Strona domowa / / Artykuły / Mali bohaterowie

IFA

Mali bohaterowie – drobne AGD na IFA 2022

Mali bohaterowie

 

Tegoroczne targi IFA bez wątpienia można uznać za sukces. To wydarzenie szczególnie cenne dla wielu firm z sektora małego AGD. Lokalne marki i producenci podczas takich spotkań mogą nawiązać wiele relacji z nowymi partnerami handlowymi.

Możliwość zobaczenia się na żywo w jednym miejscu to coś, czego od kilkudziesięciu miesięcy brakowało branży. Targi IFA, jako największa tego typu impreza w Europie i jedna z czołowych na świecie, była więc doskonałym „pretekstem”, by zebrać jej czołowych przedstawicieli.

Podobnie jak w innych segmentach rynku producenci małego AGD skupiają się przede wszystkim na komunikowaniu efektywności energetycznej urządzeń. W wielu przypadkach korzystanie z mniejszych sprzętów zamiast dużych może przynieść znaczne oszczędności. Oprócz tego, oczywiście, ważne są poprawa komfortu obsługi oraz zdrowe żywienie i utrzymanie czystości w domach.

Kawowe hity

Ekspresy automatyczne to jedna z najdynamiczniej rozwijających się kategorii, a sam napój sprzyja rozmowom biznesowym. Nic więc dziwnego, że zapach kawy wypełniał hale berlińskich targów. Wśród producentów ekspresów nie zabrakło, oczywiście, szwajcarskiej marki JURA, która swoimi nowościami po raz kolejny potwierdziła pozycję lidera tego segmentu. Jedną z innowacji jest technika Sweet Foam – słodkiej pianki, adresowana do wszystkich miłośników kawy mlecznej z dodatkiem syropów. Zamiast dodawać syrop smakowy bezpośrednio do kawy, napełniamy nim dołączony pojemnik, a podczas przygotowywania kawy przepływa przez niego ciepłe mleko. Aromat syropu jest tym samym równomiernie rozprowadzony w mlecznej piance. Miłośników wszelkiego rodzaju kawy ucieszy zastosowanie nowoczesnego profesjonalnego młynka Aroma drugiej generacji z aktywnym monitorowaniem stopnia zmielenia oraz ósmej generacji jednostki zaparzającej z procesem parzenia 3D. Z kolei funkcja Coffee Eye wykrywa umieszczoną pod wylewką filiżankę i natychmiast prezentuje na ekranie dostępne specjały kawowe.

Nie mniejsze wrażenie robiła flagowa JURA Giga 10. Ekspres został wyposażony w panoramiczny wyświetlacz dotykowy, który znacznie zwiększa komfort obsługi. Oprócz tego, wzorem modelu Z10, nowa Giga jest w stanie przygotowywać kawę typu cold brew. Wreszcie warto wspomnieć dwa niezależne młynki i zbiorniki na ziarna, dzięki którym można mieszać różne gatunki ziaren o odmiennym stopniu zmielenia, przygotowując jeden napój, co pozwala poczuć się jak prawdziwy domowy barista. Nowy, „inteligentny” i w pełni automatyczny ekspres do kawy Siemens EQ900 w trybie The baristaMode pozwala miłośnikom kawy ustawiać wiele różnych parametrów jej parzenia. Wśród nich są ilość wody i kawy, stopień zmielenia ziaren, temperatura parzenia i temperatura oraz ilość mleka. Wszystkie parametry są obsługiwane także przy pomocy aplikacji Home Connect. Dzięki systemowi dualBean, użytkownik może zawsze wybierać między dwoma typami kawy. EQ900 jest wyposażony w dwa zbiorniki na ziarna, a dla każdego z nich można ustawić osobny młynek elektroniczny. Ci jednak, którzy nie lubią eksperymentów, zawsze mogą wybrać system beanldent. Ta funkcja pozwala zrobić idealną kawę przy użyciu domyślnych ustawień dla danego typu ziaren kawy. Wśród producentów ekspresów nie zabrakło rodzimej marki Zelmer, która niezwykle intensywnie rozwija swoją ofertę, a ekspres automatyczny Maestro Barista jest tego najlepszym przykładem. Urządzenie już opisywaliśmy na naszych łamach. Jednak warto dodać, że pojawi się ono w nowych barwach – do koloru czarnego, dołączają biel oraz antracyt, które były prezentowane podczas wystawy. Oprócz tego zapowiedziano pojawienie się nowych wariantów, wzbogaconych o możliwość automatycznego przygotowywania kawy mlecznej. To zresztą niejedyne nowości w ofercie Zelmera, który jest obecnie własnością koncernu B&B Trends. Współpraca ta przynosi wiele owoców i, co ważne dla wielu, nie zatraca rodowodu polskiej marki. Już dziś w jej ofercie znajdziemy odkurzacze, czajniki, suszarki do grzybów i inne urządzenia, na których dumnie widnieje napis „Wyprodukowano w Polsce”, a w najbliższej przyszłości liczba takich produktów ma jeszcze wzrosnąć. Oprócz tego duża część urządzeń, np. blendery, stacje pary czy wspominany ekspres, jest wytwarzana w zakładach na terenie Europy, w tym fabrykach koncernu B&B Trends, co było podkreślane podczas targów. Taka strategia wynika nie tylko z patriotyzmu gospodarczego, ale i przemawiają za nią względy praktyczne. W czasach pandemii wielu producentów i dystrybutorów doświadczyło problemów w związku z zerwanymi łańcuchami dostaw, dlatego wybór lokalnych zakładów produkcyjnych jest bardziej opłacalny i bezpieczniejszy.

