Pralki-i-pralkosuszarki-w-wersji-slim-2-20

Fot. Concept

Automatyczne programy i funkcje

Profesjonalnie zaprojektowane urządzenia skonstruowane są tak, żeby ułatwić codzienną pracę z nimi i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne zrewolucjonizowały rynek pralniczy. Stały się nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów.

Programy automatyczne stosowane pralkosuszarkach dostosowywane są najczęściej do różnego rodzaju tkanin. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanej temperatury. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiedni program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. W zależności od producenta czy modelu nazwy programów i ich parametry mogą się różnić. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnego programu prania. W pralkach reguluje się takie parametry jak prędkość obrotów bębna (tzw. wirowanie), temperatura prania, liczba płukań i czas prania. Z kolei w pralkosuszarkach ważne są temperatura i czas suszenia, liczba obrotów i kierunek ruchu bębna.

Programy w pralkosuszarkach

Większość standardowych modeli pralkosuszarek wyposażona jest w automatyczne programy piorące, które znacznie poprawiają komfort użytkowania. Wybierając spośród wielu modeli, możemy mieć pewność, że większość z nich będzie w te programy wyposażona, ponieważ już dawno stały się one standardem w urządzeniach pralniczych.

Do programów, w które wyposażona jest większość pralkosuszarek, zaliczamy na przykład pranie codzienne lub typu mix. W zależności od pojemności bębna standardowo upierzemy za jednym razem ubrania czteroosobowej rodziny. Programów można też używać do szybkiego wyprania średnio zabrudzonej odzieży codziennej, a dodatkowo tkaniny mogą się różnić rodzajem. W praktyce oznacza to, że w tym samym cyklu możemy wyprać bawełniane koszulki, jak i syntetyczne spodnie, pod warunkiem że producent odzieży nie wskazał szczególnych parametrów ich prania.

Automatyczne pranie ręczne

Przydatnym programem automatycznym, zarówno w pralkach, jak i pralkosuszarkach, jest pranie ręczne, przeznaczone przede wszystkim do bardzo delikatnych tkanin lub takich, które na metce mają oznaczenie, że nie nadają się do prania mechanicznego. Podobna zasada działania jest w programie prania tkanin delikatnych, przeznaczonym do odzieży delikatnej, takiej jak jedwab, satyna, kaszmir lub koronka. Często producenci dołączają specjalny kosz, który podczas procesu suszenia nie obraca się. Dzięki temu tkaniny są optymalnie suszone bez narażenia ich na uszkodzenie.

Programy, które warto wymienić, to także pranie wstępne, pranie dużych koców i kap oraz materiałów wykonanych z jeansu. Oprócz nich możemy również spotkać programy prania ubrań osób cierpiących na rozmaite alergie oraz właścicieli domowych zwierząt gubiących sierść.

Pralki-i-pralkosuszarki-w-wersji-slim-2-25

AMICA WA3S712BLiSHB; AMICA AD3S72LTG

Wyświetlacze i panele sterowania

Jakie panele sterowania wykorzystywane są obecnie w pralkach i pralkouszarkach slim? Najczęściej mamy do czynienia ze sterowaniem elektronicznym. Wykorzystywane są panele sterujące wyposażone w pokrętło, za pomocą którego odbywa się wybór niemal wszystkich opcji i programów oferowanych przez urządzenie. Innym popularnym rozwiązaniem jest panel elektroniczny z wyświetlaczem, na którym prezentowane są wszelkie konfigurowane przez użytkownika ustawienia sprzętu.

Trzecią, a jednocześnie najbardziej zaawansowaną technicznie opcją, jaka może być dostępna w modelach typu slim, są panele z wyświetlaczem dotykowym. Wybór funkcji, opcji czy programu prania odbywa się w tym wypadku za pomocą dotknięcia odpowiednich ikon, ukazujących się bezpośrednio na ekranie wyświetlacza. Zwykle na panelu sterowania liczba przycisków (oprócz przycisku włączenia pralki) zostaje zredukowana do minimum, ale za to umiejscowiony jest centralny wyświetlacz, dzięki któremu regulowane są wszelkie parametry pracy urządzenia. Można więc ustawić w sposób dotykowy temperaturę prania, optymalny program, a także regulację wirowania i inne opcje dodatkowe. Wspomniane opcje są często ze sobą łączone. Możemy więc spotkać pralkę z wyświetlaczem dotykowym, a jednocześnie kilkoma wskaźnikami diodowymi i pokrętłem sterowania (np. do wyboru programów prania).

Blokady i zabezpieczenia

Dzisiejsze zabezpieczenia nie ograniczają się tylko do prawidłowego działania sprzętu. Coraz częściej pralki oraz pralkosuszarki wyposaża się w tzw. zabezpieczenia przed dziećmi, które blokują panele sterowania przed niepożądanymi zmianami parametrów pracy. Na pralkosuszarkach symbolem graficznym takiego zabezpieczenia jest klucz. Panel sterowania wraz z wszelkimi innymi funkcjami zostaje zablokowany, bez możliwości ich regulacji. Rozwiązanie to, inaczej nazywane zabezpieczeniem rodzicielskim, może być aktywowane kombinacją przycisków albo przytrzymaniem jednego z nich.

Inną formą zabezpieczenia jest wpisanie kodu PIN. Na wyświetlaczu urządzenia należy wprowadzić kilkucyfrowy kod, który automatycznie blokuje możliwość zmiany programu oraz innych ustawień. Wpisanie prawidłowego kodu umożliwi zmianę parametrów.

Pralkosuszarki muszą spełniać szczególne normy dotyczące urządzeń pralniczych podłączonych do stałego przyłącza wody. Jedną z nich jest blokada bezpieczeństwa, która chroni mieszkanie przed zalaniem. Producenci stosują kilka takich systemów ochrony. Jednym z nich jest tzw. waterblock, umiejscowiony na wężu, który w razie awarii odcina dopływ wody do sprzętu.

Na czym polega system kontroli wsadu?

W pralkach slim dostępne są różnorodne funkcje i rozwiązania, które ułatwiają pranie nawet najbardziej zabrudzonych ubrań. Jednym z nich jest system kontroli wsadu. W zależności od producenta rozwiązanie to korzysta z różnych komponentów, jednak jego zasadania działa jest wszędzie podobna. Pralka automatycznie rozpoznaje masę pranej odzieży za pomocą zastosowanego pod bębnem czujnika. Dzięki niemu urządzenie automatycznie dostosowuje program prania do załadunku, czyli ilości ubrań w pralce. System ten należy do rozwiązań proekologicznych w pralnictwie, ponieważ zapewnia oszczędność wody i energii elektrycznej.

Pralki-i-pralkosuszarki-w-wersji-slim-2-31

Fot. Kernau

Ważna prędkość wirowania

Szybkość wirowania to wartość deklarowana przez producenta jako maksymalna szybkość i skuteczność odsączania wody. Wyrażana jest w obrotach na minutę [obr./min]. Pralki i pralkosuszarki slim w większości wykorzystują średnio 1000 – 1400 obr./min. Parametr ważny dla dalszego suszenia ubrań – im większa prędkość obrotowa, tym mniejsza wilgotność odwirowanego wsadu.

Parametr poziomu emitowanego hałasu wskazuje na intensywność odczuwanego hałasu (szumu) wokół pralki i pralkosuszarki mierzonego w komorze ciszy. Wartość podawana jest na etykiecie energetycznej i wyrażana w decybelach według charakterystyki czułości ucha ludzkiego – dB(A). Faktyczna głośność w praktyce znacznie odbiega od pomiarów deklarowanych ze względu na różne uwarunkowania.

Oszczędne automatyczne dozowanie detergentów

Urządzenia wyposażone w tę funkcję z pewnością zachwycą użytkowników ceniących sobie wygodę, precyzję w doborze ilości środka piorącego, dbałość o środowisko naturalne i oszczędność – zarówno energii, wody, a w konsekwencji również pieniędzy. Tradycyjne dozowanie detergentów i dodatkowo eksperymentowanie z doborem najlepszego środka (np. raz używanie kapsułek piorących, raz proszku, a raz żelu piorącego) sugeruje, żeby podczas wyboru sprzętu pralniczego wybrać taki, który nie jest wyposażony w funkcję automatycznego dozowania. Taki sprzęt będzie wyposażony w tradycyjną szufladę, która pod względem praktycznym ma pewne niedogodności, ale również wiele zalet. Zautomatyzowane dozowanie, połączone z optymalnym odmierzeniem środka piorącego, a nawet z samoczynnym doborem wszystkich parametrów prania, pozwala oczadzić czas, a co równie ważne – energię i wodę.

2024-04-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket