Wideorejestratory i nawigacje samochodowe

Wideorejestratory

Każda kolizja na drodze to nieprzyjemna sytuacja. Niejednokrotnie to szczegóły decydują o tym, kto był winny zdarzenia i tym samym będzie za nie odpowiadał. Dlatego warto wyposażyć się w wideorejestrator, który pomoże rozstrzygnąć sporne sytuacje. (Fot. Mio)

Urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością i oferują coraz lepszą jakość nagrań. Dodawanie takich funkcji jak GPS czy łączność Wi-Fi sprawia, że mają większe możliwości zarówno w zakresie integracji z urządzeniami mobilnymi, jak i asystowania kierowcy. Wciąż popularnym segmentem rynku pozostają nawigacje GPS. Konsumenci sięgają zwłaszcza po urządzenia wyspecjalizowane np. pod kątem wyboru tras dla samochodów ciężarowych.

Tak jak w kamerze wideo, tak i w wideorejestratorze najważniejsze są przetwornik obrazu i obiektyw. Przetwornik obrazu, nazywany sensorem lub matrycą, przetwarza światło dostarczone przez obiektyw na obraz rzeczywisty w postaci cyfrowej, który oglądany jest na niewielkim ekranie wideorejestratora. Ważnymi parametrami sensora są m.in. rozdzielczość w megapikselach i czułość matrycy. Rozdzielczość matrycy określa liczbę światłoczułych elementów, np. rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli) to 2,1 Mpx. Najbardziej znanymi producentami przetworników obrazu są firmy: Sony, OmniVision i Aptina. Jednym z najnowszych jest Sony StarVis (Starlight Visibility), charakteryzujący się bardzo dużą czułością matrycy CMOS na światło, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dobrą jakość obrazu w warunkach nocnych. Nawet przy niedostatecznym oświetleniu podczas rejestracji obraz zachowa intensywne barwy, doskonały kontrast oraz najdrobniejsze szczegóły.

Wideorejestratory-i-nawigacje-samochodowe-3

MIO MiVue R850T E-mirror

Optyka wideorejestratora

Na jakość obrazu rejestrowanego w ciemności ma wpływ także jasność szerokokątnego obiektywu. Typową wartością w wypadku matrycy z przysłoną jest F/2.0, lepsza jest f/1,8–1,6, a najlepsza f/1.4. Im mniejsza wartość przysłony (jaśniejszy obiektyw), tym na matrycę pada więcej światła. Wideorejestrator lepiej radzi sobie przy rejestracji nagrań w ciemności, gdy droga oświetlona jest tylko reflektorami – zachowuje minimalny poziom szumów na nagraniu. Najlepsze obiektywy mają szklaną wielowarstwową (4 – 6 warstw) soczewkę, redukującą zniekształcenia obrazu. Tańsze są wykonywane z tworzywa. Stosowane są też filtry polaryzacyjne, ograniczające efekt odbicia deski rozdzielczej od wewnętrznej strony szyby samochodu. Jednak zmniejszają one ilość światła padającego na przetwornik, co powoduje nieznaczne pogorszenie jakości obrazu, szczególnie w nocy.

Wideorejestrator może być ponadto wyposażony w zoom. Najczęściej jest to zoom cyfrowy, i to zaledwie kilkukrotny, jednak w niektórych sytuacjach nawet takie rozwiązanie może okazać się przydatne.

Stosowany obiektyw szerokokątny powinien mieć jak największy kąt „widzenia”, najlepiej między 140° a 170°, żeby swoim „zasięgiem” mógł objąć jak największy obszar z przodu samochodu, także pobocze. Ubocznym skutkiem szerokokątnego obiektywu jest beczkowy kształt obrazu, tzw. dystorsja. Biorąc jednak pod uwagę, że zadaniem urządzenia jest przede wszystkim dokumentacja przebiegu trasy, nie jest to znacząca niedogodność.

Wideorejestratory-i-nawigacje-samochodowe-5

MIO MiVue J756 Dual; TECHNISAT Roadcam 1 CE

Rozdzielczość nagrywania

W wideorejestratorze w zależności od wielkości matrycy może być do wyboru kilka rozdzielczości obrazu: 1296p (1728 × 1296 px), 1080FHD (1920 × 1080 px) lub 720p (1260 × 720 px) i VGA (640 × 480 px). Najlepsze modele umożliwiają nawet rejestrację obrazu o rozmiarze 2560 × 1440 px i 4K Ultra HD (3840 × 2160 px), ale zapis wymaga wtedy bardzo dużej pojemności pamięci. Kamera może wykonywać także zdjęcia. Popularne rozdzielczości wykonywania zdjęć mogą mieć wartości: 12, 8, 5 lub 3 Mpx w formacie JPG. Rejestrowane filmy są zapisywane najczęściej w formacie MOV lub AVI, a zdjęcia w formacie JPG, dzięki czemu odtwarzane są na komputerach, tabletach i smartfonach. Coraz częściej stosowane są kodeki H.264 i H.265. Niektóre modele oprócz możliwości wyboru rozdzielczości pozwalają na wybór szybkości nagrywania. Może ona wynosić 30, a nawet 60 kl./s (zależnie od modelu urządzenia). Większa liczba klatek pozwala na nagrywanie płynniejszego obrazu. Ważne jest też płynne spowolnienie odtwarzania nagrywania, co jest istotne, gdy chcemy odczytać numer rejestracyjny samochodu, który nas bardzo szybko wyprzedzał.

Wideorejestratory-i-nawigacje-samochodowe-7

Dobrej jakości karta pamięci jest niezbędna w każdym wideorejestratorze. (Fot. Silicon Power)

Pliki wideo

Zapisywane są najczęściej na karcie pamięci umieszczonej w wideorejestratorze. Należy zwrócić uwagę na to, żeby karta pamięci charakteryzowała się wysoką klasą odczytu i zapisu, co zapewni sprawne działanie wideorejestratora. Z uwagi na niewielkie wymiary sprzętu obsługiwane są zwykle karty typu mikro-SD lub mikro-SDHC. Najlepiej korzystać z oryginalnych kart szybkiego zapisu (klasa 10 lub wyższa). Bardzo istotna jest też wartość maksymalnej wartości pojemności karty, jaką można zainstalować w kamerze, wynosząca zwykle od 32 do 512 GB. Im większa rozdzielczość nagrywanego filmu, tym czas zapisu będzie krótszy dla danej pojemności karty. Maksymalny czas nagrania można zwiększyć również przez zmianę trybu rejestracji. Po zmianie rozdzielczości nagrywania materiału wideo z Full HD (1920 × 1080 pikseli) na VGA (640 × 480 pikseli) otrzymamy nagranie, co prawda, z mniejszą liczbą szczegółów, ale za to będzie ono mogło być znacznie dłuższe. Nowoczesne kodeki, np. H.265, sprawiają, że nagrania zajmują mniej miejsca mimo dużej rozdzielczości, dlatego warto z nich korzystać.

Podobnie przedstawia się sytuacja z plikami zdjęciowymi. Im większą rozdzielczość oferuje urządzenie, tym teoretycznie lepszej jakości zdjęć możemy się spodziewać, ale i zajmą więcej miejsca. Popularny jest tryb nagrywania w tzw. pętli, w którym starsze nagrania zastępowane są nowymi, a sam proces nagrywania nie jest zatrzymywany. Rozwiązanie to jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy wykorzystujemy kartę pamięci o niewielkiej pojemności w stosunku do jakości rejestrowanego obrazu, która przekłada się na wielkość plików. Wideorejestrator ma możliwość automatycznego zapisywania pliku co pewien czas, np. co 5 minut. Wówczas w razie zapełnienia karty i aktywnej funkcji nagrywania w pętli skasowane zostanie jedynie pierwsze 5 minut nagrania (pierwszy, najstarszy plik), a dopiero potem kolejne 5-minutowe fragmenty (pliki).

Wideorejestratory-i-nawigacje-samochodowe-9

MIO MiVue J30; LAMAX T10 4K GPS

Podwójne nagrywanie

W zestawie z wideokamerą może być druga kamera – wewnętrzna lub zewnętrza. Duża część wypadków samochodowych to zderzenia z tyłem pojazdu. Liczba tego rodzaju zdarzeń rośnie, ponieważ kierowcy, np. używający telefonów komórkowych, nie są skoncentrowani na prowadzeniu samochodu. Można także nagrać samochód, który znajduje się za blisko tyłu samochodu – „siedzi na bagażniku”. Kamerę tylną instaluje się na tylnej szybie pojazdu, tak aby zarejestrować każdy szczegół na drodze za samochodem. Mniej popularne są kamery zewnętrzne (odporne na wilgoć), które pełnią funkcję kamery cofania i mogą być zamontowane do ramki tablicy rejestracyjnej.

2024-09-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket