Przecinarki do płytek – ręczne czy elektryczne?

Przecinarki do płytek

W pracy glazurnika zwiększenie wydajności i dokładności pracy umożliwią przecinarki ręczne i elektryczne. Mają, w zależności od modelu, szereg funkcji zwiększających precyzję cięcia nie tylko po linii prostej. (Fot. Rubi)

W ofercie producentów sprzętu glazurniczego dostępne są popularne przecinarki ręczne, nazywane gilotynami, łamaczami, które umożliwiają precyzyjne przecinanie zarówno mniejszych, krótszych, jak i długich płytek. Będą odpowiednie do cięcia płytek ściennych, podłogowych, gresów. Nieco bardziej zaawansowanymi urządzeniami są przecinarki elektryczne. Które narzędzia okażą się lepszym rozwiązaniem?

Przecinarki do płytek

RUBI HIT-1200 N

Przecinarki ręczne

Przecinarki ręczne, w porównaniu z elektrycznymi, praktycznie nie powodują powstawania kurzu, a w dodatku są ciche. Należy jednak pamiętać, że mają ograniczone zastosowanie. Nadają się przede wszystkim do cięcia płytek o gładkiej powierzchni. Tańsze konstrukcje ręcznych przecinarek to proste urządzenia. Sprawdzą się głównie przy pracy z miękkimi płytkami o niewielkich rozmiarach. Wraz ze wzrostem twardości płytek, ich rozmiarów czy natężenia pracy warto zastanowić się nad wyborem sprzętu bardziej zaawansowanego, który może mieć możliwość regulacji i eliminowania luzów czy wreszcie wymiany naturalnie zużytych elementów. Niektóre dostępne na rynku przecinarki ręczne do płytek ceramicznych umożliwiają wykonywanie cięć ukośnych. Gilotyna znacznie przyspiesza pracę przy cięciu po liniach prostych.

Przecinarki do płytek

CARAT Superpro 900; RUBI TZ-1020

Ważne podzespoły

Ręczne przecinarki składają się z blatu, prowadnic, uchwytu zintegrowanego z nożem i łamaczem oraz dokładnych przymiarów. Podstawowym elementem przecinarki jest sztywna rama. Jakakolwiek plastyczność czy elastyczność jest w jej wypadku niedopuszczalna. Na ramie umieszcza się blaty robocze. Te z kolei powinny być elastyczne, amortyzowane i poddawać się pod wpływem nacisku. Ma to uchronić przed ukruszeniem się płytki lub też niekontrolowanym pękaniem podczas ich cięcia, które powinno odbywać się w sposób płynny. Warto więc również zwrócić uwagę na to, jak skonstruowana jest prowadnica przecinarki. Podobnie jak w wypadku ramy powinna ona charakteryzować się dużą sztywnością. Prowadnica, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada także za prowadzenie cięcia. Musi więc być idealnie prosta i dostosowana do systemu łożyskowania (toczenia). Przecinarka z jedną prowadnicą zapewnia dużą sztywność zespołu łamacza, z dwiema gwarantuje bardzo dobrą widoczność linii cięcia. Elementem nacinającym szkliwo jest wymienne, obrotowe kółko. Prosta dźwignia powoduje, że nie trzeba używać dużej siły do przełamania płytki.

Przecinarki do płytek

STALCO PERFECT S-75105; PROLINE 75540

Idealna przecinarka ręczna

Przecinarki dostępne są w różnych rozmiarach. Najlepiej wybrać taką, w której będzie możliwe przecięcie maksymalnie dużych płytek. Taki model jest droższy, mniej mobilny, ale za to bardziej uniwersalny. Warto również zwrócić uwagę na to, jak skonstruowana jest prowadnica przecinarki. Cięcie płytek wymaga płynnych ruchów. W przypadku przecinarek ręcznych posuw po prowadnicach odbywa się przez łożyskowanie ślizgowe lub toczne. Dodatkowym atutem ręcznej przecinarki do glazury będzie amortyzowany blat. Rozwiązanie to zmniejsza ryzyko ukruszenia płytki podczas łamania. Przy dużych formatach płytek pomocne będą podpory boczne w celu zwiększenia powierzchni podparcia dla płytek wielkoformatowych.

Przecinarki do płytek

PROLINE 75660; RUBI TX-1250 Max

Kółka tnące

Duża różnorodność materiałów ceramicznych (płytki ceramiczne, gres, glazurowana kamionka itp.), a zwłaszcza duża różnorodność wykończeń powierzchni (glazurowana, nieszkliwiona, polerowana, szorstka, strukturalna itd.), powoduje, że sukces cięcia jest zależny od rodzaju stosowanych kółek. Za wykonanie rysy w płytce odpowiada kółko tnące. Częstym materiałem, z którego wykonuje się kółka, jest węglik wolframu lub węglik wolframowy pokryty powłoką tytanową do płytek gresowych. Istotny jest też sposób naostrzenia, zależny od średnicy. Każde kółko zachowuje się inaczej w zależności od rodzaju ciętego materiału. Warto sprawdzać u producenta kółek tnących, jaką średnicę należy stosować do danego materiału. Średnice kółek mogą wynosić np. 6, 8, 10, 18, 22 mm (dane Rubi). Należy nie zapominać o czyszczeniu kółek tnących. Podczas codziennego użytkowania cząsteczki emalii, które pokrywają ceramikę, przylegają do powierzchni kółka i osi, zmniejszając w ten sposób jego wydajność i bezpośrednio wpływając na efektywność nacięcia.

Przecinarki do płytek

RUBI TZ-1800

Przecinarki elektryczne

Przecinarki elektryczne są praktycznym narzędziem każdego glazurnika, choć najczęściej wykorzystywane są przez profesjonalnych wykonawców. Przy ich pomocy możemy sprawnie wykonać cięcia, które za pomocą modelu ręcznego byłyby trudne do wykonania czy wręcz niemożliwe. Glazura, gresy i terakota są materiałami wyjątkowo trudnymi w obróbce. Są twarde, a ich szkliwiona powierzchnia może być krucha i łamliwa – trudna do cięcia bez wyszczerbień. Do ich cięcia najlepiej stosować elektryczne przecinarki. Z ich wykorzystaniem nawet najtwardsze materiały mogą zostać skutecznie i precyzyjnie obrobione.

Rodzaje przecinarek elektrycznych

Przecinarkę elektryczną przenośną najlepiej stosować do wykonywania drobnych prac remontowo-wykończeniowych. Bardzo dobrze sprawdzi się jako pomocnik przecinarki ręcznej do zadań specjalnych przy wykonywaniu cięć takich jak kwadraty, narożniki okien, drzwi, kolumny itp. Jedną z największych zalet przenośnych przecinarek elektrycznych, szczególnie tych do cięcia na mokro, jest to, że pozwalają na wykonywanie cięć bezpośrednio w miejscu instalacji. Do wyboru mamy przecinarki elektryczne przenośne z ruchomym stołem lub z ruchomą głowicą.

Przecinarka elektryczna z ruchomym stołem (z łożyskami do jego przemieszczania), na którym umieszcza się cięty materiał, charakteryzuje się większą szybkością cięcia i możliwością cięcia materiałów o określonej grubości, przede wszystkim dzięki efektowi cięcia wgłębnego. O jakości i precyzji cięcia decyduje stabilność stołu, która zmienia się z czasem użytkowania, co może prowadzić do wibracji i niepożądanych ruchów. Ruchomą głowicę tnącą z możliwością cięcia wgłębnego lub bez niej poleca się do płytek ceramicznych i kamienia naturalnego, wymagających precyzyjnego cięcia. Przecinarki z możliwością cięcia wgłębnego umożliwiają wykonywanie różnorodnych cięć, między innymi rowków i cięć pionowych. Jeżeli podstawowym zadaniem jest cięcie proste i ukosowanie, to wystarczy głowica bez cięcia wgłębnego i odpowiednia tarcza. Przesuw głowicy odbywa się na kółkach jezdnych ze smarowanymi i uszczelnionymi łożyskami kulkowymi. Jeżeli korzystamy z przecinarki elektrycznej, warto zaopatrzyć się w zapasowe tarcze diamentowe do tych urządzeń, zwłaszcza jeśli do wyłożenia płytkami jest powierzchnia o dużym metrażu.

Przecinarki do płytek

RUBI TC-125

Najważniejsze cechy

Przy wyborze przecinarki elektrycznej warto zwrócić uwagę na pięć cech. Należą do nich:

  • moc – stosowane silniki elektryczne różnią się mocą. Chociaż wszystkie przecinarki elektryczne nadają się do cięcia gresu i klinkieru naturalnego, to do profesjonalnego cięcia wymagana jest minimalna moc 1,1 kW. Do cięcia granitu wymagana jest zacznie większa moc – 2,2 kW;
  • cięcia wgłębne – niektóre modele umożliwiają regulację wysokości cięcia, nawet przy pracującej maszynie, przez mechanizm podnoszenia i opuszczania tarczy do żądanego poziomu;
  • rozmiar tarczy – każdy model przecinarki elektrycznej jest zaprojektowany do stosowania jednego rozmiaru tarczy. Dostępne są różne rozmiary tarcz – od 115 do 350 mm;
  • maksymalna wysokość cięcia – w przypadku przecinarek elektrycznych z efektem cięcia wgłębnego można wykonać „podwójne przejście” dla wysokości powyżej grubości ostrza w celu odwrócenia płytki ceramicznej i wykonania cięcia od strony przeciwnej. Dzięki temu maksymalna wysokość cięcia zostaje praktycznie podwojona;
  • maksymalna długość cięcia – wielkość przecinarki elektrycznej będzie zależna od długości najdłuższego boku płytki lub jej przekątnej.

Popularne rodzaje cięć

Maszyna elektryczna umożliwia różnorodne cięcia w zależności od wyposażenia. Podstawowymi są cięcia proste, prostopadłe i ukośne. Nie sprawi trudności cięcie pod kątem prostym, w kształcie litery „L” albo „U” oraz wykonywanie rowków lub cięć pionowych. Jakość cięcia, jaką można uzyskać, jest zbliżona do cięcia przez maszyny fabryczne dzięki odpowiednim tarczom diamentowym i chłodzeniu wodą. Elektryczne przecinarki wyglądem przypominają pilarki tarczowe do cięcia drewna. Dodatkowym atutem modeli elektrycznych jest fakt, że można wykonywać cięcia materiału zarówno na sucho, jak i na mokro.

2023-03-30
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket