Umieszczane są nie na lancy, a na końcu węża wysokociśnieniowego. Dysze tego typu mogą mieć różne kształty: od prostego stożka po skomplikowane obrotowe głowice z elementami tnącymi i wypychającymi zanieczyszczenia z kanałów. To elementy do użytku profesjonalnego. Wymagają wysokiego ciśnienia zasilającego, służącego do napędu dyszy i rozpuszczającego i/lub wymywającego osady z rur.
Mogą pełnić dwojaką funkcję. Miękkie szczotki w połączeniu z niższym ciśnieniem wody skutecznie usuwają zabrudzenia z delikatnych powierzchni, takich jak samochodowe karoserie czy siding. Dostępne są też specjalne szczotki do wyspecjalizowanych prac: mycia kół samochodowych, szorowania posadzek, mycia posadzek gładkich ze ściąganiem wody. Inny typ szczotek ma za zadanie zabezpieczać otoczenie przed rozpryskiem wody z lancy. Taka funkcja jest przydatna w wypadku czyszczenia elewacji budynków, posadzek w budynkach półzamkniętych i chodników w ogrodach.
Przeznaczone są do mycia tarasów. Przyłączane są one do końcówki węża wysokociśnieniowego wychodzącego z pompy.
Popularnym rozwiązaniem jest dołączanie do myjek dozowników detergentów i pianownic. Na rynku dostępne są specjalistyczne środki myjące, znacząco poprawiające wydajność mycia. Najczęściej dołączony jest oddzielny zbiorniczek na płyn (lub jest on wbudowany w korpus myjki). Ilość używanego płynu można regulować pokrętłem. Podobnie działa pianownica. Z wyglądu przypomina nieco pistolet do malowania pneumatycznego. Przydatna jest zwłaszcza dla posiadaczy samochodów. Natryskuje się przy jej pomocy aktywną pianę, następnie należy odczekać na jej reakcję z brudem. Później pozostaje tylko spłukanie czystą wodą z lancy z płaską dyszą.
Z dodatkowego osprzętu dobrać można też specjalne końcówki do udrażniania rur kanalizacyjnych i czyszczenia zbiorników, ale to narzędzia profesjonalne, z których korzystać należy z rozwagą.
Co do wyposażenia samej myjki, to należy pamiętać, że nawet najmniejsze modele ważą po kilkanaście kilogramów, powinna więc mieć ona podwozie z kółkami i solidny uchwyt. Dobrym rozwiązaniem jest też bęben do zwijania na nim węża wysokiego ciśnienia. Droższe myjki standardowo zaopatrzone są w filtry do wody, jednak w wypadku nawet tańszych urządzeń warto dołączyć filtr akcesoryjny, zwłaszcza jeśli źródłem wody jest zbiornik otwarty.
© 2024 InfoMarket