Automatyka w oświetleniu

Automatyka w oświetleniu

W domowym oświetleniu można zyskać dodatkową oszczędność energii, ułatwienia obsługi i walory estetyczne, stosując dodatkowe akcesoria, np. włączniki dotykowe, panele sterujące, czujniki ruchu oraz rozwiązania smart home, umożliwiające tworzenie scen oświetleniowych.

Decydując się na sterowanie światłem w systemie smart home zyskujemy wiele możliwości dopasowania oświetlenia do swoich potrzeb. Zaawansowane systemy sterowania oświetleniem umożliwiają:

 • sterowanie oświetleniem lokalnie i centralnie z dowolnego przycisku w domu, sterowanie całymi grupami punktów oświetleniowych;
 • automatyczne sterowanie oświetleniem w zależności od pory dnia i natężenia światła naturalnego;
 • zdalne sterowanie oświetleniem domu za pomocą iPhone’a, iPada lub smartfona albo tabletu z systemem Android;
 • samoczynne zapalanie się świateł w korytarzach, na schodach, w pokojach i pomieszczeniach funkcyjnych;
 • automatyczne włączanie i wyłączanie zmierzchowe;
 • automatyczne gaszenie świateł po wyjściu domowników z domu;
 • włączanie świateł w ogrodzie podczas otwierania bramy garażowej;
 • włączanie oświetlenia w domu sygnałem z systemu alarmowego;
 • tworzenie „scen świetlnych” na zewnątrz i wewnątrz domu;
 • możliwość symulacji obecności domowników, gdy dom jest pusty,
 • zdalne włączanie i wyłączanie różnych urządzeń i sprzętów (najczęściej oświetlenia, rolet);
 • zdalne ściemnianie oświetlenia;
 • automatyczne wyłączanie i wyłączanie oświetlenia, zgodnie ze zdefi niowanym wcześniej harmonogramem;
 • symulowanie obecności lokatorów przez losowe włączanie i wyłączanie oświetlenia w poszczególnych pokojach;
 • zmianę barwy oświetlenia dla źródeł RGB;
 • sterowanie przez Internet lub za pomocą smartfona z dowolnego punktu globu;
 • powiadamianie przez Internet lub telefon komórkowy o zaistniałych zdarzeniach.

Elementy do zdalnego sterowania oświetleniem

W zestawach do radiowego sterowania współpracującego z centralą domową są różne podzespoły umożliwiające sterowanie światłem. Popularne są urządzenia standardu Z-Wave będące włącznikami, ściemniaczami, czy sterownikami rolet.

Zdalne włączniki radiowe

Podstawowym urządzeniem wykorzystywanym w sterowaniu oświetleniem jest np. zdalnie sterowany podwójny łącznik Fibaro FGS221, przeznaczony do montażu w puszce klasycznego włącznika mechanicznego oświetlenia. Łącznik może wysterować dwa urządzenia, np. lampy LED. Zgodnie ze specyfikacją standardu Z-Wave urządzenie takie może pośredniczyć przy przekazywaniu komunikatów do innych urządzeń Z-Wave pozostających poza zasięgiem samej centralki. Wymiary przełącznika pozwalają na jego łatwy montaż w standardowej puszce elektrycznej wraz z anteną. Lampy LED mogą być sterowane na dwa sposoby: przez włącznik, który zwiera odpowiednie styki, albo radiowo przez kontroler, smartfon, tablet (aplikacja mobilna Fibaro), komputer PC z przeglądarką internetową odbierać rozkazy z centralki innego urządzenia sieci. Zasięg wynosi do 50 m w terenie otwartym i do 30 m w budynkach (w zależności od materiałów budowlanych).

Ściemniacze radiowe

Drugim rodzajem urządzeń wykorzystywanych do sterowania oświetleniem są ściemniacze radiowe, które oprócz funkcji załączania mogą także regulować natężenie oświetlenia. Podobnie jak w wypadku łącznika FGS221 wymiary opisywanego urządzenia są na tyle małe, iż bez problemu można je montować w standardowych puszkach elektrycznych. Przełącznik jest zasilany z sieci elektrycznej. Załączanie i regulacja jasności oświetlenia mogą odbywać się sprzętowo z wykorzystaniem standardowego przełącznika monostabilnego lub radiowo. Ściemniacz FGD211 firmy Fibaro umożliwia włączanie i ściemnianie lampy za pośrednictwem transmisji bezprzewodowej i podłączonego bezpośrednio do ściemniacza przycisku. Ściemniacz automatycznie rozpoznaje podłączone obciążenie, jest zabezpieczony przed przeciążeniem lub zwarciem. Charakteryzuje się bezgłośną pracą. Funkcja „miękkiego startu”, która umożliwia łagodne rozjaśnienie podłączonego obciążenia. Miękki start przedłuża trwałość konwencjonalnym żarówkom. W przypadku świetlówek i innych specyficznych lamp, np. ze starterem lub niektórymi transformatorami starego typu, ściemnianie jest fizycznie niemożliwe, a sterowanie takimi urządzeniami może odbywać się tylko na zasadzie włączenia i wyłączenia.

2018-01-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket