IFA

Cyfrowa rozrywka na IFA 2022

Cyfrowa rozrywka

Tegoroczne targi IFA były dużym wydarzeniem także dla branży RTV. To właśnie wystawy producentów elektroniki użytkowej nierzadko przyciągają rzeszę odwiedzających, którzy pragną sprawdzić najnowsze produkty oraz zażyć nieco cyfrowej rozrywki.

Dla wielu producentów urządzeń elektronicznych okres pandemii był czasem prawdziwego boomu sprzedażowego. Zamknięte kina sprawiły, że ich namiastkę chcieliśmy mieć w domu. Doskonale widać to po ofercie producentów telewizorów na targach IFA, którzy stawiają na duże przekątne oraz jak najlepszą reprodukcję treści. Choć prezentowane na IFA ekrany nie doganiają oczywiście tych kinowych pod względem rozmiarów, to jakościowo są w stanie je znacznie przewyższyć, o czym mogliśmy się przekonać na własne oczy.

QLED i mini-LED w dużych rozmiarach – TCL

Firma TCL zdobywa coraz silniejszą pozycję na europejskim rynku telewizorów, co omówiono podczas konferencji prasowej w trakcie targów IFA. Na całym świecie w zeszłym roku sprzedała ponad 23 mln telewizorów. Pod względem liczby sprzedanych odbiorników we Francji firma zajmuje drugą pozycję, we Włoszech i Czechach trzecią oraz czwartą w Polsce. Wzrost udziałów w rynku telewizorów w Europie w pierwszej połowie 2022 r. wyniósł 54 proc. w ujęciu rdr. W porównaniu z rokiem 2019 wzrost sprzedaży wynosi aż 300 proc. TCL w swojej ofercie zdecydowanie stawia na technologię QLED oraz ekrany mini-LED. Szczególnie istotną pozycję w ofercie zajmuje seria wyświetlaczy C735. Mają one matryce VA i wykorzystują technologię Quantum Dot. To pozwala na uzyskanie dużego kontrastu i szerokiej palety barw. Oferują częstotliwość odświeżania 144 Hz, są więc świetnym wyborem dla graczy. Ekrany są już od jakiegoś czasu dostępne na polskim rynku, a ich gamę uzupełnił model 75-calowy. Największy z wyświetlaczy – TCL 98C735 może również poszczycić się dużą jasnością oraz ponad 200 strefami podświetlenia z opcją wygaszania. Biorąc pod uwagę przekątną aż 98 cali, jest dostępny w przystępnej cenie oraz cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w Polsce, jak i na pozostałych rynkach europejskich.

Producent zaprezentował również telewizory mini-LED, wśród nich serię C835 – wszechstronne ekrany dla miłośników obrazu najlepszej jakości, które zostały wyróżnione przez EISA. Popisem inżynierów TCL są telewizory mini-LED z linii C935 z aż 1920 strefami wygaszania ekranu oraz systemem głośników 2.1.2. Z kolei osoby zainteresowane przystępnymi cenowo ekranami QLED mogły sprawdzić model TCL C635 z usługą Google TV. Producent nie zapomniał również o dobrym brzmieniu, a IFA była okazją do zaprezentowania gamy soundbarów, w tym modelu Ray•Danz X937U. Ten 7.1.4-kanałowy, obsługujący system Dolby Atmos oraz DTS:X, charakteryzujący się unikalnym wyglądem soundbar zachwyca niespotykaną jakością dźwięku. Użytkownik może podnieść poziom basu za pomocą dosłownie jednego kliknięcia guzika na pilocie. Generowana częstotliwość basu sięga 20 Hz, czyli dolnej granicy słyszalności dla ludzkiego ucha. X937U potrafi automatycznie skalibrować dźwięk, uwzględniając przy tym szereg istotnych zmiennych. Wiosną 2022 r. TCL zaprezentowało drugą generację soundbara Ray•Danz, obsługującego system Dolby Atmos – model C935U w systemie 5.1.2. Urządzenie zostało docenione przyznaniem nagrody „EISA Best Buy Soundbar 2022-2023”.

Na wystawie nie zabrakło także koncepcyjnych rozwiązań i niemal całkowitych nowości. Jedną z nich są interaktywne okulary TCL NXTWEAR S, wyposażone w dwa ekrany mikro-OLED o rozdzielczości 1080p z dwiema soczewkami. Zapewniają zauważalnie żywsze kolory przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii względem poprzedniej generacji. W połączeniu z przeprojektowanymi głośnikami generującymi dobrej jakości, wyraźny dźwięk wrażenia są porównywalne z tymi z sali kinowej. Innymi ciekawymi rozwiązaniami były 136-calowy ekran kinowy 4K czy designerskie telewizory oraz soundbar z serii ART TV+ z wymiennymi ramkami. Warto także dodać, że TCL od jakiegoś czasu oferuje również monitory komputerowe. Firma szczególny nacisk kładzie na rozwój ekranów dla graczy w technologii QLED. W ofercie znajdziemy także modele z ultrapanoramicznymi ekranami oraz podświetleniem mini-LED. Gama monitorów będzie stopniowo debiutować na kolejnych rynkach. W tym miejscu warto wspomnieć również o nowej marce firmy TCL – iFFalcon. Znajdziemy w niej przede wszystkim urządzenia gamingowe, jak monitory, telewizory czy soundbary.

Cyfrowa rozrywka

Producenci telewizorów i monitorów wyraźnie dostrzegają potencjał drzemiący w branży gamingowej.

Nowoczesne wyświetlacze mają dziesiątki rozwiązań uprzyjemniających zabawę.

Dla graczy i nie tylko – LG

Cieszące się ogromnym zainteresowaniem stoisko firmy LG było zapełnione atrakcjami dla każdego gustu. W strefie Flex Arcade, urządzonej w stylu retro, znalazło się kilka stanowisk, gdzie na odwiedzających czekały nowe gry na konsole i klasyki na najnowocześniejszych telewizorach LG OLED. W części lifestyle firma prezentowała najnowsze designerskie telewizory LG OLED Objet, innowacyjne rozwiązania audio, takie jak głośnik bezprzewodowy LG XBOOM 360, oraz ekskluzywne meble i dodatki do domu holenderskiej marki Moooi. Firma LG w trakcie targów IFA prezentowała oczywiście swoje flagowe telewizory OLED. Szczególne zainteresowanie wzbudziła premiera LG OLED Flex (model LX3). Jest to pierwszy na świecie telewizor wyposażony w wyginany ekran OLED o przekątnej 42 cali. Urządzenie jest stworzone z myślą o grach konsolowych i komputerowych oraz zapewni znakomitą jakość materiałów wideo w dużej rozdzielczości. Wyświetlacz modelu LX3 można regulować w zakresie od całkowicie płaskiego do mocno zakrzywionego (900R). Użytkownik może wybrać optymalną krzywiznę spośród 20 ustawień, dostosowując ją do własnych upodobań. Ustawienie krzywizny ekranu LX3 jest możliwe za pomocą dwóch opcji. Pierwsza to specjalny przycisk na pilocie, druga to ręczne ustawienie stopnia krzywizny – w odstępach 5-procentowych na łącznie 20 dostępnych poziomach. Ekran LG OLED Flex można także odchylać o maksymalnie 10° w stronę użytkownika lub oddalić o 5°. Natomiast regulowana wysokość podstawy – w przedziale 140 mm w górę lub w dół – gwarantuje ergonomię i komfort użytkowania niezależnie od sposobu siedzenia przed telewizorem.

Kolejną z gamingowych nowości był monitor UltraGear OLED 45GR95QE. Oferuje on proporcje 21:9 oraz rozdzielczość WQHD. Wyświetlacz o przekątnej 45 cali i zakrzywieniu 800 R zapewnia wyjątkową immersję w grach, a dzięki częstotliwości odświeżania 240 Hz gwarantuje idealną płynność. Urządzenie charakteryzuje się również dużą jasnością w trybie HDR10, obsługą najnowszych funkcji HDMI 2.1 – w tym Variable Refresh Rate (VRR) – oraz DisplayPort 1.4. Funkcje takie jak Picture- by-Picture (PBP) i Picture-in-Picture (PIP) zapewniają również wygodną pracę w trybie wielozadaniowym. Miłośnicy kina domowego mogli również podziwiać największy na świecie telewizor OLED, czyli LG OLED evo Gallery Edition – model 97G2, z ekranem o przekątnej 97 cali. Wykorzystuje on autorską technologię OLED evo, procesor α (Alpha) 9 Gen5 AI oraz zaawansowane algorytmy. Przylegająca do ściany konstrukcja Gallery Design sprawia, że prezentuje się elegancko i dobrze wygląda w stylowych wnętrzach. W Berlinie można było również zobaczyć ogromny, 136-calowy ekran mikro-LED o rozdzielczości 4K (3840 × 2160) firmy LG. To innowacyjne rozwiązanie do kina domowego zapewnia doskonałą jakość obrazu w spektakularnej skali, łącząc samoświecące piksele o wielkości mikrometrów z modułową konstrukcją.

Cyfrowa rozrywka

Technologia QLED jest stosowana przez coraz większą liczbę firm, również w przystępnych cenowo telewizorach.

Praktycznie każdy może pozwolić sobie na wyświetlacz oferujący bardzo dobrą jakość obrazu.

Toshiba stawia na QLED

Swoje najnowsze telewizory Q5LD i QA5D na IFA 2022 zaprezentowała również marka Toshiba, która przede wszystkim stawia na rozwój technologii QLED. Jej wykorzystanie pozwala na zwiększenie nawet o 50 proc. spektrum wyświetlanych barw względem tradycyjnych ekranów LCD. Integracja z platformą Google TV pozwala zaoferować użytkownikom szeroką gamę niezbędnych aplikacji bez obaw o ich kompatybilność. Seria QA5D wykorzystuje format Dolby Vision dla zaoferowania jak najlepszego obrazu HDR oraz Dolby Atmos, co pozwala cieszyć się brzmieniem przestrzennym. Telewizory QL5D wykorzystują system TRU Picture, który zapewnia efektywne przetwarzanie obrazu w zakresie zapewnienia jego płynności czy upskalowania treści. Wśród prezentowanych urządzeń nie zabrakło również oferty dla największych kinomanów, jak telewizory OLED XA9D, dostępne w wariantach o przekątnej 55 i 65 cali. Ciekawostką był również prezentowany wyświetlacz zgodny ze standardem Ultra HD 8K.

Cyfrowa rozrywka

Dzięki rozwojowi takich technologii jak mini-LED oraz OLED konsumenci mogą wybierać spośród różnego typu wyświetlaczy

oferujących najlepszą jakość obrazu i dopasowanych do warunków, w jakich korzystają z telewizora.

Gaming w chmurze i nie tylko – Samsung

Produkty marki Samsung zajęły praktycznie cały pawilon City Cube. Wśród prezentowanych rozwiązań nie zabrakło nowości w sferze rozrywki. Oczywiście, dzięki obecności platformy SmartThings telewizor w dalszym ciągu pozostaje centrum „inteligentnego” domu. Producent zaprezentował szeroką ofertę wyświetlaczy – od mikro-LED, które z powodzeniem wypełnią całą ścianę, przez spektakularne telewizory Neo QLED 8K Excellence Line po mobilny projektor The Freestyle. Z myślą o graczach promowano szereg usług gamingowych. W 2022 r. Samsung uruchomił Gaming Hub, który oferuje kompleksową platformę do odkrywania nowych możliwości i grania w gry w chmurze, w tym na Xbox Game Pass, Nvidia GeForce Now, Utomik i Amazon Luna (tylko w USA). Umożliwia to korzystanie z gier zupełnie nowej grupie konsumentów – także tym, którzy nie posiadają konsoli. Z kolei dla najbardziej wymagających graczy, w tym e-sportowców, zaprezentowano monitor Odyssey OLED G8. Jest pierwszym gamingowym monitorem OLED Samsunga i będzie dostępny w ultracienkiej, 34-calowej wersji. Nowy wyświetlacz wyposażony jest w panel OLED, wykorzystujący technologię Quantum Dot. Ponadto ma on szereg najnowszych funkcji gamingowych, w tym niewiarygodnie krótki czas reakcji, wynoszący 0,1 ms, i częstotliwość odświeżania 175 Hz.

Jako jeden z rynkowych liderów firma nie zapomina również o dbałości o środowisko. Przykładem tego może być pilot SolarCell, który ładuje się przez ekspozycję na światło, także sztuczne, i częstotliwości radiowe z urządzeń takich jak routery Wi-Fi. Firma szacuje, że w ciągu siedmiu lat może zapobiec wyrzucaniu na wysypiska odpadów ponad 200 milionów baterii. Co więcej, w tym roku Samsung udostępni publicznie licencję na ten projekt, żeby inni producenci również mogli działać bardziej ekologicznie.

Cyfrowa rozrywka

Smart home „with Netatmo”

W gronie wystawców nie zabrakło również marki Netatmo. Wśród prezentowanych nowości znalazł się biały wariant zewnętrznej kamery z alarmem i rozwiązaniami „inteligentnymi”. Dzięki nim sprzęt jest w stanie np. rozróżniać zwierzęta, ludzi i pojazdy. Obraz jest rejestrowany w rozdzielczości Full HD. Dodatkowo ma ona wbudowaną lampę i syrenę alarmową. W dobie kryzysu energetycznego wśród konsumentów naturalnie dużym zainteresowaniem cieszyły się np. termostaty i głowice termostatyczne z funkcjami smart, również prezentowane na wystawie. To rozwiązanie pozwalające znacznie zredukować zużycie energii, a co za tym idzie – zmniejszyć koszt ogrzewania. Firma zaprezentowała również „inteligentny” czujnik bezpieczeństwa kompatybilny ze standardem Matter. To rozwiązanie powstałe z inicjatywy Connectivity Standard Alliance, którego członkiem jest Netatmo. Na stoisku firmy znalazło się także miejsce na produkty z linii „with Netatmo”. To rozwiązania zewnętrznych marek, jednak kompatybilne z systemami Netatmo. Oferują je np. Velux czy Celiane.  

2022-10-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket