Strona domowa / AGD DUŻE / Artykuły / Pralki normalnogabarytowe

Pralki normalnogabarytowe o pojemności powyżej 10 kg

Pralki normalnogabarytowe

Coraz częściej producenci pralek oferują modele o pojemności powyżej 10 kg. Wynika to z potrzeb klientów i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na ten konkretny parametr. Zwiększona pojemność oznacza większe możliwości w zakresie prania różnego rodzaju materiałów, tkanin i ubrań. (Fot. Gorenje)

Wolnostojące pralki normalnogabarytowe to najpopularniejsze sprzęty pralnicze wybierane do gospodarstw domowych. Jednym z determinantów wyboru modelu jest jego pojemność. Standardowe pralki normalnogabarytowe oferują załadunek na poziomie od 7 do 8 kg. Nieco większe, ale uznawane już za bardzo pojemne, są te, których ładowność sięga 9 kg. Do niedawna były to najpojemniejsze na rynku urządzenia pralnicze, a teraz coraz częściej producenci oferują urządzenia o ładowności powyżej 10 kg.

Pralki normalnogabarytowe

ASKO W6124X.W/3; SHARP ES-NFH014CWC-PL; SIEMENS WM6HXF43PL

Dla kogo duża pojemność bębna?

Duża pojemność bębna pralki pozwala prać rzadziej. Dzięki temu oszczędzamy wodę i energię elektryczną, a tym samym pieniądze i czas. Podczas wyboru modelu o dużej pojemności, przekraczającej 10 kg, warto przygotować się na większy wydatek, bowiem zwiększona pojemność będzie też oznaczała wyższą cenę za sprzęt. Cenę należy rozpatrywać raczej jako inwestycję niż koszt. Inwestycja polega na możliwości prania rozmaitych rodzajów tkanin i ubrań, które w przeciwnym razie musielibyśmy zanieść do profesjonalnej pralni. Pralki o dużej ładowności nie tylko upiorą ubrania z całego dnia wieloosobowej rodziny, ale również z powodzeniem pomieszczą koce, kołdry, puchowe kurtki czy duże pluszowe zabawki. Obok tego, że dana rzecz zmieści się w bębnie, warto też zwrócić uwagę, czy dany model dysponuje odpowiednim programem wspomagającym czyszczenie tego typu materiałów.

Pralki normalnogabarytowe

Pralki o pojemności powyżej 10 kg nierzadko zestawiane są z suszarką bębnową, z którą tworzą praktyczny „tandem” pralniczy. Tego typu zestaw oszczędza nie tylko czas, ale także miejsce w domu czy mieszkaniu.

Intuicyjne panele sterowania

Jednym z kluczowych parametrów wpływających na codzienną obsługę i użytkowanie pralki jest jej uruchamianie, a zatem sterowanie urządzeniem. Obecnie w pralkach ładowanych od frontu mamy przede wszystkim do czynienia ze sterowaniem elektronicznym. Mogą to być panele sterujące wyposażone w pokrętło, za pomocą którego odbywa się wybór niemal wszystkich opcji i programów oferowanych przez urządzenie. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest panel elektroniczny z wyświetlaczem (LCD lub LED), na którym prezentowane są wszelkie konfigurowane przez użytkownika ustawienia sprzętu. Trzecią, zaawansowaną technicznie opcją są panele z wyświetlaczem dotykowym. Wybór funkcji, opcji czy programu prania odbywa się w tym wypadku za pomocą dotknięcia odpowiednich ikon, ukazujących się bezpośrednio na ekranie wyświetlacza. Zwykle na panelu sterowania liczba przycisków (oprócz przycisku włączenia pralki) zostaje zredukowana do minimum, ale za to centralnie umiejscowiony jest wyświetlacz, dzięki któremu regulowane są wszelkie parametry pracy urządzenia. Można więc ustawić w sposób dotykowy temperaturę prania, optymalny program, a także regulację wirowania i inne opcje. Wiele modeli pralek wyposażonych jest w sterowanie mieszane, w którym występują zarówno dotykowy wyświetlacz, jak i pokrętło do sterowania oraz diodowe wskaźniki.

Pralki normalnogabarytowe

GORENJE WS168LNST; LG F4WV510S0E; BOSCH WAXH8G91PL

Innowacyjne sterowanie na odległość

Najnowocześniejsze modele pralek normalnogabarytowych wyposażone są w tak zwane sterowanie bezprzewodowe. Tego rodzaju sterowanie dotyczy również innych sprzętów z segmentu AGD. Te modele urządzeń wyposażone są w łączność Wi-Fi, co pozwala na bezprzewodową, zdalną konfigurację parametrów ich pracy. Dzięki aplikacjom mobilnym użytkownik wysyła polecenia, a pralka je odbiera. Można na odległość wybrać program prania, regulować prędkość wirowania, ustawiać opcje dodatkowe, a nawet monitorować zużycie energii. Wystarczy zainstalować pralkę i sparować ją z lokalną siecią Wi-Fi, a uruchomiania lub zatrzymywania pracy urządzenia będzie można dokonywać z poziomu urządzenia mobilnego. Oprócz funkcji zdalnego sterowania pralki mają możliwość tzw. diagnozy serwisowej, która dzięki aplikacji pozwala kontrolować stan urządzenia i informować o wszelkich błędach i nieprawidłowościach. Takie rozwiązanie daje użytkownikom możliwość szybkiego rozpoznania błędu lub awarii, nawet bez konieczności przyjazdu serwisanta.

Pralki normalnogabarytowe

Fot. Gaggenau

Praktyczne programy automatyczne

Profesjonalnie zaprojektowane urządzenia skonstruowane są tak, by ułatwić codzienną pracę z nimi i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne zrewolucjonizowały rynek pralniczy. Stały się nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze algorytmy prania (ustawienia fabryczne) są doskonale dopasowane do rodzaju czy struktury włókna i rozmaitych zabrudzeń. W pralkach reguluje się takie parametry jak prędkość obrotów bębna (tzw. wirowanie), temperatura prania, liczba płukań i czas prania. Programy automatyczne stosowane w pralkach dobierane są najczęściej do różnego rodzaju tkanin. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiednio zdefiniowany program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. W zależności od producenta czy modelu nazwy programów i ich parametry mogą się różnić. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnych programów prania.

Pralki normalnogabarytowe

GORENJE WNEI14BS; GAGGENAU WM260164; SAMSUNG WW10T654DLH

Funkcje parowe stają się standardem

Pralki wykorzystujące programy parowe dostępne są w ofercie niemal wszystkich producentów oferujących sprzęt pralniczy. Te urządzenia są wyjątkowo funkcjonalne. Po pierwsze, minimalizują zagniecenia, niektóre egzemplarze pralek nawet do 70 proc., a tym samym oszczędzają czas, który poświecilibyśmy na prasowanie. Zastosowanie pary poprawia również efekty prania. We wstępnym cyklu para wnika pomiędzy włókna i rozluźnia je, dzięki czemu detergent może wniknąć głębiej. Pozwala to usunąć nawet największe zabrudzenia.

Pranie parowe zdecydowanie ułatwia codzienną pielęgnację tkanin – co ważne, para neutralizuje przykre zapachy, a w niektórych wypadkach pomaga niemal dezynfekować odzież, zabijając do 99,99 proc. bakterii i grzybów. Dzięki temu pralki parowe są idealną propozycją m.in. dla alergików, a także rodzin z małymi dziećmi.

Pralki normalnogabarytowe

W pralkach o pojemności powyżej 10 kg marek Bosch, Siemens i Gaggenau dostępna jest funkcja automatycznego dozowania – i-DOS. Rozwiązanie to automatycznie mierzy dokładnie ilość detergentu i wody potrzebnych do każdego prania. Raz napełniony zbiornik wystarczy nawet na 20 cykli prania.

Praktyczne i oszczędne autodozowanie

Jednym z najważniejszych elementów skutecznego prania, również z wykorzystaniem systemów automatycznego dozowania, jest odpowiedni detergent, usuwający plamy z ubrań. W jego składzie, oprócz wielu związków chemicznych, najważniejszym elementem jest substancja powierzchniowo czynna, która usuwa wszelkie cząstki brudu. Na rynku dostępne są różne formy środków chemicznych z aktywnymi enzymami – od proszków po detergenty w płynie czy kapsułkach. Są one również podzielone ze względu na kolorystykę odzieży, w tym do prania tkanin białych i kolorowych. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, zaleca się nanieść na tkaninę środek odplamiający albo wybielacz (do odzieży białej). Oprócz środków chemicznych należy stosować także płyny do zmiękczania, które używane są w ostatniej fazie płukania. Przyjmuje się, że kiedy użytkownik użył mniej detergentu do prania, temperatura, czas oraz oddziaływanie mechaniczne powinny zostać zwiększone. Na szczęście systemy automatycznego dozowania detergentu zapewniają odpowiednie zużycie detergentu, dostosowane do wybranego programu prania. Zwalnia to użytkownika z konieczności odmierzania odpowiedniej ilości płynu do prania czy płukania przed rozpoczęciem cyklu prania.

2023-03-03
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket