Wyposażenie dodatkowe i akcesoria

Wyposażenie dodatkowe i akcesoria

Myjki wysokociśnieniowe wyposażone być mogą w dziesiątki dodatkowych akcesoriów, zwiększających walory użytkowe. Najważniejsze z nich to narzędzia robocze myjek.

Podstawowym narzędziem myjki jest pistolet z mechanizmem spustowym, odcinającym dopływ wody. Do niego przyłączyć można lance z różnymi rodzajami dysz, dającymi odmienne charakterystyki strumienia.

Osprzęt

Podobnie jak inne elementy myjki również akcesoria muszą być wzmocnione, począwszy od złączek i zaworów po węże i lance. Z uwagi na duże ciśnienie pracy istotne znaczenie mają zwłaszcza połączenia elastyczne, czyli głównie węże łączące myjkę z lancą. Węże modeli profesjonalnych często mają podwójne zbrojenie stalową siatką i zewnętrzną powłokę odporną na przetarcia. Myjki o ciśnieniu roboczym powyżej 1000 bar wyposażone bywają w specjalne lance o dwóch uchwytach, co pozwala zminimalizować zjawisko odrzutu.

Podstawowe typy lanc roboczych

Pozornie najprostszy element myjki ciśnieniowej, który w zależności od zastosowania może przyjmować przeróżne formy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lanc przeznaczonych do różnego rodzaju prac, na przykład:

lance proste – najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne. Przeznaczone do większości prac, gdzie występuje łatwy dostęp do czyszczonej powierzchni. Lance przeznaczone do mycia gorącą wodą powinny być wyposażone w specjalny izolowany uchwyt, chroniący operatora przed poparzeniem; 

lance teleskopowe i przedłużacze lanc – przydatne są zwłaszcza do mycia elewacji budynków, a w połączeniu z przegubem kątowym także rynien dachowych;

lance kątowe – na końcu tego typu lancy, tuż przed dyszą, znajduje się przegub umożliwiający płynne przestawianie kierunku spustu wody. Ułatwia to dostęp do trudno dostępnych powierzchni;

lance elastyczne – to zazwyczaj krótkie narzędzia zakończone dyszą przestawną. Sama lanca wykonana jest ze zbrojonego przewodu gumowego. Pomagają usunąć zabrudzenia z wyjątkowo trudno dostępnych zakamarków.

Podstawowe typy lanc roboczych

Dysze

Dysza to element lancy, mający niebagatelne znaczenie dla charakterystyki pracy myjki ciśnieniowej. Możemy wyróżnić podstawowe typy końcówek:

Dysze stałe (płaskie i punktowe)

Nie mają możliwości regulacji ciśnienia wody i kształtu strumienia. Dysza płaska generuje strumień przypominający kształt wachlarza, stąd też czasem pojawia się określenie dysza wachlarzowa. Strumień taki jest skuteczny w wypadku czyszczenia dużych i gładkich powierzchni. Zaletami są tu szybkość działania i względna delikatność. Dostępne są różne szerokości strumienia roboczego. Trzeba też pamiętać, że dysze płaskie mogą pracować tylko w trybie wysokiego ciśnienia. Drugi rodzaj dysz stałych ma punktowy wylot i taki też wytwarza strumień. Strumień punktowy dobrze usuwa szczególnie uporczywe zabrudzenia, polecany jest do czyszczenia szczelin i zakamarków. Punktowy strumień ma dużą moc, przez co trzeba się obchodzić z nim bardzo ostrożnie. Nieumiejętne używanie może bezpowrotnie uszkodzić czyszczoną powierzchnię.

2016-12-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket