Odkurzacze-z-filtrem-wodnym-2024-2-20

Opcja skorzystania z filtra multicyklonowego jest przydatna do szybkiego odkurzania. (Fot. Thomas)

Ważne parametry

Parametry techniczno-użytkowe to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru odkurzacza. Zwracajmy uwagę nie tylko na moc, ale też poziom hałasu czy wskaźnik reemisji kurzu.

 • Moc wejściowa – nazywana jest także mocą znamionową i odnosi się do mocy pobieranej przez urządzenie. Jest to moc elektryczna pobierana z sieci lub akumulatora jako iloczyn na- tężenia prądu (amper) i napięcia (wolt). Oznaczenie i nazwa jednostki to wat [W]. Moc wejściowa jest podawana przez producenta. Dotychczas moc odkurzacza była mało miarodajna i zwykle stanowiła przedmiot reklamy. W istocie ważniejsza jest skuteczność odkurzania, czyli sprawność energetyczna odkurzaczy. Ponieważ odkurzacz jest w każdym domu, wybieranie urządzeń skuteczniejszych mimo mniejszej mocy w większej skali oznacza duże ograniczenie poboru energii i ograniczenie emisji CO2, a dla użytkowników – zmniejszenie kosztów.
 • Moc ssania – oznacza moc mechaniczną wciąganego powietrza, podawana jest w airwatach [W]. Pozwala oszacować efektywność odkurzacza (rzeczywistą jego funkcję) przez moc ssania, a nie przez moc pobieraną. Przy zakupie urządzenia należy się kierować wartością tej pierwszej.
 • Wskaźnik reemisji kurzu – mierzy się na specjalnych urządzeniach przy maksymalnym przepływie powietrza. Parametr ten jest bardzo ważny zwłaszcza dla alergików czy rodzin z małymi dziećmi. Chodzi tu nie tylko o kurz z nieszczelności lub przepuszczany przez system filtracji, ale także o kurz wzniecany z czyszczonej powierzchni przez wydmuchiwane powietrze.
 • Rodzaj filtrów – rodzaj zastosowanych filtrów oraz całych systemów filtracyjnych w urządzeniu jest szalenie istotny, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci, alergicy lub osoby chorujące na astmę. Jeśli zdecydujemy się na model z gorszej jakości filtrami, spora część zebranych zanieczyszczeń trafi z powrotem do pomieszczenia z powietrzem wylotowym jako rozpylone drobiny, co kompletnie mija się z celem sprzątania i jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia.
 • Głośność odkurzacza – poziom hałasu to ważny parametr funkcjonalny odkurzacza i producenci często informują o nim w specyfikacji. Porównując go między urządzeniami różnych marek, należy zwrócić uwagę, czy producenci stosują tę samą jednostkę pomiaru. W odkurzaczach z elektroniczną regulacją mocy poziom hałasu można zmniejszyć, redukując moc.

Odkurzacze-z-filtrem-wodnym-2024-9

THOMAS Multiclean X10 Parquet; THOMAS Aqua+ Allergy & Family; THOMAS Perfect Air Animal Pure

Porady użytkowe

Korzystanie z odkurzacza z filtrem wodnym może wymagać pewnej zmiany nawyków. W końcu jest to urządzenie elektryczne, które wykorzystuje wodę, należy więc zadbać o to, żeby pewne elementy nie miały z nią kontaktu.

 • Zbiornik na wodę należy napełniać maksymalnie do poziomu wyznaczonego przez producenta.
 • Jeśli producent to zaleca, należy zastosować płyn zapobiegający pienieniu się wody.
 • Podczas przejazdów przez progi odkurzacz należy przeprowadzać ostrożnie, żeby nie rozlać zgromadzonej w nim wody.
 • Jeśli odkurzacz ma funkcję prania, pompkę należy włączać tylko wtedy, gdy w zbiorniku znajduje się roztwór czyszczący.
 • Odkurzacza nie należy przechylać, stawiać w pionie lub innej pozycji, która mogłaby doprowadzić do wylania się wody.
 • Jeśli model ma funkcję usuwania płynów, nie należy przy jej pomocy pozbywać się środków żrących, benzyny, rozpuszczalników czy innych palnych cieczy.
 • Po zakończeniu odkurzania z filtrem wodnym lub prania należy zawsze opróżniać, czyścić i osuszać pojemniki na ciecz i inne elementy mające kontakt z wodą. Jej obecność mogłaby doprowadzić do rozwoju szkodliwych bakterii czy pleśni.

Odkurzacze-z-filtrem-wodnym-2024-2-25

MPM Bora 2400 MOD-47; KÄRCHER DS 6; MPM Aquarian MOD-30

Rodzaje ssawek

Na walory użytkowe odkurzacza wpływają dostępne w zestawie szczotki i ssawki, warto przyjrzeć się najpopularniejszym z nich. W z zestawie z odkurzaczem z filtrem wodnym dostępne są najczęściej:

 • ssawka parkiet/dywan – uniwersalna przełączana ssawka do podłóg twardych i miękkich, stanowi podstawowe wyposażenie większości odkurzaczy;
 • turboszczotka – ssawka ze szczotką w formie obrotowego wałka, który świetnie radzi sobie z usuwaniem sierści i włosów z podłóg miękkich, np. dywanów czy wykładzin, polecana w szczególności właścicielom zwierząt domowych;
 • ssawka do tapicerki – przeznaczona do czyszczenia mebli tapicerowanych, często wyposażona jest w pasek do zbierania włosów;
 • ssawka do materacy – przeznaczona jest do odkurzania materacy oraz mebli tapicerowanych, ułatwia usuwanie alergenów i roztoczy;
 • ssawka do prania – występuje w odkurzaczach z funkcją prania, zazwyczaj jest dostępna w dwóch wersjach – do prania dywanów i wykładzin oraz do prania tapicerek;
 • ssawka do mycia podłóg – dostępna w niektórych odkurzaczach piorących, ma przystawkę mopującą i pozwala na jednoczesne mycie podłóg twardych oraz ich odkurzanie;
 • ssawka szczelinowa – sprawdza się w czyszczeniu trudno dostępnych miejsc i ciasnych przestrzeni, np. szczelin między poduszkami kanapy czy foteli;
 • szczotka do parkietów – sprawdzi się w czyszczeniu wrażliwych podłóg drewnianych, np. parkietów, które poleruje za pomocą włosia;
 • ssawka do mebli – jest polecana do odkurzania mebli, np. narożników, czy też książek na półkach. Ma końcówkę z włosiem, zapobiegjącym uszkodzeniu czyszczonej powierzchni;
 • ssawka do syfonów – pozwala na przetkanie syfonu w zlewie czy umywalce, wykonana jest z delikatnej gumy przylegającej do powierzchni.

Odkurzacze-z-filtrem-wodnym-2024-2-27

BOSCH AquaWash&Clean BWD421POW; THOMAS Twin Aquawash; BOSCH AquaWash&Clean BWD41720

Działanie filtra wodnego

Odkurzacze marki Thomas wyposażone są w unikalny system filtracji wodnej Wet Jet. Powietrze zasysane do wnętrza jest nawilżane specjalnym systemem dysz systemu Wet Jet. Dysze te tworzą na wlocie do filtra płaszcz wodny, przez który przechodzą wszystkie zanieczyszczenia. Z takim rozwiązaniem nawet najmniejsze drobiny kurzu, brud czy niechciane zapachy są od razu wiązane w wodzie, a co za tym idzie neutralizowane i błyskawicznie lądują w zbiorniku. Sam pojemnik jest precyzyjnie przemyślany, żeby był łatwy w opróżnianiu, czyszczeniu oraz zapewniał pełną higienę pracy.

Wszystko to z użyciem zaledwie 1 l wody i w połączeniu z bezworkowym pojemnikiem jest nie tylko wygodne, ale po prostu oszczędne i dobre dla środowiska. W bezworkowych odkurzaczach marki Thomas moc ssania nie zmniejsza się wraz z poziomem napełniania się pojemnika. Od pierwszej do ostatniej minuty sprzątania działamy na pełnych obrotach. Po odkurzaniu możemy cieszyć się nie tylko idealnie czystym mieszkaniem, ale i świeżym, delikatnie nawilżonym i pozbawionym alergenów powietrzem. Szczególnie rodzice i właściciele zwierząt docenią funkcję prania. Odkurzacze bez problemu poradzą sobie z praniem dywanów, wykładzin i tapicerki. Sprzątanie rozlanych płynów czy mocno wodnistych zabrudzeń również nie jest wyzwaniem. Jest to możliwe dzięki specjalnie przemyślanym i funkcjonalnie zaprojektowanym ssawkom. Odkurzacze marki Thomas z filtracją wodną to dobry wybór dla alergików, wielbicieli zwierząt, rodziców i dla każdego, kto ceni sobie wyjątkową czystość, oszczędność czasu i kosztów oraz świeże powietrze.

Odkurzacze-z-filtrem-wodnym-2024-2-29

THOMAS Drybox Amfibia Family; THOMAS Drybox Amfibia Pet

Odkurzanie bez wody

Myśląc o zakupie odkurzacza z filtrem wodnym, warto przyjrzeć się bliżej modelom wyposażonym w dodatkowe rozwiązanie, czyli worek na zanieczyszczenia. Wtedy dodatkowym elementem budowy odkurzaczy jest tzw. moduł filtracji suchej, czyli specjalny koszyk, w którym umieszcza się worek na kurz. Co ciekawe, część urządzeń została wyposażona w funkcję ograniczenia mocy, jeżeli otwór wlotowy będzie zatkany lub worek zapełniony. Objawia się to pulsacyjnym ograniczeniem mocy silnika i uruchomieniem lampki kontrolnej. Inną opcją jest możliwość odkurzania z użyciem wody i worka papierowego. Podczas takiego odkurzania zanieczyszczenia gromadzą się w worku papierowym. Zastosowana w komorze filtra wkładka filtracyjna zapobiega przenikaniu wody do worka, dzięki czemu można go używać do kilkakrotnego odkurzania. Najbardziej zaawansowane odkurzacze mają również możliwość zastosowania zamiast filtra wodnego worka lub filtra cyklonowego. To drugie rozwiązanie stosowane jest w odkurzaczach marki Thomas z serii Amfibia oraz Cycloon Hybrid. Filtr cyklonowy można wykorzystać do szybkiego codziennego odkurzania. Specjalna konstrukcja pojemnika pozwala na oddzielenie dużych zanieczyszczeń od drobnego alergicznego pyłu oraz higieniczne pozbywanie się ich.

2024-04-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket