Najnowsze telewizory i wyświetlacze

Nagrodzone na CES telewizory TCL mini-LED 4K C835 i C935. (Fot. TCL)

Hisense – rekordowa sprzedaż i telewizory ULED X oraz laser TV

Na konferencji prasowej Hisense przedstawił wyniki sprzedaży i najnowsze telewizory ULED X i Laser TV. W 2022 r. Hisense TV osiągnął rekordowy wynik sprzedaży, zajmując 2. miejsce w globalnych dostawach telewizorów mimo trudnej sytuacji gospodarczej na rynku. W osiągnięciu tak dobrych wyników pomogła kampania reklamowa związana z mistrzostwami świata w piłce nożnej Katar 2022.

Na CES Hisense zaprezentował najnowszą serię telewizorów ULED X mini- LED 8K i 4K, a wśród niej 110-calowy model ULED X 8K, który został wyróżniony nagrodą „CES Innovation Award Honoree”. Telewizor ULED X (wyświetlacz mini-LED QLED) zapewnia jaśniejszy obraz (szczytowa jasność 2500 nt) od ubiegłorocznych modeli i większy kontrast (150 000:1). Procesor Hi-View Engine X kontroluje ponad 20 000 mini-LED w ponad 5000 lokalnych strefach podświetlenia. Telewizory z nowej serii mają o 30 proc. szerszy kąt widzenia, a dodanie panelu o bardzo małym współczynniku odbicia pozwala cieszyć się wyraźnym obrazem bez względu na kąt patrzenia. Hisense inwestuje też w laser TV. Premierę miał pierwszy domowy model 8K laser TV z trójkolorowym laserem jako źródło światła, z Dolby Vision, DTS Virtual:X Audio oraz nowym ekranem ALR o dużym współczynniku odbicia. Zwiększona zostanie też oferta modeli Laser TV i Laser Ciemna. Pojawią się modele 100- i 120-calowy L9H Tri chroma Laser TV z ekranem, a także PL1H Laser Cinema (80 – 120 cali) i PX1H Tri chroma Laser Cinema (90 – 130 cali). Nowinką był miniprojektor przenośny Hisense Cube C1 z Dolby Vision HDR i Dolby Atmos z wbudowanymi głośnikami JBL o mocy 20 W i platformą Hisense VIDAA i Wi-Fi 6E.

Najnowsze telewizory i wyświetlacze

Hisense zaprezentował najnowszą serię telewizorów ULED X mini-LED 8K i 4K. (Fot. Hisense)

TCL stawia na duże mini-LED

Na konferencji prasowej firma TCL pokazała nowe telewizory na rynek amerykański. Na ekspozycji TCL można było podziwiać 98-calowy mini-LED z 2000 lokalnymi strefami przyciemnia i jasnością na poziomie 2000 nt. Można było też zobaczyć tradycyjne QLED-y bez podświetlenia mini-LED 120 Hz z serii Q7 klasy premium o przekątnej od 55 do 85 cali, przystępne cenowo.

TCL prowadzi prace nad najlepszymi funkcjami dla graczy. Najnowsza funkcja Game Accelerator 240 zapewni odświeżanie obrazu 240 Hz (dotychczas 144 Hz) VRR w grach. Dzięki niej uzyska się efekt porównywalny z gamingowymi monitorami o częstotliwości odświeżania 240 Hz. Telewizor do gier będzie także wyposażony w Wi-Fi 6E oraz potężny wbudowany soundbar, zapewniający jeszcze lepsze doznania dźwiękowe. Telewizory będą dostępne w rozmiarach od 65 do 98 cali.

Kolejną propozycją TCL są modele z serii Q7 50 i 75 calowe. Są to telewizory QLED 4K z panelem podświetlanym HighBright Ultra i lokalnym przyciemnianiem Full Array Pro, z większą liczbą stref przyciemniania niż w modelach QLED z 2022 r. W przypadku tej serii także mamy do czynienia z funkcją Game Accelerator 240. W tańszej serii Q6 zastosowano panel 60 Hz QLED 4K z wersji Game Acceleratora 120 Hz. Warto także wspomnieć, że marka TCL została nagrodzona podczas targów CES za „osiągnięcia techniczne mające realny wpływ na rozwój technologii wyświetlania obrazu”. Nagrodę „Display Technology Innovation Gold” otrzymał telewizor TCL 4K Mini LED TV C845, a nagrodę „Eye Protection Innovation of the Year” – tablet TCL NXTpaper 12 Pro. W ciągu kilku miesięcy dowiemy się, jakie telewizory TCL trafią na rynek europejski.

Najnowsze telewizory i wyświetlacze

TCL stawia na duże przekątne – pierwszy 98-calowy mini-LED. (Fot. TCL)

Bezprzewodowy OLED smart TV 4K na baterie

Na zakończenie ciekawostka techniczna. W Las Vegas zadebiutował pierwszy na świecie bezprzewodowy telewizor 55-calowy na baterie start-upu Displace. Jest zasilany opatentowanym systemem czterech baterii z możliwością wymiany podczas pracy. Wystarczają na miesiąc, jeśli założymy 6-godzinne oglądanie telewizji. Telewizor ma masę 9 kg i można go szybko mocować nawet do szyby za pomocą opatentowanego uchwytu próżniowego. Ekran telewizora łączy się bezprzewodowo z jednostką bazową (z „elektroniką”), która jest podłączona do gniazdka elektrycznego i może być przechowywana w szafie lub w dowolnym miejscu w domu. Telewizor Displace jest kontrolowany przede wszystkim za pomocą naturalnych gestów dłoni (kamera wbudowana w ekran), a także interfejsu dotykowego i głosowego. Ekrany można łączyć ze sobą (np. cztery), tworząc jeden, np. 110-calowy o rozdzielczości 16K, lub ekrany mogą pracować oddzielnie w sieci.  

Najnowsze telewizory i wyświetlacze

Bezprzewodowy 55-calowy telewizor OLED na baterie start-upu Displace. (Fot. Displace)

2023-01-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket