AUDIO VIDEO SHOW

Audio Video Show 2022 – podsumowanie

Audio Video Show 2022

Po dwóch latach pandemii ulubiona impreza fanów dobrego dźwięku – Audio Video Show odbyła się pod koniec października 2022 r. na PGE Narodowym oraz w warszawskich hotelach Radisson Blu Sobieski i Golden Tulip. Na zwiedzających, oprócz jakości dźwięku i nowatorskich konstrukcji kolumn i wzmacniaczy, duże wrażenie robiły ceny – od kilkuset tysięcy do 5 milionów złotych w wypadku urządzeń audio high end specjalnie sprowadzanych z tej okazji.

Wystawa Audio Video Show (AVS) została zorganizowana w 160 salach prezentacyjnych, ponad 150 wystawców zaprezentowało 600 marek produktowych związanych ze słuchawkami, głośnikami, systemami audio oraz telewizorami i projektorami. Pojawiły się też dawno niewidziane magnetofony, można było słuchać muzyki z profesjonalnych urządzeń marki Metaxas.

To była także okazja do zakupu czarnych płyt na największej giełdzie „winyli” w kraju. Organizowane były spotkania z artystami, między innymi Natalią Szroeder, Haliną Młynkovą, Agą Zaryan, Michałem Barańskim oraz producentem Jackiem Gawłowskim, jak i ze znakomitymi dziennikarzami: Piotrem Metzem, Hirkiem Wroną czy Tomaszem Raczkiem.

Audio Video Show 2022

Tomasz Raczek na seminariach gromadził wielu słuchaczy. (Fot. Horn)

Wśród wystawców grupa Horn Distribution miała jedną z największych ekspozycji z wieloma markami, prezentowanymi na powierzchni ponad 1000 m2. zorganizowaną na „wyspach” Denon Home oraz Sonos, w galerii premier marek Denon i Marantz oraz na stoiskach sieci salonów Denon Store i Audio Forum, prezentujących rozwiązania audio-wideo dla domu i miłośników muzyki.

Marka Dali zaskoczyła po raz pierwszy w Polsce prapremierą specjalnego produktu rocznicowego Dali – Kore, majestatycznymi i sztandarowymi kolumnami, prezentowanymi przez specjalistów z Danii. To hi-endowe kolumny z nowatorską konstrukcją głośników w cenie 185 000 zł za sztukę!

Atrakcyjnie prezentowały się też kolumny Dali Equi, tworzące system kolumn aktywnych i komponentów od zestawu stereo do 7.1. Każda kolumna działa autonomicznie, od jednostki sterującej otrzymuje bezprzewodowo sygnał, przetwarzany przez wzmacniacz danej kolumny.

Audio Video Show 2022

Majestatyczne kolumny Dali Kore prezentowane były przez specjalistów z Danii. (Fot. Horn)

Przedstawiciel marki Sonus Faber zaprezentował po raz pierwszy na AVS monitory Electa Amator III SN 133 z techniką głośnikową z najwyższej półki z klasycznymi materiałami membran. Można było posłuchać także brzmienia bezprzewodowego systemu muzycznego Sonus Faber Omnia.

Audio Video Show 2022

Monitory Sonus Faber Electa Amator III SN 133 odznaczały się brzemieniem z najwyższej półki. (Fot. Horn)

Duże wrażenie na zwiedzających zrobiły potężne kolumny z serii Raidho duńskiej marki Definitive Technology, po raz pierwszy pokazane na AVS i prezentowane przez przedstawiciela z siedziby producenta. Szwajcarscy eksperci prezentowali zalety wyróżniających się kolumn marki Piega.

Audio Video Show 2022

Duże wrażenie na zwiedzających zrobiły potężne kolumny z serii Raidho duńskiej marki Definitive Technology (Fot. Horn)

W specjalnie zaaranżowanej części sali można było posłuchać ścieżek dźwiękowych przygotowanych w Dolby Atmos w zestawieniu kolumn głośnikowych marki Wilson w konfiguracji 7.2.4.

Dużo wspaniałych wrażeń muzycznych dostarczał jeden z najpotężniejszych systemów tegorocznego Audio Video Show, złożony z „kultowych” kolumn Focal Grande Utopia po raz pierwszy w Polsce razem z legendarnym Naim Statement – przedwzmacniaczem i końcówką mocy.

Audio Video Show 2022

Marzenie audiofila kolumny Focal Grande Utopia i wzmacniacz Naim Statement. (Fot. Horn)

Marka Polk Audio świętowała 50-lecie marki, prezentując całą gamę kolumn w przystępnej cenie.

W strefie słuchawkowej można było posłuchać najnowszych słuchawek Focal Utopia, a w bezpośrednim sąsiedztwie było stoisko iFi – marki, której przedstawicielem od października br. jest Horn Distribution SA.

Stałą pozycją na AVS są zestawy audio ze wzmacniaczami lampowymi i dobranymi do nich kolumnami do najlepszego odsłuchu, prezentowane między innymi przez firmę Polpak Audio. Jednym z wyróżniających się był zestaw TAGA Harmony zawierający wzmacniacz lampowy TTA-1000B, odtwarzacz sieciowy TWA-10B, odtwarzacz CD TCD- 50 i kolumny głośnikowe Platinum F-100 v.4 oraz o gramofon Initial z ramieniem KV12 marki J.Sikora, prezentowany przez Hirka Wronę, ambasadora marki TAGA Harmony. Porównana była muzyka z różnych źródeł audio – ze streamingu, z płyty CD i płyty winylowej.

Polpak Audio na swoim stoisku zaprezentował też przedprodukcyjny egzemplarz kolumn głośnikowych TAGA Harmony Platinum F-100 4. edycji. Kolumny były „napędzane” wzmacniaczem lampowym TAGA Harmony TTA-1000B klasy A, który współpracował z odtwarzaczem sieciowym TWA-10B, przetwornikiem DA- 400 z obsługą plików PCM do 32 bit / 768 kHz, DSD do 512 oraz MQA, jak również przedprodukcyjnym odtwarzaczem płyt CD TCD-50.

Przedpremierowo pokazano pełnowymiarowy hybrydowy lampowo-cyfrowy system audio TAGA Harmony HTR-1500CD z wejściami cyfrowymi i analogowymi, w tym dla gramofonu MM, z wbudowanym odtwarzaczem CD, radiem DAB+/FM, Bluetooth oraz odtwarzaczem sieciowym z Wi-Fi/LAN. Można było zapoznać się całą rodziną najnowszych wzmacniaczy hybrydowych marki TAGA Harmony.

Audio Video Show 2022

Przedpremierowo pokazano lampowo-tranzystorowy system audio TAGA Harmony HTR-1500CD. (Fot. Polpak)

Po raz pierwszy pokazano HTA-800B (Bluetooth i nowe rozwiązania, w tym obsługa funkcji Direct/Loud z pilota) i HTA-700B v.3 USB (lampy z USA, DAC – PCM do 32 bit / 768 kHz i DSD do 512, wspierający komputer i urządzenia mobilne). Porównać je można było ze znanymi wzmacniaczami hybrydowymi HTA-600B, HTA-25B i systemem hybrydowym HTR-1000CD v.2.

Audio Video Show 2022

Wzmacniacz hybrydowy TAGA Harmony HTA-800B dzięki lampom nada muzyce charakterystyczne brzmienie. (Fot. Polpak)

Bardzo dużą popularnością cieszyły się kolumny elektrostatyczne Expression ELS 13A marki Martin Logan z wbudowaną aktywną sekcją niskotonową i systemem korekcji akustyki ARC, które są określane jako arcydzieło konstrukcji i inżynierii. Kolumny były „napędzane” wzmacniaczem zintegrowanym Anthem STR.

Audio Video Show 2022

Kolumny Martin Logan Expression ELS 13A z futurystycznym głośnikowym panelem elektrostatycznym. (Fot. Polpak)

Amatorzy kina domowego mogli posłuchać urządzeń audio kanadyjskich marek Anthem i Paradigm, które zdobyły europejską nagrodę EISA 2022 – 2023. Nagrodzony procesor Anthem AVM 90 może być stosowany w najlepszych systemach kina domowego, ale również jako przedwzmacniacz w zaawansowanych systemach stereo high-end. Procesor obsługiwał końcówkę mocy MCA 225 v.2 oraz Paradigm Founder 120H, najlepsze wolnostojące zespoły głośnikowe 2022 – 2023 wg EISA. Każda kolumna Founder 120H to konstrukcja hybrydowa z wbudowanym wzmacniaczem 1000 W zasilający trzy potężne przetworniki basowe.

Jednym ze wzmacniaczy o największej mocy był Simaudio Moon 888 – „zaledwie” 1,2 KM (888 W) na stoisku formy Audio Center, który wykorzystuje gigantyczny zasilacz połączony z sekcją wyjściową o mocy 8 kW i radiatorami z odlewanego aluminium. Wzmacniacz umożliwia dokładne wysterowanie każdych kolumn, jakie zostały wymyślone.

Kolejnymi głośnikami jubileuszowymi były Monitor Audio Silver 100 Limited Edition. Brytyjska marka Monitor Audio od 50 lat jest liderem w dziedzinie rozwoju kolumn. Kolumny oferowane są w klasycznym wykończeniu Heritage Green i są wyposażone w pozłacany przetwornik niskotonowy C-CAM i mają unikalny numer identyfikacyjny z tyłu.

Audio Video Show 2022

Kolumny Monitor Audio Silver 100 Limited Edition. (Fot. Monitor Audio)

Miłośnicy mocnych basów mogli posłuchać subwooferów marki REL HT 1510 Predator, HT 1205 mk2 oraz HT 1003 mk2 w zestawach stereo i kina domowego.

Audio Video Show 2022

Fani niskich tonów mogli zapoznać się z rodziną subwooferów marki REL serii HT. (Fot. REL)

2023-01-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket