Kosiarki spalinowe w ogrodzie

Kosiarki spalinowe

Wydajne kosiarki spalinowe sprawią się idealnie w ogrodach o dużej powierzchni oraz tam, gdzie nie mamy dostępu do prądu elektrycznego. Największe zalety silnika spalinowego to duża moc, wydajność pracy oraz brak kabla zasilającego.

Kosiarki z silnikiem spalinowym cieszą się dużą popularnością. Zaletą takich maszyn jest niezależność od źródła zasilania. Do pracy wystarczy nalać do zbiornika paliwa, nie trzeba szukać gniazdka, rozprowadzać kabla ani czekać na naładowanie akumulatora. Spalinowe jednostki są też z reguły mocniejsze od silników elektrycznych, można więc stosować większe szerokości robocze, nie ma też problemu ze stratą mocy na napęd kół. Stosowane są w nich silniki dwu- i czterosuwowe.

Kiedy warto wybrać kosiarkę spalinową?

Kosiarki spalinowe dostępne są w dwóch rodzajach: bez napędu i z nim. Pierwsze do koszenia wymagają pchania, a ponieważ są masywne, poleca się je do mniejszych ogrodów. Kosiarka z napędem jest opłacalna w wypadku dużych posesji – powyżej 1000 m2, wtedy nie zmęczymy się pracą, ponieważ bez wysiłku nadajemy kierunek ruchu za pomocą kierownicy. Kosiarka z napędem znacznie przyspiesza koszenie na prostych odcinkach trawnika, nie brakuje również modeli z regulacją prędkości jazdy (do tempa chodu operatora). Kosiarki spalinowe mogą się poruszać z prędkością do 5 km/h. Napęd na tylne koła przenoszony jest za pomocą paska klinowego z wału silnika. Załączenie napędu następuje po przyciągnięciu dźwigni napędu do uchwytu kosiarki. Kosiarki spalinowe są niezastąpione, gdy kosimy wysoką trawę w trudnych warunkach terenowych. Są najlepszymi maszynami do użytku profesjonalnego. Wadą silników spalinowych jest bardziej skomplikowana obsługa. Wymagają one szeregu czynności serwisowych przed sezonem, w jego trakcie i po nim. Mają też znaczną masę, utrudniającą ich przemieszczanie. Silnik, pomimo niedużej mocy, generuje znaczny i nieprzyjemny hałas, co może mieć znaczenie podczas pracy w miejscach, gdzie wymagana jest cisza. W najlepszych kosiarkach silnik jest oddzielony amortyzatorami od obudowy kosiarki (np. system kontroli wibracji AVS w kosiarkach Stiga), co zwiększa komfort i wygodę obsługi oraz zmniejsza poziom hałasu.

Jaki silnik wybrać: dwusuwowy czy czterosuwowy?

Typ silnika spalinowego powinien być dobierany pod względem preferencji i cech oraz ceny kosiarki. Przewagą silnika czterosuwowego jest ekologia i mniejszy poziom hałasu, jednak jest on cięższy i bardziej skomplikowany. Może to być więc lepszy wybór, jeśli decydujemy się np. na kosiarkę z napędem. Jeśli jednak wybieramy narzędzie, z którym będziemy pracować, popychając je, być może lepszym wyborem okaże się model dwusuwowy. Dzięki mniej skomplikowanej budowie silnik dwusuwowy będzie łatwiejszy i tańszy w serwisowaniu.

Kosiarki spalinowe

W kosiarce spalinowej najważniejszy jest silnik. Do wyboru są silniki dwu i czterosuwowe różnych marek np. Briggs & Stratton, Loncin, Honda. (Fot. Stiga)

Jakie są cechy silnika dwusuwowego?

Silniki dwusuwowe mają prostą budowę, co niesie szereg zalet, takich jak niewielkie wymiary oraz łatwość serwisowania i obsługi. W tego typu silniku za każdym obrotem wału korbowego następuje cały cykl pracy. Podczas pracy występują dwa suwy, skąd też nazwa silnika. Prostsza konstrukcja silnika to, oczywiście, również tańsza maszyna. Silniki takie charakteryzuje również duża moc i duży moment obrotowy osiągany na wysokich obrotach. Nie oznacza to jednak, że są bez wad. Przede wszystkim silniki dwusuwowe emitują dużo hałasu oraz są mało ekologiczne. Emisja spalin oraz zużycie paliwa są większe niż w silnikach czterosuwowych. Z tego też wynika ograniczone zastosowanie. Silniki dwusuwowe stosuje się maszynach, gdzie są potrzebne duża pojemność skokowa i moc. Do napędzania silnika dwusuwowego wykorzystuje się mieszankę benzyny i oleju silnikowego.

Jakie są cechy silnika czterosuwowego?

W silnikach czterosuwowych występują cztery suwy, które składają się na pełny cykl pracy, obejmujący dwa obroty wału korbowego, podczas których występują cztery ruchy posuwisto- zwrotne. Już samo porównanie cyklu pracy pokazuje, że silniki czterosuwowe są również wyposażone w zawory, przez co wymagają rozrządu. Bardziej skomplikowana konstrukcja to, oczywiście, większe koszty zarówno maszyny, jak i serwisu. Jednakże silniki czterosuwowe nie wykazują strat w paliwie oraz łatwiej spełniają nomy czystości spalin. Są także mniej hałaśliwe oraz zasilane czystą benzyną bezołowiową. Mają większe gabaryty niż dwusuwowe.

2021-03-22
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket