Pralki ładowane od frontu slim o głębokości od 46 do 55 cm

Pralki ładowane od frontu slim

Pralki ładowane od frontu mogą mieć różne gabaryty. O ile ich wysokość jest najczęściej podobna i wynosi ok. 85 cm, o tyle głębokość pralek dostępnych na rynku jest różnorodna. Modele o niewielkiej głębokości określane są mianem pralek slim. (Fot. Gorenje)

Pralki typu slim to takie urządzenia pralnicze, które odznaczają się głębokością poniżej 50 cm. Ta głębokość pozwoli zmieścić pralkę ładowaną od frontu w wąską łazienkową szczelinę, a także pod blatem czy umywalką. Mniejsza głębokość nie ujmuje tym sprzętom nowoczesnych funkcji. Czym się one charakteryzują i jaką pralkę slim wybrać? Urządzenia w wersji slim są konstrukcyjnie zbliżone do modeli standardowych. Pralki te mogą mieć nawet mniej niż 40 cm głębokości, choć tym mianem przyjęło się określać również modele o głębokości ok. 45 cm. Gabaryty pralek slim, co oczywiste, wpływają również na maksymalną pojemność bębna takiego sprzętu.

Pralki ładowane od frontu slim

BOSCH WAJ2006EPL; SIEMENS WM14N28XPL

Dla kogo pralka slim ładowana od frontu?

Pralki automatyczne o niestandardowo małych wymiarach wybierane są głównie do niewielkich pomieszczeń. Praktyczne urządzanie łazienki, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym starszej generacji, rządziło się szczególnymi prawami. Kuchnia nie była łączona z żadnym z pokoi, chyba że nie miała okna, ale wtedy bardziej przypominała niewielką wnękę niż wydzieloną część kuchenną. Z kolei łazienka, nierzadko również połączona z toaletą, musiała pomieścić też umywalkę i wannę, która była do niedawna standardem. Kabiny prysznicowe oszczędzają cenną przestrzeń w łazienkach dopiero od niespełna 15 lat. Do tego niezbędnego wyposażenia dołączamy również pralkę automatyczną i może się okazać, że jedyne miejsce, gdzie możemy ją postawić, znajduje się pod umywalką. Co w takim wypadku? Do takich właśnie miejsc przeznaczona jest kompaktowa pralka automatyczna. Ładowana od frontu i o głębokości mniejszej niż 40 cm z powodzeniem zmieści się pod umywalką i nie będzie przeszkadzała, np. podczas porannej toalety. Kompaktowa konstrukcja jest tu uzyskana przez zastosowanie mniejszego bębna. Zwykle pomieści on od 3 do 4 kg wsadu. Pełnogabarytowe pralki pomieszczą go dwukrotnie więcej, niemniej jeśli stajemy przez wyborem kompaktowej pralki automatycznej albo jej braku – wybór staje się oczywisty.

Pralki ładowane od frontu slim

Pralki slim mogą różnić się panelem sterowania. W większości producenci wyposażają sprzęt w ergonomiczne pokrętło, którym programuje się pralkę. Nowoczesne modele wyposażone są dodatkowo w czytelne wyświetlacze. (Fot. Hisense)

Zalety pralek typu slim

Pralki typu slim, pomimo mniejszych gabarytów, są w stanie pomieścić w bębnie ubrania z całego dnia czteroosobowej rodziny. Dostępne obecnie urządzenia znacznie ułatwiają codzienne pranie. Innowacyjny sprzęt jest już nie tylko energooszczędny, solidnie wykonany, ale też funkcjonalny, a więc wyposażony w różnorodne programy automatyczne dostosowane do różnego typu odzieży – od bawełnianej po buty czy syntetyczne stroje sportowe. Na rynku pojawia się też coraz więcej „inteligentnych” sprzętów, które mają wbudowany moduł Wi-Fi, a do tego współpracują z urządzeniami mobilnymi. Pozwala to nie tylko na zdalne sterowanie, ale również na wygodną diagnostykę pralki czy suszarki, bez konieczności zabierania jej do serwisu, co w wypadku dużego AGD nie jest najłatwiejszym zadaniem do wykonania. Zauważalnym trendem w pralnictwie jest też rosnąca pojemność urządzeń. Mając pojemniejszy sprzęt, będziemy mogli prać rzadziej, a co za tym idzie, zużyjemy mniej prądu czy wody. Zaoszczędzi to też nasz czas, który w dzisiejszej epoce jest niezwykle cennym „towarem”. Choć na rynku wciąż mamy dostępne pralki ładowane od góry czy nawet konstrukcje wirnikowe (m.in. do zastosowań turystycznych), to w pralkach niepodzielnie królują konstrukcje wolnostojące ładowane od frontu, a tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona – warto wybrać model slim.

Pralki ładowane od frontu slim

HISENSE WFQA7014EVJM; LG F6WV910PS2E

Niewielkie wymagania przestrzenne

Masa pralki slim ma znaczenie przede wszystkim w transporcie, a także podczas zestawiania urządzenia (np. w słupku z suszarką). Jednostką masy pralki są, oczywiście, kilogramy. W wypadku zestawiania urządzeń należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Co ciekawe, pralka slim – mimo mniejszych gabarytów – nie musi być lżejsza od swojego standardowego odpowiednika. Może to wynikać m.in. z konieczności zachowania stabilności ustawienia urządzenia i zmniejszenia poziomu wibracji i hałasu, jaki wytwarzany jest podczas pracy sprzętu.

Wymiary urządzenia to parametry fizyczne, które w wypadku takich urządzeń jak pralki są szczególnie istotne przy planowaniu ustawienia sprzętu w domu lub jego montażu w zabudowie lub na podbudowie. Ważną kwestią przy tym jest uwzględnienie, obok wymiarów sprzętu, również rozstawu otworów montażowych.

Pralki ładowane od frontu slim

Fot. Gorenje

Zarówno do łazienki, jak i do kuchni

Kluczowym aspektem jest określenie, w którym miejscu ma docelowo stać pralka. W zależności od wybranego miejsca użytkownik będzie musiał bowiem przedłużyć elementy rur lub okablowania. To aspekt ważny, bowiem węże z elektrozaworami oraz przewody elektryczne i odpływowe mają określoną długość (nie należy ich samodzielnie przedłużać). Po ustaleniu i przygotowaniu odpowiedniego miejsca należy rozwinąć wąż doprowadzający wodę i przykręcić go do zaworu. Następnie należy przyłączyć rurę odpływową do kanalizacji. Przy montowaniu węża warto umieścić wlot do instalacji kanalizacyjnej na odpowiedniej wysokości, tak żeby w razie nieprzewidzianej sytuacji nie wystąpiło ryzyko zalania pomieszczenia. Można także stosować gumowe uszczelki, które minimalizują nieprzyjemny zapach. W gotowej instalacji możemy także przyłączyć pralkę do baterii zlewozmywakowej zintegrowanym przyłączem, choć należy pamiętać, że tego typu sposób przyłączenia uwidacznia prowadzenie rur. Może też kolidować z innymi elementami łazienki. Gdy w pomieszczeniu nie ma przygotowanego odpływu kanalizacyjnego, warto jest zmodyfikować syfon pod zlewem lub umywalką. Każdorazowo należy przestrzegać zaleceń i określonych odległości oraz wysokości.

Pralki ładowane od frontu slim

CONCEPT PP6306S; AMICA EWA2S714BKiSV

Montaż elementów podłączeniowych

Ostatnim etapem jest podłączenie pralki do energii elektrycznej. Pralka powinna być podłączona do uziemionego gniazdka sieciowego 230 V (16 A) za pomocą oryginalnego przewodu z uziemioną wtyczką. Jak wspomnieliśmy, nie należy stosować przedłużaczy. Jeśli producent wyposażył model w specjalne gumki izolująco-zabezpieczające podstawę pralki, warto z nich skorzystać. Nie tylko stabilizują pralkę, ale i zabezpieczają przed przedostawaniem się pod nią wody, kurzu czy brudów. Uszczelki tego typu są do nabycia w wybranych sklepach i serwisach fabrycznych. Warto też przewidzieć usytuowanie gniazda sieciowego. Nagminnym błędem jest sytuowanie go na ścianie bocznej lub za urządzeniami. Ważnymi kwestiami w wypadku pralek są ich prawidłowe przyłączenie do źródeł wody i energii oraz montaż. Dotyczy to wszystkich urządzeń pralniczych, a nie zawsze jest to takie proste, jakby się mogłoby wydawać.

Pralki ładowane od frontu slim

Fot. Amica

Pralki slim – na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać najlepszą pralkę slim spośród wielu modeli na rynku, należy rozsądnie przeanalizować wszystkie parametry i dokonać najwłaściwszego względem własnych potrzeb (a nie osiągów sprzętu) wyboru. Decyzję może ułatwić poznanie takich parametrów jak: ładowność, roczne zużycie wody, prędkość wirowania, poziom emitowanego hałasu, moc przyłączeniowa, roczne zużycie energii, a także efektywność energetyczna.

Pralki ładowane od frontu slim

AMICA WA2S814BKiSVOD; MPM MPM-4611-PA-32

Pojemność i prędkość wirowania

Ładowność pralki określa maksymalną wielkość wsadu prania, jaką deklaruje producent. Często nazywana jest także pojemnością znamionową bębna lub maksymalnym załadunkiem prania. Podawana jest na etykiecie efektywności energetycznej i wyrażana w kilogramach. W pralkach slim ładowność waha się między 4 a nawet 9 kg.

Szybkość wirowania to z kolei wartość deklarowana przez wytwórcę jako maksymalna szybkość i skuteczność odsączania wody. Wyrażana jest w obrotach na minutę [obr./min]. Pralki slim w większości wykorzystują średnio 1000 – 1400 obr./min. Parametr ważny dla dalszego suszenia ubrań – im większa prędkość obrotowa, tym mniejsza wilgotność odwirowanego wsadu. Parametr poziomu emitowanego hałasu wskazuje na intensywność odczuwanego hałasu (szumu) wokół pralki i pralkosuszarki mierzonego w komorze ciszy. Wartość podawana jest na etykiecie energetycznej i wyrażana w decybelach według charakterystyki czułości ucha ludzkiego – dB(A). Faktyczna głośność w praktyce znacznie odbiega od pomiarów deklarowanych ze względu na różne uwarunkowania.

Pralki ładowane od frontu slim

GORENJE W3E60SDS/PL; SAMSUNG WW70T552DAT

Roczne zużycie energii elektrycznej i wody

Roczne ważone zużycie energii elektrycznej to parametr, który służy do obliczania współczynnika efektywności energetycznej. Pozwala użytkownikowi ocenić, jak dużo energii pobiera urządzenie, czyli ile w przybliżeniu wydamy na pracę pralki lub pralkosuszarki. Jednostką zużycia energii są kilowatogodziny na rok – [kWh/rok]. Przy zużyciu energii niemniej ważne jest też zużycie energii w trybie wyłączenia i czuwania. Te dane służą do obliczania rocznego ważonego zużycia energii elektrycznej, a zatem ustalania klasy efektywności energetycznej. Zużycie energii elektrycznej w czasie czuwania wyrażane jest w watach – [W]. Standardowe pralki pobierają ok. 0,15 W w trybie wyłączenia i ok. 0,4 W w trybie czuwania.

Roczne zużycie wody wyrażone jest w litrach i pozwala wskazać, ile wody zużyje pralka w normalnych cyklach prania. Sposób pomiaru rocznego zużycia wody określają stosowne rozporządzenia jest to wartość uśredniona, która w praktyce może znacznie odbiegać od założeń (używanie innych programów, czasu, funkcji dodatkowych itp.).

2023-05-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket