HILTI

Nuron – nowa era elektronarzędzi bezprzewodowych

Nuron

Rozmowa z Mateuszem Majem – kierownikiem marketingu usługowego w Hilti Poland sp. z o.o.

Redakcja: Nuron to nowa platforma akumulatorowa marki Hilti. Jakie zadanie przyświecało inżynierom firmy podczas projektowania tego rozwiązania?

Mateusz Maj: Firma Hilti przez ponad 80 lat swojego istnienia zawsze wyznaczała kierunki rozwoju w branży budowlanej. Wszystkie innowacyjne rozwiązania powstają w odpowiedzi na potrzeby naszych klientów. Już na etapie projektowania podejmujemy wszelkie starania, by nowoczesne produkty i usługi były tworzone i wdrażane w sposób zrównoważony. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom firma pomaga swoim klientom budować szybciej i bezpieczniej. Obecnie dążymy do „budowy bez kabla”, czyli sytuacji, w której wszystkie prace mogą być wykonane z wykorzystaniem urządzeń akumulatorowych działających na jednej platformie akumulatorowej. Nuron jest tego typu rozwiązaniem, które pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy – klienci nie muszą już inwestować w dodatkowe prostowniki a pracownicy mogą swobodnie wymieniać się akumulatorami, kompatybilnymi z elektronarzędziami przeznaczonymi zarówno do lekkich, jak i ciężkich prac. Nasi inżynierowie stworzyli zupełnie nowe połączenia akumulatora z urządzeniem, pozwalające przekazać większą moc oraz odbierać dane dotyczące parametrów pracy. Jest to unikalne na rynku rozwiązanie, które stanowi fundament pod dalsze innowacyjne rozwiązania w technice akumulatorowej.

Jakie różnice wydajnościowe oferuje platforma Nuron względem poprzednich urządzeń zasilanych systemem 22 V i czy są one wzajemnie kompatybilne?

Już na etapie projektowania nasi inżynierowie położyli nacisk na efektywność nowych urządzeń. Dlatego też wydajność elektronarzędzi Nuron jest dwukrotnie większa w porównaniu z obecną platformą. Dodatkowo dzięki możliwości korzystania z dwóch akumulatorów jednocześnie możemy osiągnąć nawet czterokrotnie większą moc – przekraczającą wydajność urządzeń sieciowych. Wdrażając nasze najnowsze rozwiązanie, pomyśleliśmy także o użytkownikach obecnej platformy. Dzięki specjalnemu adapterowi nasi klienci mają możliwość wykorzystywania nowych akumulatorów Nuron z urządzeniami działającymi na standardowej platformie 22 V. Zachęcam obecnych użytkowników do kontaktu z ich opiekunami (rzeczoznawcami technicznymi Hilti), by już teraz zaplanować przejście na nową platformę. Informacje na ten temat oraz wsparcie możemy uzyskać, dzwoniąc do naszych konsultantów pod numer 801- 888-801 lub odwiedzając jeden ze sklepów Hilti.

Jak duża jest oferta urządzeń zasilanych platformą Nuron i jakie zastosowania ona obejmuje?

Wprowadzenie na rynek platformy Nuron było największym wydarzeniem w historii firmy – wdrożyliśmy jednocześnie ponad 50 urządzeń, 5 nowych akumulatorów oraz 3 prostowniki. Jednak to dopiero początek – mamy zaplanowane kolejne premiery w kwietniu oraz wrześniu przyszłego roku. Jak już wspomniałem, nowe złącze daje dużo większe możliwości. Obecnie platforma Nuron pozwala na wykonywanie prac, które do tej pory nie były możliwe bez kabla. Na platformie Nuron znajdziemy zarówno lekkie urządzenia, takie jak wkrętarki, wiertarki, szlifierki czy osadzak, przez zaciskarki, nożyce do cięcia rur i kabli, zakrętarki udarowe, aż po tak wymagające urządzenia jak młoty kombi, młoty wyburzeniowe czy przecinarki do betonu, które z powodzeniem mogą zastąpić spalinowe odpowiedniki. To dopiero początek – w kolejnych miesiącach udostępnimy urządzenia, których do tej pory nie mieliśmy w ofercie, na przykład mieszacze. Jak Pan widzi, dzięki urządzeniom na platformie Nuron można wykonać niemal wszystkie prace, z sukcesem zastępując elektronarzędzia sieciowe. Dzięki temu liczba sprzętu w parku maszyn może zostać zdecydowanie zredukowana. Jest to bardzo ważny krok w kierunku bezprzewodowej budowy.

Nuron

Platforma Nuron to nowy rozdział w ofercie marki Hilti. Uniwersalny system zasilania przeznaczony jest do szerokiej gamy urządzeń

– od lekkich po ciężkie prace budowlane.

Ile akumulatorów Nuron jest dostępnych w ofercie i do jakich zadań są przeznaczone?

Posiadamy 5 akumulatorów Nuron, różniących się wydajnością. Dodatkowo wraz z nową platformą zmieniliśmy oznaczenie baterii – określają je teraz watogodziny, czyli iloczyn napięcia 22 V z pojemnością w amperogodzinach. Do najmniejszych urządzeń i lekkich prac rekomendujemy akumulator o pojemności 55 Wh, najszersze zastosowanie mają akumulatory 85 Wh i 110 Wh, które możemy wykorzystać do większości zadań. Do najcięższej pracy służą akumulatory 170 Wh i 255 Wh. Oczywiście, wszystkie urządzenia są kompatybilne ze wszystkimi akumulatorami, a o doborze decyduje rodzaj wykonywanej pracy.

W jaki sposób urządzenia Nuron poprawiają komfort i bezpieczeństwo pracy operatorów względem poprzednich generacji?

Jak w przypadku każdej innowacji Hilti, bezpieczeństwo klientów było priorytetem podczas opracowywania narzędzi Nuron. Dzięki zwiększonej wydajności nowe urządzenia o porównywalnej bądź nawet większej mocy są lżejsze od poprzedników, a ich kształt jest bardziej ergonomiczny, co przekłada się na zmniejszenie zmęczenia operatora. Dodatkowo wprowadziliśmy nowe technologie, które jeszcze bardziej wspierają bezpieczną pracę. Poza dobrze znanymi aktywną kontrolą momentu obrotowego (ATC) i aktywną redukcją wibracji (AVR) wprowadziliśmy funkcję SenseTech w szlifierkach kątowych. Funkcja ta polega na wyłączeniu urządzenia w momencie oderwania ręki od uchwytu. Dodatkowo więcej urządzeń ma teraz oświetlenie miejsca pracy przy pomocy diod LED.

Podczas ładowania akumulatory Nuron wysyłają dane do chmury. Jakie informacje są zbierane i w jaki sposób wykorzystuje je firma Hilti?

Funkcja, o której Pan mówi, to niewątpliwie rewolucja w branży budowlanej – przenosimy technologię IoT (Internet rzeczy) na plac budowy. Przekazywane informacje dotyczą użycia urządzeń, ich lokalizacji, stanu technicznego i trwałości akumulatora. Istotny jest fakt, że dane te są zbierane w sposób anonimowy i Hilti wykorzystuje je do dalszego udoskonalania urządzeń czy rozwiązań, biorąc pod uwagę sposób pracy. Zbierane dane służą głównie właścicielowi, który otrzyma proaktywnie informację, gdy pojemność akumulatora spadnie i należy go wymienić na nowy. Ponadto użytkownik ma możliwość sprawdzenia miejsca ostatniego ładowania urządzenia. Wszystkie dane i informacje dotyczące wydajności są przechowywane w akumulatorach, a następnie przesyłane bezpośrednio do chmury podczas ładowania. W każdym momencie klient ma możliwość analizowania wszystkich informacji, które są przechowywane w chmurze. Podsumowując, dostarczamy naszym klientom zupełnie nowe możliwości.

Nuron

Czy urządzenia z serii Nuron są kompatybilne z platformą ON!Track?

Cieszę się, że Pan o to pyta. Zacznijmy od wyjaśnienia czytelnikom, co to jest ON!Track. Jest to usługa Hilti, która opiera się na oprogramowaniu pozwalającym zarządzać zasobami, na przykład na placu budowy. Dzięki specjalnej aplikacji jesteśmy w stanie sprawdzić lokalizację sprzętów, narzędzi czy materiałów. Ponadto oprogramowanie ułatwia inwentaryzację, podając aktualny stan w magazynie, pojeździe lub na budowie. Dodatkowo użytkownik ma dostęp do pełnej dokumentacji narzędzi, urządzeń, dat przeglądów i certyfikacji bezpieczeństwa. Informacje na temat pracy urządzeń Nuron przekazywane do chmury trafiają właśnie poprzez ON!Track do klientów. Wraz z wprowadzeniem nowej platformy udostępniliśmy wszystkim klientom bezpłatną wersję mobilną aplikacji ON!Track, by mogli czerpać wszystkie korzyści płynące z platformy Nuron i usług opartych na analizie danych.

Jakie są dalsze plany na rozwój platformy Nuron?

Jesteśmy tak naprawdę na początku drogi – po wielu latach przygotowań urządzenia Nuron pojawiły się na placach budowy. Tak jak wspomniałem, nowe złącze daje olbrzymie możliwości i jest fundamentem pod przyszłe innowacje Hilti. Brak zależności od wielu źródeł energii oraz woltów pozwala na wkroczenie w nową erę urządzeń budowlanych. Trwają prace nad kolejnymi urządzeniami, które do tej pory nie były dostępne w naszej ofercie. Dodatkowo, bazując na danych o użyciu, będziemy chcieli jeszcze mocniej wspierać naszych klientów w konsultacjach związanych ze zwiększaniem produktywności przez dobór urządzeń i rozwiązań dostosowany do ich potrzeb. Platforma Nuron to odpowiedź na wyzwania, które czekają na nas w przyszłości w branży budowlanej.

2022-12-01
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket