Obsługa standardu Bluetooth pozwala na bezprzewodowe odtwarzanie muzyki, m.in. ze smartfonów i tabletów.
Zestawy kina domowego, a dokładniej ich elementy wzmacniające oraz kolumny, charakteryzują się różnym poziomem mocy, co – najprościej ujmując – przekłada się na to, jak głośno, a jednocześnie czysto jest w stanie zabrzmieć dany zestaw. Często producenci, chcąc zaimponować swoim klientom, podają moc zestawu, która wydaje się bardzo wysoka, jednak jest tak tylko na papierze. Jest to wtedy najczęściej moc szczytowa, a w dodatku często sumaryczna moc, np. wszystkich kolumn z zestawu (a jest ich najczęściej, włącznie z subwooferem, co najmniej sześć). Może być to wówczas wartość nawet powyżej 1000 W, nawet w wypadku stosunkowo tanich i niedużych zestawów. Ta moc szczytowa, czyli PMPO (Peak Music Power Output), to inaczej maksymalna moc chwilowa, często nazywana także mocą muzyczną. Oznacza ona moc, jaką wzmacniacz może przenieść na głośnik, a ten bez uszkodzenia przetworzyć na falę akustyczną. Jest to wartość podawana dla bardzo krótkiego odstępu czasu, np. 1 ms, a przecież chcemy, aby na odpowiednio wysokiej mocy zestaw pracował znacznie dłużej. Co więcej, nie ma tu przyjętego ograniczenia co do akceptowalnego poziomu zniekształceń. Wartość mocy PMPO jest więc niemiarodajna. Może służyć jedynie jako przybliżona wartość mocy, która dostarczona do głośnika przez dłuższy czas, może spowodować jego uszkodzenie.
Najbardziej miarodajną i najwierniej oddającą możliwości zestawu kina domowego mocą jest moc znamionowa. Określa ona wartość mocy, jaka może zostać dostarczona do głośników przez praktycznie nieograniczony czas, nie uszkadzając ich, a dodatkowo zapewniając praktycznie niezauważalne zniekształcenia harmoniczne (nawet 0,01 proc. lub mniejsze).
Nieco mniej rygorystyczna, bo mierzona dla większej dopuszczalnej wartości zniekształceń harmonicznych, jest moc RMS (najczęściej dla 10% THD). Jest to inaczej skuteczna moc ciągła, którą mierzy się dla sygnału o częstotliwości 1 kHz. Jest to druga po mocy znamionowej wartość, na podstawie której można porównywać parametry dwóch różnych modeli. Trudo jest jednak porównywać obie te wartości. Pomijając wartość zniekształceń harmonicznych, można w sporym przybliżeniu przyjąć, iż 1 W RMS to około 0,7 W mocy znamionowej.
Uwaga! Gdy producent podaje moc sumaryczną zestawu kina domowego (często w przypadku modeli jednokomponentowych), nie można w prosty sposób określić na tej podstawie mocy pojedynczego kanału, np. przez podzielenie mocy sumarycznej przez liczbę kanałów.
© 2024 InfoMarket