Mali bohaterowie
Mali bohaterowie

Ekspresy automatyczne to jedna z silniej reprezentowanych kategorii małego sprzętu AGD na IFA.

Trendy w małym AGD na IFA

Innowacje nie omijają nawet takich, wydawałoby się, prostych urządzeń, jak blendery ręczne. Doskonałym przykładem są nowości marki Bosch. Modele ErgoMaster Serie 4 i Serie 6 zostały wyposażone w przycisk pozwalający na precyzyjną kontrolę prędkości obrotowej. Zamiast włączać blender i wybierać odpowiednią wartość, wystarczy wcisnąć dźwignię. Siła nacisku pozwoli na dynamiczną kontrolę szybkości pracy silnika. Rozwiązanie jest więc niezwykle proste w obsłudze, a przy tym efektywne.

Imponującą ofertę swoich marek podczas targów IFA prezentowała polska firma Adler Europe Group. Czas pandemii był dla niej okresem niebywałego rozwoju i powiększenia portfolio o wiele nowych produktów, w tym wprowadzenia nowej marki Gerlach z małym AGD z segmentu premium. Wydarzenia takie jak IFA to doskonałe miejsce na nawiązanie nowych relacji handlowych oraz zacieśnienie tych już trwających. Przygotowana ekspozycja prezentowała wiele najnowszych urządzeń dostępnych w ofercie marek Adler, Camry, Mesko i Gerlach, dzięki czemu partnerzy handlowi mogli samodzielnie przekonać się, jaką jakość one oferują. W gronie wystawców na tegorocznych targach znalazła się również brytyjska firma Ultimate Products, właściciel takich marek jak Beldray, Petra czy Salter. Firma w ostatnim czasie intensyfikuje swoje działania na rynku polskim, a na przygotowanej wystawie zaprezentowała pełną gamę produktów. W dobie kryzysu energetycznego szczególne zainteresowanie mogą wzbudzać urządzenia typu airfryer, mogące stanowić bardziej oszczędną alternatywę dla piekarników, co firma komunikuje w swoich przekazach marketingowych. Produkty przykuwały uwagę nie tylko niebanalną stylistyką, przesiąkniętą brytyjską szkołą designu, ale również ciekawymi rozwiązaniami. Przykładem mogą być wagi marki Salter, zarówno kuchenne, jak i łazienkowe, wyposażone w… dynamo jako źródło zasilania. Wystarczy wcisnąć umieszczony centralnie przycisk, a mechanizm wygeneruje wystarczającą ilość energii, aby wyświetlić wynik pomiaru. To świetne rozwiązanie dla osób, które zawsze zapominają wymienić baterie czy naładować wagę.

Mali bohaterowie

Dla wielu producentów i dystrybutorów wydarzenia takie jak IFA to niepowtarzalna okazja

do zawarcia nowych relacji biznesowych, czego bardzo brakowało w okresie pandemii.

Zdrowe otoczenie

Na tegorocznych targach IFA nie zabrakło, oczywiście, firmy Kärcher. Specjalista od czyszczenia do sprawy tej podchodzi kompleksowo, rozbudowując swoją ofertę o nowe kategorie produktów. Nowością jest system filtracji wody WPC 120, składający się z trzech filtrów zamkniętych w estetycznej obudowie i przeznaczony do montażu podzlewozmywakowego. Jest w stanie oczyścić do 120 l wody w ciągu godziny. Powiększeniu uległa także gama oczyszczaczy powietrza, w której znajdziemy modele AF 20, AF 30 oraz AF 50, przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni odpowiednio 20, 30 oraz 50 m2. Atutem jest system filtrów, którego trwałość wynosi nawet rok.

Innowacyjny oczyszczacz powietrza zaprezentowała również marka LG. Aero Furniture, bo o nim mowa, ma formę gustownego stolika kawowego i tym samym zaciera granice między meblem a domowym urządzeniem.

Samsung w segmencie drobnego AGD prezentował przede wszystkim urządzenia z serii Bespoke, np. robot sprzątający, bezprzewodowy odkurzacz czy oczyszczacz powietrza. Oprócz gamy najnowszych rozwiązań technicznych oferują one nietuzinkowe wzornictwo, co wraz z opcjami konfiguracji sprawia, że będą stanowiły prawdziwą ozdobę domu. Oczywiście, modele wyposażone w łączność sieciową stanowią integralną część domowego systemu „inteligentnych” urządzeń Smart Things.

Na ekspozycji przygotowanej przez firmę Miele nie zabrakło najnowszych odkurzaczy niemieckiej marki. Odwiedzający mogli zapoznać się z pełną ofertą, w tym z najnowszymi modelami, jak bezworkowy Boost CX1, Triflex HX2 czy robot odkurzający Scout RX3.

Mali bohaterowie
Mali bohaterowie

Rosnąca wydajność zasilania akumulatorowego sprawia, że producenci prezentują coraz więcej urządzeń bezprzewodowych.

Mali bohaterowie
Mali bohaterowie

Design w małym AGD pozostaje niezmiennie bardzo ważny. Na IFA 2022 nie brakowało stylowych urządzeń, które będą się atrakcyjnie prezentować w domach.

2022-10-15
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket