Odkurzacze z filtrem wodnym

Odkurzacze

Dla wielu osób, zwłaszcza alergików, odkurzacz z filtrem wodnym to sprzęt niemal niezbędny do normalnego funkcjonowania. Woda to bowiem najlepsza dostępna na rynku metoda filtracji, która skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia. Oprócz nich tego typu odkurzaczami powinni zainteresować się także posiadacze zwierząt domowych oraz rodzice małych dzieci. (Fot. Thomas)

Choć sama idea i zasada działania wielu modeli jest podobna, to wbrew pozorom na rynku znajdziemy konstrukcje, które znacznie się różnią. Przekłada się to przede wszystkim na ich funkcjonalność i możliwość wykorzystania. Najbardziej zaawansowane odkurzacze pozwolą bowiem nie tylko zadbać o stan podłóg w domu, ale również sprawdzą się przy zbieraniu płynów czy praniu dywanów lub mebli. W głównej mierze o funkcjonalności urządzeń decydują dostępne z nimi w zestawie w akcesoria.

Niezależnie od rodzaju odkurzacza za pierwszy etap filtracji odpowiada pojemnik urządzenia, w którym gromadzone są zanieczyszczenia. W modelach tradycyjnych będzie to worek, a w pozostałych po prostu zbiornik z tworzywa sztucznego. Jego zadaniem jest, oczywiście, zatrzymanie jak największej ilości zanieczyszczeń, nawet, a może szczególnie, tych najdrobniejszych, np. alergicznego pyłu i kurzu. W tym miejscu ujawnia się przewaga odkurzaczy z filtrem wodnym. Umieszczona w pojemniku woda skutecznie zatrzymuje wszelkie cząstki brudu i pyłu, zwilża je, przez co mają one większa masę i nie ma ryzyka, że wydostaną się z pojemnika. Ma to szczególnie duże znaczenie dla posiadaczy zwierząt domowych, alergików, ale i rodzin z małymi dziećmi, gdzie zabrudzeń jest najwięcej. Kolejną z zalet wody jest to, że neutralizuje ona nieprzyjemne zapachy oraz odświeża i przyjemnie nawilża powietrze. Dlatego po odkurzeniu pomieszczenia będziemy w nim odczuwać świeżość. Po skończeniu pracy możemy przyjrzeć się wnętrzu zbiornika, a kolor płynu powie nam dużo o tym, ile zanieczyszczeń znajdowało się w mieszkaniu.

W tym miejscu pojawia się kolejny atut urządzeń. Zanieczyszczenia wystarczy wylać, np. do kanalizacji. Opróżniając zbiornik z wodą, nie mamy żadnego kontaktu z nawet najdrobniejszym alergicznym pyłem, ponieważ jest on uwiązany w wodzie. Sprzątając regularnie, szybko zauważymy, że woda jest jaśniejsza, co oznacza, że utrzymanie czystości dobrze nam idzie. Odkurzacze z filtrem wodnym to również ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ nie wymagają stosowania worków, a pojemnik jest wielokrotnego użytku. Zaletą jest również możliwość zbierania wody i innych mokrych zanieczyszczeń, np. błota.

Odkurzacze-z-filtrem-wodnym-2024-3

BOSCH AquaWash&Clean BWD41700; THOMAS Vestfalia XT; BOSCH AquaWash&Clean BWD421PRO

Rodzaje odkurzaczy z filtrem wodnym

Standardowe odkurzacze z filtrem wodnym bardzo często mylone są z modelami wet & dry lub odkurzaczami piorącymi. Tego typu modele dzięki filtracji wodnej są bardzo efektywne i zalecane np. osobom z problemami alergicznymi czy astmatycznymi. Szczególnie w tym zakresie zalecane są modele z dodatkowymi filtrami na wylocie oczyszczonego powietrza, które skutecznie eliminują pyły, roztocza i alergeny. Niektóre modele mają także klasyczny worek na kurz. Warto wiedzieć, że odkurzacze te nawilżają powietrze i poprawiają jego stan w domu. Innowacją jest odkurzacz cyklonowy z filtrem wodnym. To unikatowe rozwiązanie opracowane przez firmę Thomas. Modele z rodzin Cycloon Hybrid oraz DryBox Amfibia są wyposażone w dwa rodzaje filtrów. Do szybkiego codziennego odkurzania wykorzystać można cyklonowy filtr easyBox z trzema komorami na kurz – dwiema na drobne zanieczyszczenia i jedną na duże, z kolei filtr wodny Aqua-Fresh AirBox pozwala na dokładne odkurzanie połączone z nawilżaniem powietrza.

Warto wiedzieć, że nie każdy odkurzacz myjący podłogę czy mopujący jest urządzeniem z filtrem wodnym. Na rynku znajdziemy np. modele bezprzewodowe, które są wyposażone w nakładkę myjącą podłogi. Zwilża ona i wyciera podłogę, jednak zanieczyszczenia trafiają następnie po prostu do pustego zbiornika. Nie występuje więc efekt taki jak w filtracji wodnej, ponieważ nie są topione w wodzie.

Funkcje prania i mycia

Na rynku odkurzaczy wodnych znajdziemy też modele, które pozwolą kompleksowo zadbać o czystość w całym domu, ponieważ są wyposażone w funkcje mycia podłóg oraz prania dywanów i tapicerki. W zestawie z nimi znajdują się specjalnie zaprojektowane w tym celu szczotki i ssawki. Odkurzacz ma także wbudowaną pompę, która zasysa roztwór czyszczący. Zarówno do prania, jak i mycia producenci oferują specjalne detergenty. Często ich wersje próbne są dołączone w zestawie z odkurzaczem. Możemy je więc określić jako odkurzacze piorące z filtrem wodnym. Nie brakuje w nich także innych funkcji, jak możliwość zasysania wody czy mokrych zanieczyszczeń. Tego typu urządzenia polecamy użytkownikom chcącym korzystać zarówno z funkcji filtracji wodnej, jak i prania. Dodatkowo opcja mycia podłóg na mokro i ich jednoczesnego odkurzania znacznie skraca czas sprzątania.

Odkurzacze-z-filtrem-wodnym-2024-5

GORENJE VCEB01GAWWF; THOMAS Parkett Master XT; MPM Bora 2400 MOD-41

Źródła kurzu

Kurz jest praktycznie wszędzie i na dobrą sprawę walka z nim to jak walka z wiatrakami. Domowy kurz to mieszanka tego, co mamy w mieszkaniu, co „wyprodukują” nasze zwierzęta, oraz wszystkiego, co przedostanie się z zewnątrz. Najczęściej sami wnosimy drobiny na butach lub wyręczają nas w tym koty i psy, dodatkowo przez uchylone drzwi lub okna do mieszkań przedostają się pyłki i szkodliwe dla zdrowia cząsteczki. Do tego dochodzą sierść zwierząt, ich łupież, odchody roztoczy, pleśń i włókna tkanin, które razem dla wielu stanowią niemałe utrapienie.

Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim powinno się wybrać odkurzacz wyposażony w filtry HEPA o jak największej skuteczności (12, 13 lub 14) oraz dodatkowe rozwiązania zwiększające skuteczność filtracji, mowa m.in. o specjalnych szczotkach czy rozwiązaniach konstrukcyjnych. Należy pamiętać, że dobra, a więc przemyślana i zaprojektowana z wiedzą, konstrukcja to rzecz najważniejsza. Stać na nią niewielu producentów.

Odkurzacze-z-filtrem-wodnym-2024-7

Odkurzacze z filtrem wodnym polecane są szczególnie posiadaczom zwierząt domowych. (Fot. Thomas)

Rodzaje filtracji

Producenci odkurzaczy stosują nie jeden, a kilka filtrów. Nawet wytwórcy odkurzaczy z filtrem wodnym (zastępuje worki), wyłapującym i zatapiającym wszystko, często też dokładają jeszcze jeden filtr, by mieć niemal 100 proc. pewności, że nic się z odkurzacza nie wydostanie. Zbiorniki na wodę różnią się przede wszystkim budową. Standardowo wykonane są z tworzywa sztucznego i mają pojemność ok. 1,2 – 1,8 l, chociaż można znaleźć też urządzenia mieszczące 5 l wody – oczywiście, wielkość zbiornika przekłada się na wymiary całego urządzenia. Pomocą w użytkowaniu jest wskaźnik minimalnego i maksymalnego poziomu wody. Im mniej sam odkurzacz i jego zbiornik mają dodatkowych elementów i kantów, tym łatwiej jest utrzymać urządzenie w czystości. Regularny kształt komory, brak ostrych krawędzi i załamań znacznie skracają czas potrzebny do konserwacji filtra. Dlatego też coraz częściej producenci stawiają na przemyślane, modułowe i demontowalne konstrukcje.

Drugi etap filtracji polega na zatrzymaniu tych drobinek, które przedostały się przez zbiornik na wodę. Tutaj stosuje się filtr ochrony silnika, do którego nie może przedostać się kurz czy pył. Pozbawione większych zanieczyszczeń powietrze natrafia na filtr, który ma strukturę gąbki. To na tym etapie zatrzymywane są te pozostałości, które mogłyby doprowadzić do przegrzania silnika. Ostatni etap dotyczy tak naprawdę wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. Tutaj najczęściej stosuje się dobrej jakości filtry EPA lub HEPA. Im wyższe oznaczenie cyfrowe, np. 14, tym lepiej. Skrót EPA czytamy jako Efficiency Particulate Air, co można przetłumaczyć jako wysokosprawny (wysokowydajny) filtr powietrza. HEPA to z kolei skrót od High Efficiency Particulate Air, a więc „filtr o największej sprawności”. Filtry te charakteryzują się bardzo wysokim stopniem filtracji i są w stanie zatrzymać nawet 99,97 proc. zanieczyszczeń. W dobrej klasy odkurzaczach najczęściej stosuje się filtry HEPA 13.

Nad nimi królują standardy ULPA i SULPA, a więc w rozszerzeniu z ang. Ultra Low Penetration Air oraz Super Ultra Low Penetration Air – minimalna skuteczność filtracji wynosi tu odpowiednio 99,999 proc. oraz 99,9999 proc. W tym ostatnim wypadku skuteczność jest niemal perfekcyjna (czwarte miejsce po przecinku!). Filtry te mają już niemal stuprocentową skuteczność w wychwytywaniu nawet najmniejszych drobin. Nie da się tych skrótów tak łatwo „rozszyfrować” i przełożyć na język polski. Tłumaczenie dosłowne może być bardzo mylące, dlatego my proponujemy określenie ich jako „ultradokładne filtry” lub „superultradokładne filtry”. Filtry o dużej filtracji i przepuszczalności wykonane są zwykle z gęstego włókna szklanego połączonego z syntetyczną żywicą. To ich zwarta struktura sprawia, że zatrzymują cząsteczki o mikroskopijnej wielkości.

Dodatkowo w niektórych odkurzaczach stosuje się filtry z węglem aktywowanym. To rozwiązanie znane chociażby z oczyszczaczy powietrza. Jego zadaniem jest przede wszystkim eliminacja brzydkich zapachów.

Odkurzacze-z-filtrem-wodnym-2024-9-9

MPM Bora 2400 MOD-47; KÄRCHER DS 6; MPM Aquarian MOD-30

Wymiana filtrów

W związku z tym, że niektóre filtry trzeba wymieniać (może o tym poinformować wskaźnik wymiany, który mają niektóre odkurzacze), a inne także prać, warto wiedzieć, gdzie się znajdują. Jeśli chodzi o miejsce montażu, wyróżnia się dwa filtry: wlotowe i wylotowe. Oba spełniają określone zadania. To, jakie dają rezultaty, zależy m.in. od miejsca, w którym są umieszczone. Zmniejszenie siły ssania odkurzacza czy głośna praca urządzenia to objawy mogące wskazywać, że już czas najwyższy na wymianę bądź czyszczenie filtrów.

2024-04-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket