Wentylator kolumnowy Concept VS5120 z funkcją oscylacji i pilotem zdalnego sterowania. (Fot. Concept)
To modele klasyczne, których znakiem rozpoznawczym są śmigła wprowadzające powietrze w ruch. Stanowią one ponad 90 proc. urządzeń dostępnych na polskim rynku. Śmigła są stosowane w wentylatorach podłogowych (cyrkulatorach), nabiurkowych czy montowanych na stojakach. Dobrze sprawdzają się w wypadku chłodzenia niewielkich powierzchni.
Najważniejszymi elementami klasycznych modeli są śmigło, silnik elektryczny i obudowa oraz elektronika sterująca obrotami silnika. Silnik wprowadza w ruch łopatki śmigła, które obracając się, wytwarzają podmuch. W ten sposób cząsteczki powietrza przemieszczają się z jednego miejsca w drugie, powodując uczucie chłodu. Ruch powietrza powoduje osuszanie powietrza, może być usuwana pleśń i kurz. Większość modeli śmigłowych jest umieszczona w specjalnej ażurowej obudowie. Jest to jeden z warunków bezpiecznego użytkowania, szczególnie ochrony dzieci, które chciałyby dotknąć śmigła.
Zajmują mało miejsca i mają atrakcyjny wygląd, przypominający kolumny głośnikowe. Od typowych wiatraków różnią się konstrukcją. W tradycyjnych wentylatorach jest bowiem umieszczone jedno duże śmigło wytwarzające chłodne powietrze, a w wentylatorach kolumnowych zamiast śmigła są zastosowane specjalne niewielkie wirniki wytwarzające podmuch powietrza. Moc wentylatorów kolumnowych może wynosić od 15 do nawet 150 W. Ważniejsza jednak będzie wydajność. Do małego pomieszczenia wystarczy urządzenie o wydajności od 500 do 900 m3/h. Przy większym metrażu warto jest się jednak zdecydować na wentylator o wydajności powyżej 1200 m3/h. Dla wentylatorów kolumnowych charakterystyczna jest funkcja oscylacji (swing), zwiększająca zasięg chłodzenia – całe urządzenie obraca się na podstawie o określony kąt (75 – 90°) lub też obraca się wewnętrzne ożebrowanie. To drugie rozwiązanie uważane jest za bardziej niezawodne. Warto jest wybierać taki sprzęt, którego głośność pracy nie przekracza 50 – 60 dB, co zapewni komfort użytkowania. Modele kolumnowe zazwyczaj mają wyświetlacz i przyciski do wyboru funkcji oraz ustalania wartości parametrów. Wygodę użytkowania zwiększa pilot.
Bardzo skuteczne w działaniu są wentylatory sufitowe, wytwarzające strumień powietrza, który obniża odczuwalną temperaturę nawet o 4 °C. Gdy termostat wskazuje 27 °C, wówczas odczuwalna temperatura wynosi 23 °C. Idealne są do zawilgoconych pomieszczeń oraz do eliminacji pleśni i kurzu. Wydajność wentylatora sufitowego zależy od wielkości i kształtu łopatek oraz obrotów silnika. Aerodynamiczny kształt łopatek umożliwia mieszanie dużych ilości powietrza. Bezwibracyjna i bardzo cicha praca jest możliwa dzięki zastosowaniu wyważonego silnika i łopatek. Silnik ma zabezpieczenie termiczne oraz automatyczny reset.
Inaczej działają modele bezśmigłowe. które z wyglądu przypominają lupę, której otwór jest źródłem nadmuchu. Silnik znajdujący się w podstawie zapewnia dużą stabilność całej konstrukcji. Powietrze jest zasysane przez turbinę silnika, wypuszczane przez szczelinę i wpędzane w ruch wirowy, a następnie wydmuchiwane w postaci jednolitego strumienia. Modele bezśmigłowe są pozbawione kratek i łopatek, dzięki czemu łatwo je czyścić. Są bezpieczne dla dzieci ze względu na brak ruchomych elementów i łatwe w konserwacji.
© 2024 InfoMarket