mocowane na suficie mogą schładzać większe pomieszczenia. Łazienkowe mają za zadanie szybko usunąć wilgotne, gorące powietrze z pomieszczenia.

Wentylatory, mimo prostej budowy, zapewniają skuteczną ochłodę w gorące dni. Co prawda, nie są tak zaawansowane jak klimatyzatory, ale też nie wymagają montażu i są bardzo proste w obsłudze. Zaletami ich są również duża oferta producentów i stosunkowo niska cena – za bardziej zaawansowane rozwiązania trzeba więcej zapłacić.

Czy „wiatraki” obniżają temperaturę?

Wentylatory wprawiają w ruch masy powietrza, które odczuwamy jako chłodzący powiew. Wentylator jest urządzeniem tłoczącym powietrze. Skierowanie powietrza na skórę powoduje chwilowe odparowanie wilgoci (potu) przy jednoczesnym obniżeniu temperatury. Powietrze wydaje się chłodniejsze, mimo że jego temperatura jest równa temperaturze panującej w pomieszczeniu. Żeby lepiej zrozumieć to zjawisko, wyobraźmy sobie jazdę motocyklem w temperaturze 30 °C. W miarę zwiększania prędkości jazdy na skórze jest odczuwalny wyraźny spadek temperatury. Chociaż temperatura otoczenia nie spada, motocyklista może zmarznąć. Przed wychłodzeniem organizmu chroni go kombinezon.

Od podłogowego do stropowego wentylatora

Wśród klasycznych wentylatorów można spotkać modele ścienne, biurkowe, stojące i sufitowe. Pierwsze z nich można zamontować w łazience lub kuchni. Biurkowe mają śmigła (zazwyczaj trzy łopatkowe) o długości od kilkunastu do nawet 30 cm i służą do wentylacji przestrzeni w odległości ok. 2 – 3 m. Stojące można postawić praktycznie wszędzie, gdzie jest stabilna powierzchnia i wystarczająco dużo miejsca. Ich śmigła są jeszcze większe – ponad 40 cm, a głowica jest zamocowana na regulowanym stojaku o wysokości ok. 130 – 140 cm. Wentylatory kolumnowe zajmują mało miejsca i mają wysokość do 150 cm. Wentylatory sufitowe charakteryzują się największą rozpiętością śmigieł, a liczba łopatek wynosi od dwóch od sześciu. Ich zaletą jest to, że działając, nie wzniecają kurzu. Najczęściej są sterowane pilotem lub za pomocą sznurka.

Wentylatory i cyrkulatory

Wentylator Tim marki Stadler Form jest niezastąpiony w biurze, na pikniku i kempingu dzięki zasilaniu z USB. (Fot. Stadler Form)

Cyrkulatory – zrównoważony nawiew

Mają za zadanie mieszanie powietrza, aby uzyskać jednolity rozkład temperatury w pomieszczeniu. W okresie letnim szczególnym atutem zastosowania cyrkulatora jest brak problemów z fruwającymi dokumentami z powodu silnego nawiewu, a osoby wrażliwe na przeciągi nie będą narzekać na ból szyi i gardła. Cyrkulatory w porównaniu do wentylatorów charakteryzują się znacznie większą mocą (od 20 do 140 W) i wydajnością powietrza w przedziale od 2200 do 4500 m3/h, co niewątpliwie wpływa na siłę, z jaką „mieszają” powietrze w pomieszczeniu. Regulacja zmiany położenia głowicy (do 200°) umożliwia skuteczne mieszanie powietrza.

2021-04-04
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket