Zdecydowana większość zestawów jednokomponentowych składa się kolumn głośnikowych oraz zamkniętego w jedną obudowę wzmacniacza, radia, odtwarzacza płyt DVD lub Blu-ray z odpowiednimi dekoderami. Co takiego przemawia na korzyść zestawów jednokomponentowych?
W praktyce w tej grupie urządzeń znajdują się zestawy pracujące w układzie 2.1, przez najbardziej popularne konfiguracje 5.1 oraz 7.1, a na rozbudowanych modelach 9.1-kanałowych kończąc. Osoba nabywająca taki zestaw musi pogodzić się z jego mniejszymi lub większymi ograniczeniami, najczęściej zgodnie z zasadą, że im niższa cena, tym coraz więcej kompromisów. Zestawy jednokomponentowe – zwłaszcza te tańsze – zwykle nie charakteryzują się zbyt dużą mocą wzmacniaczy i głośników. Aby tak nie było, należy wydać już niemałe pieniądze na tego typu sprzęt.
W wypadku jednokomponentowych zestawów często jednak to nie moc jest ważna, a ich strona wizualna i to, jak będą komponowały się z wnętrzem pomieszczenia, w którym będą wykorzystywane. Trzeba pamiętać, że właśnie ze względu na niezbyt wysoką moc raczej nie nadają się one do dużych pomieszczeń odsłuchowych. W dużym salonie lepiej sprawdzi się zestaw wielokomponentowy, wykorzystujący zewnętrzny wzmacniacz bądź amplituner. Nie przekreśla to jednak ich funkcjonalności i estetyki wykonania. Najlepsze zestawy jednokomponentowe potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Charakteryzują się wówczas solidnym i trwałym wykonaniem z zachowaniem nowoczesnego wzornictwa. Zwykle wyposażone są w odtwarzacz Blu-ray lub DVD, a coraz częściej także Blu-ray umożliwiający odtwarzanie filmów 3D. Niektóre zestawy, wyposażone w wejście USB, pozwalają na podłączenie zewnętrznej pamięci flash. Dzięki temu można oglądać filmy zapisane na tych nośnikach w formatach obsługiwanych przez dany zestaw kina domowego. Najnowsze modele potrafią odczytywać dane z przenośnych dysków twardych. Użytkownik może zatem szybko i wygodnie uruchomić ulubiony film, jak również odtworzyć muzykę lub obejrzeć zdjęcia na nim zapisane. Niektóre modele mogą być wyposażone w czytnik kart pamięci, który zwykle spełnia podobne funkcje jak złącze USB.
Oprócz tego zestawy kina domowego wyposażone są w funkcję progresywnego skanowania z wyjściem wideo komponentowym oraz złączami HDMI, co pozwala poprawić jakość odtwarzanych plików w momencie skalowania ich na pełny ekran do rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli).
Coraz częściej zestawy, głównie jednokomponentowe, wyposażane są – podobnie zresztą jak telewizory – w funkcje smart, pozwalające na połączenie z Internetem lub innymi urządzeniami audio-wideo wykorzystywanymi w domu. Dzięki temu kino domowe staje się prawdziwym centrum multimedialnym.
© 2024 InfoMarket