Domowe oczyszczacze powietrza

Wentylator z funkcją oczyszczania powietrza Vestfrost VP-B1F50WH skutecznie usuwa zanieczyszczenia wykorzystując 4 - stopniową filtrację powietrza,

jonizację Plasma ION i promieniowanie UV-C LED. (Fot. Vestfrost)

Pulpit sterowniczy

Najważniejszym w obsłudze jest panel sterowniczy, może mieć różne funkcje w zależności od ich liczby i rozwiązania konstrukcyjnego. W zależności od producenta i wyposażenia oczyszczacza zazwyczaj na pulpicie są ikony włączania dodatkowych funkcji, jonizatora jonów ujemnych, lampy UV czy nawilżacza. Mogą one pracować oddzielnie lub jednocześnie, np. oczyszczać i nawilżać. Ważne są ergonomia i czytelność ikon. Walory obsługowe może zwiększyć automatyczna regulacja jasności wyświetlacza. Wyświetlacz jest automatycznie ściemniany, gdy oczyszczacz jest używany w ciemnym pomieszczeniu (np. w sypialni). W trybie stand by wszystkie informacje na wyświetlaczu zostają wygaszone po np. 60 sekundach, z wyjątkiem informacji o zanieczyszczeniu powietrza. Dotknięcie wyświetlacza aktywuje jego podświetlenie, na co najmniej 60 sekund. Po wyłączeniu urządzenia wszystkie ustawienia pozostają zapisane w pamięci aż do czasu ponownego włączenia. Panel może mieć blokadę przed dziećmi.

Domowe oczyszczacze powietrza

BELDRAY EH3349; STADLER FORM Roger big 2; TROTEC AirgoClean 350 E

Timer w oczyszczaczu

Oczyszczacz może działać przez wybraną liczbę godzin, po upływie, których wyłącza się automatycznie. Timer może być programowany od 1 do 12 godzin, co godzinę. Określa się czas włączenia i wyłączenia, co umożliwia uzyskanie w domu czystego powietrza przed powrotem do niego. Dobiera się także szybkość wentylatora.

Domowe oczyszczacze powietrza

Oczyszczacz Sharp UA-KIN40E-H z nawilżaniem, o stężeniu jonów Plasmacluster 25000,

usuwa trzy razy szybciej pleśń i alergeny niż oczyszczacze Plasmacluster 7000. (Fot. Sharp)

Aplikacje i piloty

Komfort obsługi zwiększają piloty i aplikacje na smartfony. Najpopularniejsze są piloty, które zdalnie włączają lub wyłączają urządzenie oraz zmieniają prędkość filtracji. Coraz częściej są stosowane aplikacje na smartfony. Najlepsze dostarczają kompleksowych informacji i narzędzi pomagających w kontrolowaniu jakości powietrza na zewnątrz i wewnątrz domu oraz służą do obsługi funkcji oczyszczacza.

Domowe oczyszczacze powietrza

RAVANSON AP-30; SAMSUNG AX47R9080SS; ZELMER ZPU5500

Transport po pokojach

Przy zakupie oczyszczacza warto sprawdzić jak go transportować po pokojach. W tym celu powinien mieć kółka i uchwyt. Szczególnie jest to ważne, gdy ma funkcję nawilżacza czy osuszacza, ponieważ zbiornik z wodą to dodatkowe kilogramy. Najlepiej do transportu wodę usunąć, aby się nie wylała.

Domowe oczyszczacze powietrza

Stadler Form George – oczyszczacz z nawilżaczem i dozownikiem zapachów. (Fot. Stadler Form)

Gdzie ustawiać oczyszczacz powietrza?

Miejscem, w którym warto ustawić oczyszczacz powinien być pokój, w którym przebywa najwięcej domowników. W pokoju, głównym źródłem zanieczyszczeń jest okno, ustawienie blisko niego oczyszczacza ograniczy rozprowadzanie skażonego powietrza po pokoju. Jeżeli chcemy ograniczyć przedostawanie się zapachów z kuchni do salonu najlepiej mieć włączony okap kuchenny, a oczyszczacz ustawić na granicy z salonem. Gdy idziemy spać warto go przenieść do sypialni. Dla tych, którzy w sypialni akceptują niewielki szum pracy urządzenia funkcja sleep jest dobrym rozwiązaniem.

Coraz większą popularnością cieszą się niewielkie oczyszczacze powietrza stawiane na biurku czy montowane w samochodzie.

Domowe oczyszczacze powietrza

HISENSE AP220H; VESTFROST VP-A1Z40WH; GORENJE OptiAir 203M

Które parametry oczyszczacza są najważniejsze?

W oczyszczaczach warto przeanalizować parametry techniczne, aby na ich podstawie wybrać najlepsze urządzenie do danego zastosowania. Kupujący informacje na temat danych technicznych oczyszczaczy mogą znaleźć w firmowych katalogach i instrukcjach, a najszybciej na stronach WWW producentów.

  • Współczynnik CADR – wydajność efektywną oczyszczania poszczególnych modeli porównać można za pomocą przyjętego w tym celu wskaźnika CADR opracowanego przez niezależne Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego – Association of Home Appliance Manufacturers (AHAM). Rozwinięcie skrótu (Clean Air Delivery Rate) oznacza w wolnym tłumaczeniu zdolność rozprowadzania czystego powietrza. Każdego dnia człowiek wdycha i wdycha powietrze ok. 20 tys. razy i wydala ok. 0,5 kg dwutlenku węgla. Przyjmuje się, że aby powietrze było wolne od zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, powinno być w danym pomieszczeniu przefiltrowane w całości cztery razy w ciągu godziny. Z tego właśnie powodu wydajność urządzenia jest podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie. Przy określaniu współczynnika CADR uwzględnia się powierzchnię pomieszczenia i objętość czystego powietrza wytwarzanego na minutę (m3/h). Ocenie podlega usuwanie kurzu, pyłków i dymu. Im wyższy wskaźnik CADR, tym lepszy oczyszczacz powietrza. Współczynnik ten uwzględnia szereg różnych parametrów ważnych w oczyszczaczu, m.in. ile powietrza przepływa oraz jak dobrze jest ono oczyszczane przez filtry. Trzeba pamiętać, że producenci podawać mogą na opakowaniach swoich urządzeń jedynie wydajność nominalną, która nie pokazuje, ile powietrza faktycznie oczyszcza dane urządzenie. Właściwą wartością jest wydajność efektywna, czyli CADR. CADR jest zawsze mniejszy od wydajności nominalnej.
  • Wydajność nominalna oczyszczania [m3/h] – jeżeli nie jest podawany CADR, należy się kierować wydajnością nominalną lub maksymalną. Nie oznacza ona oczywiście skuteczności, a pokazuje, ile powietrza przepływa przez oczyszczacz w ciągu określonego czasu. Jest to określana w m3 ilośći powietrza oczyszczanego przez urządzenie w ciągu godziny. Im większa, tym szybciej powietrze zostanie oczyszczone.
  • Maksymalny poziom głośności [dB(A)]. Dla użytkownika bardzo ważnym parametrem jest poziom głośności wytwarzany przez oczyszczacz, który decyduje o komforcie użytkowania. Głośność jest określona poziomem mocy akustycznej (ang. sound power level) w jednostce dB(A). Przy pomiarze wykorzystuje się częstotliwościową charakterystykę korekcyjną (A), która optymalizuje pomiar ze względu na charakterystykę słuchu człowieka. Zgodnie z normą PN-87B-02151/02 poziom głośności docierającej do ucha nie powinien przekraczać 30 dB(A) w ciągu nocy i 40 dB(A) w ciągu dnia. Hałas jest wytwarzany przede wszystkim przez wentylatory. Wartości mogą się zmieniać w zależności od szybkości obrotów wentylatora. Wartość optymalna w ciągu dnia powinna być mniejsza niż 35 dB(A). Najmniejsza jest, gdy urządzenie pracuje w trybie snu – wtedy wynosi 17-19 dB(A) w najlepszych urządzeniach.
  • Retencja filtrów [%] ( wartości 85–100) wskazuje, jaki procent zanieczyszczeń mechanicznych jest zatrzymywany w filtrze w czasie przepływu powietrza. Filtry HEPA stosowane w oczyszczaczach powietrza mają oznaczenia klasy E10, E11, E12, H13 i H14. Niższa klasa wskazuje na mniejszą zdolność do wychwytywania zanieczyszczeń. W rezultacie urządzenie o słabszym filtrze przy przepływie powietrza równym 100 m3/h może mieć współczynnik WSOP (ang. CADR) na poziomie około 85 m3/h. Najczęściej skuteczność filtrów jest badana przy usuwaniu z powietrza zanieczyszczeń takich jak dym (D), kurz (K) czy pyłki (P). Na przykład retencja filtra E10, niezależnie od wielkości cząstek, wynosi powyżej 85 proc., a filtra H13 powyżej 99.95 proc., HEPA H14 99,995 proc. Optymalnie jest, gdy oczyszczacz pochłania pyłki mniejsze niż 0,3 μm.
  • Rozmiar pomieszczenia [m2/m3] – zalecana powierzchnia lub kubatura pokoju, dla której zagwarantowane jest skuteczne oczyszczanie przy danej wydajności urządzenia. Im większa wydajność, tym większy pokój można oczyścić.
  • Pobór mocy [W] jest podawany dla wartości maksymalnej lub zakresu mocy. Różnice wynikają z poboru mocy przez silnik wentylatora. Pobierana moc zwiększa się wraz z większą wydajnością w różnych trybach. W oczyszczaczach typowy zakres mocy to 50 – 100 W,
  • Wymiary [m] – zazwyczaj oczyszczacze mają prostopadłościenną obudowę i podawane są szerokość głębokość i wysokość,
  • Masa [kg] – jest zależna od materiały z jakiego wykonana jest obudowa, masy filtrów i silnika, i mieści w zakresie 5 – 10 kg. W oczyszczaczach z funkcją nawilżania ważna jest:
  • Wydajność nawilżania, podawana w litrach na godzinę [l/h] lub na dobę. Jest to wskaźnik informujący, jaką ilość wody jest w stanie dany nawilżacz odparować do powietrza. Im większa jest powierzchnia pokoju, w którym chcemy zastosować nawilżacz, tym większa powinna być jego wydajność. Najwydajniej pracują nawilżacze parowe,
  • Pojemność zbiornika [l] – od jego wielkości zależeć będzie, jak często będziemy dolewać wodę.

Domowe oczyszczacze powietrza

Oczyszczacz Haus & Luft HL-OP-20/WiFi z filtracją powietrza OxyFrisch+ i sterowaniem aplikacją Tuya. (Fot. Haus & Luft)

Certyfikaty – gwarancja skuteczności działania

Praktycznie wszystkie oczyszczacze powietrza na rynku reklamowane są jako skuteczne przeciwko najbardziej dokuczliwym patogenom znajdującym się w powietrzu: alergenom, wirusom, bakteriom, grzybom etc. Wybierając zatem odpowiednie urządzenie, sprawdzajmy, jakimi certyfikatami dysponują producenci. Renomowanych producentów stać na przeprowadzenie kosztownych badań. Zgodnie z polskim prawem oczyszczacz powinien mieć certyfikat Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Każdy klient ma prawo zapytać o taki atest przed zakupem, a jeśli urządzenie go nie ma, może to zgłosić do PZH. Najbardziej znane certyfikaty to:

  • PZH (Państwowy Zakład Higieny) – zajmuje się działalnością naukowo- -badawczą; produkty z jego atestem są gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego.
  • BAF (The British Allergy Foundation) – to czołowa brytyjska organizacja medyczna non-profit wspierająca i edukująca alergików oraz osoby z nietolerancją pokarmową.
  • TÜV Rheinland Polska – polski oddział niemieckiego oddziału certyfikacji, zdobył pozycję eksperta w dziedzinie certyfikacji na krajowym rynku.
  • PTA (Polskie Towarzystwo Alergologiczne) – wydaje rekomendacje produktowe.
  • ECARF (European Centre for Allergy Research Foundation) – Fundacja Europejskiego Centrum Alergii.
  • EPA (United States Enviromental Protection Agency) – Amerykańska Agencja ochrony środowiska.

2022-10-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket