Odkurzacze warsztatowe

Odkurzacze pozwalają znacznie ograniczyć zabrudzenia podczas wiercenia i cięcia w najbardziej wymagających materiałach. (Fot. Hilti)

Dodatkowe udogodnienia

Na wygodę użytkowania niewątpliwy wpływ ma sposób sterowania funkcjami odkurzacza. Standardem w odkurzaczach są możliwość regulacji mocy ssania, a także dodatkowe ułatwienia, w postaci np. wskaźników, system automatycznego zwijania przewodu oraz uruchomienia urządzenia. Dzięki możliwości zmiany mocy łatwiej jest dostosować ją do rodzaju czyszczonej powierzchni oraz usuwanych zanieczyszczeń. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje sterowania: manualne i elektroniczne. W wypadku sterowania manualnego regulacja mocy ssania najczęściej odbywa się za pomocą suwaka lub np. pokrętła. Za pomocą przycisków uruchamia się również automatyczne zwijanie przewodu, a także włącza i wyłącza samo urządzenie. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest sterowanie elektroniczne, któremu często towarzyszy wyświetlacz, pokazujący poziom mocy, dodatkowe funkcje czy konieczność wymiany worka.

Odkurzacze warsztatowe

KÄRCHER WD 3 S V-17/6/20; HILTI VC 20L-X; TRYTON THK20

Zapełnienie worka

Wskaźniki zapełnienia worka są obowiązkowym elementem w odkurzaczach workowych. Wskaźniki mechaniczne najczęściej mają postać niewielkiej klepsydry, umieszczonej w korpusie, która obrazuje stopień zapełnienia worka. Bardziej skomplikowane są modele elektroniczne, które informują o konieczności wymiany worka za pomocą specjalnych ikonek. Wskaźnik zapełnienia worka kurzem może zadziałać w wypadku zapchania węża ssącego lub połączonych z nim elementów wyposażenia.

Szczotki i ssawki

Na skuteczność odkurzania duży wpływ mają kształt, rodzaj czy parametry zastosowanych końcówek. Wyróżniamy dwa typy końcówek: szczotki i ssawki. Najogólniej rzecz ujmując, szczotki różnią się obecnością lub brakiem włosia zbierającego zanieczyszczenia. Jeśli chodzi o rozróżnienie poszczególnych nasadek i ich nazewnictwo, trzeba pamiętać, że często to, co jeden producent uznaje za szczotkę, inny określa jako ssawkę. Im więcej jest dodatkowych końcówek dostosowanych do czyszczenia konkretnych powierzchni, tym lepiej dla wymagającego konsumenta. Typowy zestaw zawiera uniwersalną szczotkę, końcówkę do czyszczenia tapicerki, tzw. pędzel i szczelinówkę.

Odkurzacze warsztatowe

KÄRCHER WD 5 P S V-25/5/22; HIKOKI RP250YDL WAZ; KÄRCHER WD 3 P V-17/4/20

Worki do odkurzaczy

Worki pochłaniają największe zanieczyszczenia. Najważniejszym parametrem worków jest ich pojemność. W dużej mierze zależy ona od wielkości komory odkurzacza i właśnie do niej powinna być dopasowana. Część producentów odkurzaczy ma w ofercie worki przeznaczone do konkretnych modeli, część stosuje produkty uniwersalne. Dobranie odpowiedniego worka do odkurzacza gwarantuje jego długotrwałą i bezawaryjną pracę. Na rynku dostępne są worki wielokrotnego oraz jednorazowego użytku. Worki wielokrotnego użytku dostosowane są do klasy pyłowej i rodzaju odsysanych odpadów. Produkuje się je z trójwarstwowej włókniny poliestrowej o dużej wytrzymałości. Przeznaczone są głównie do odsysania dużych ilości pyłu klasy L i M. Worki te są łatwe i wygodne do opróżniania. Worki do pyłów klasy H wyposażone są w specjalnie zabezpieczenia, gwarantujące maksymalna izolację niebezpiecznych cząsteczek. Zbudowane są z worka z włókniny oraz worka osłonowego. Ta podwójna izolacja gwarantuje bezpieczeństwo pracy. W odkurzaczach klasy L, o ile urządzenie jest do tego przystosowane, można zrezygnować z worka. Zwiększa to zdecydowanie efektywność pracy. Worki jednorazowe, niezależnie od rodzaju zanieczyszczeń, wyrzuca się po użyciu. Niektóre z nich wyposażone są w praktyczne i szczelne zamknięcie, które umożliwia bezpyłowe usuwanie odpadów, a co za tym idzie, maksymalną ochronę zdrowia. Modele tego typu sprzedawane są w zestawach.  

2022-12-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket