Automatyczne

Regulacja wysokości wylewki pozwala na łatwe dopasowanie jej do rozmiarów szklanki czy kubka. (Fot. Siemens)

Jednostka zaparzania z regulacją komory

Jej działanie polega na tym, że specjalna konstrukcja tej jednostki wytwarza ciśnienie oraz stwarza optymalne warunki do przyrządzenia określonej porcji kawy. Dzięki temu można dobrać aromat i intensywność napoju do własnych preferencji, jak również dostosować je do konkretnego rodzaju naparu. Proces ten ma kilka etapów. Najpierw zmielona kawa trafia z młynka do komory zaparzania, potem wytwarzane jest ciśnienie. Co ważne, ilość wody do wstępnego zaparzania dostosowywana jest do ilości zmielonej kawy – na początku urządzenie zwilża ją tylko, wydobywając związki i olejki aromatyczne. Podczas kolejnego etapu dochodzi już do właściwego zaparzenia i wydobycia wszystkich walorów smakowych oraz zapachowych.

Automatyczne

Jura J6; Melitta® Barista TS Smart; Miele CM 6160 MilkPerfection

Wybrane rozwiązania

Lista praktycznych rozwiązań jest długa, warto jeszcze zwrócić uwagę na takie udogodnienia jak:

  • podstawka pod filiżanki – wyjmowana, znajduje się zwykle na pojemniku na skropliny, który bardzo często ma specjalny czujnik, informujący o maksymalnym napełnieniu i konieczności opróżnienia;
  • regulacja twardości wody – poziom twardości wody ustala się za pomocą specjalnego testera, który jest dołączany do ekspresu, a następnie wprowadza do ustawień ekspresu;
  • regulacja parametrów – w ekspresach automatycznych użytkownik może zaprogramować praktycznie wszystko: od języka menu po godzinę wyłączenia ekspresu. Co więcej, może ustalić stopień zmielenia kawy, czas i temperaturę parzenia albo ilość mleka;
  • płyta podgrzewająca – ustawia się na niej filiżanki, które zostaną automatycznie podgrzane, co sprawia, że naczynia będą ciepłe, a jest to bardzo ważne szczególnie podczas przygotowywania espresso;
  • regulowana wysokość wylotu kawy – to standardowe rozwiązanie, które ułatwia przygotowywanie różnego rodzaju napojów. Umożliwia to również korzystanie nie tylko z filiżanek, ale i z wysokich szklanek do latte macchiato, które mają pojemność 250 ml;
  • tryb oszczędzania energii – po upływie pewnego czasu „bezczynności” ekspres przechodzi w tryb uśpienia;
  • filtry uzdatniające wodę – są to filtry, które zmniejszają twardość wody i usuwają posmak chloru. Te redukujące zawartość chloru trzeba wymieniać po 80 cyklach lub najpóźniej po sześciu miesiącach używania ekspresu. Filtr zmiękczający wodę jest stały i wymaga systematycznego czyszczenia średnio, co dwa miesiące.

Automatyczne

W przypadku mniejszych kuchni można zdecydować się na zakup modelu kompaktowego, który nie zajmie dużo miejsca na blacie kuchennym. (Fot. 4Swiss)

System P.E.P.

Szwajcarska marka JURA w swoich ekspresach stosuje rewolucyjną technologię P.E.P. Prowadzi ona do uzyskania idealnego espresso. Jej działanie polega m.in. na tym, że pompowanie wody z termobloku przez jednostkę zaparzającą odbywa się za pomocą krótkich impulsów, a nie jak dotąd metodą ciągłego strumienia. Poprzez wydłużenie czasu ekstrakcji osiąga się bardziej intensywny aromat espresso. Ta światowa innowacja P.E.P. – Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej – jest dostępna dla „krótkich” napojów kawowych, takich, jak: ristretto, espresso i espresso macchiato.

Automatyczne

Jura E8; Bosch VeroCup 100 TIS30129RW; Amica CT 5013

Systemy spieniania mleka

Systemy spieniania mają przede wszystkim ekspresy ciśnieniowe (automatyczne oraz kolbowe), a także kombinowane. Szeroka oferta kawy z dodatkiem mleka charakterystyczna jest dla ekspresów automatycznych, w których to samo urządzenie odpowiada za przygotowanie cappuccino czy latte.

Ekspresy do kawy czarnej polecamy przede wszystkim miłośnikom espresso i americano. Jeśli głównie takie napoje goszczą na naszym stole, to będą one dobrym wyborem. To jeden z trendów widocznych na rynku – klienci coraz częściej decydują się na ekspresy jedynie do kawy czarnej. W zamian oczekują napoju kawiarnianej jakości, niczym zaparzonego przez profesjonalnego baristę. Jeśli okazjonalnie pijamy kawę mleczną, taki ekspres można uzupełnić o kompaktowy spieniacz do mleka.

Alternatywę stanowią ekspresy z dyszą spieniającą, przy pomocy której również uzyskamy sztywną piankę. Jeśli jednak jesteśmy prawdziwymi fanami kawy mlecznej, możemy, oczywiście, zdecydować się na urządzenie z systemem spieniającym. W zależności od wybranego modelu przy pomocy specjalnej rurki może on pobierać mleko bezpośrednio z pojemnika, ewentualnie dostępne są urządzenia z dołączanym zbiornikiem na mleko, który po zrobieniu kawy możemy wyjąć i schować do lodówki. Dowolność wyboru jest więc bardzo duża.

Automatyczne

Miele CM 5310 Silence; Siemens EQ.500 integral TQ507R03; Amica CT 5012

Czyszczenie ekspresu

Nowoczesny ekspres automatyczny wymaga okresowego czyszczenia. Cały proces opisany jest w instrukcji obsługi, a ekspres najczęściej sam nas powiadomi o konieczności przeprowadzenia go. Z tego względu dobrym wyborem są modele automatyczne z ekranami LCD, ponieważ na wyświetlaczu będą pojawiać się komunikaty, które krok po kroku przeprowadzą nas przez program czyszczący. W trakcie czyszczenia należy pamiętać o tym, aby stosować zalecane przez producenta detergenty czyszczące. Najczęściej mają one formę specjalnych tabletek. Są dopasowane do urządzenia i zapewniają optymalne rezultaty. Podobnie sprawa ma się z filtrami do wody. Tylko zastosowanie oryginalnych filtrów gwarantuje uzyskanie odpowiedniej wydajności. Nowoczesne filtry, jak Claris Smart w ekspresach JURA, komunikują się z urządzeniem, wykorzystując technikę RFID. Dzięki niej ekspres rozpoznaje, czy filtr został umieszczony w zbiorniku, i automatycznie aktywuje odpowiedni tryb pracy. Również zużycie filtra jest na bieżąco monitorowane.

2022-09-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket