Chłodziarkozamrażarki z praktycznym,

W lodówkach z oddzielnym górnym zamrażalnikiem stosowane są rozmaite systemy, których zadaniem jest dłuższe przechowywanie żywności przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii. (Fot. Sharp)

Oświetlenie jest już standardem

Producenci stosują w lodówkach różnego rodzaju oświetlenie. Ze względu na mniejsze zużycie energii elektrycznej obecnie sięgają chętnie po LED-y. Ich zastosowanie pozwala ponadto na uzyskanie równomiernego rozłożenia światła we wnętrzu komory chłodzenia, bez nieprzyjemnego efektu oślepiania użytkownika. Oświetlenie LED może ponadto pozostać sprawne praktycznie przez cały okres eksploatacji urządzenia. Innowacyjne modele chłodziarek i chłodziarkozamrażarek mogą mieć zainstalowane LED-y także w komorach przeznaczonych do przechowywania warzyw i owoców. Diody, które się tam znajdują, emitują wówczas światło o odpowiednio dobranej barwie (najczęściej niebieskiej), co ma przedłużać świeżość produktów umieszczonych w szufladzie.

Chłodziarkozamrażarki z praktycznym,

SHARP SJ-T1227M6W; GORENJE RF4141PW4

Komory zerowe do zadań specjalnych

Część produktów, np. ryby, sałata czy owoce morza, wymaga wyjątkowych warunków przechowywania. To właśnie dla tego typu żywności wykorzystuje się w chłodziarce specjalne komory niskich temperatur, nazywane też zerowymi. W ich wnętrzu temperaturę i wilgotność utrzymuje się na ściśle określonym poziomie, tak aby warunki były idealne do przechowywania delikatnych produktów. W temperaturze biskiej 0 °C warzywa i owoce zachowują składniki odżywcze, witaminy, delikatny aromat, idealny wygląd i świeżość nawet do trzech razy dłużej. I chociaż u wielu producentów dostępne są tzw. komory 0 °C, to uzyskanie dokładnie tej wartości temperatury nie jest możliwe. Zwykle waha się ona od –2 do nawet 1 °C. Niemniej jednak w tego typu szufladach i tak mamy gwarancję, że warzywa czy owoce morza mają dobre warunki. Warto pamiętać, że zmiana temperatury w komorze zerowej lodówek nie powinna przekraczać 0,5 – 1 °C. Większe wahania mogą zaburzyć proces przechowywania żywności, dlatego należy wybierać sprawdzone modele chłodziarkozamrażarek, które są w stanie zagwarantować tę stabilność. W zależności od producenta komory i wykorzystywanych w niej rozwiązań mogą one przybierać różne nazwy, ale spełniają podobną funkcję.

Chłodziarkozamrażarki z praktycznym,

Zdolność przechowywania w razie awarii

W wypadku awarii zasilania lub usterki urządzenia znaczenie ma tzw. zdolność przechowywania produktów w zamrażarce, czyli czas utrzymania temperatury. W wypadku pojemnych zamrażarek, w jakie wyposażane są pełnogabarytowe chłodziarkozamrażarki z górnym zamrażalnikiem, jest to bardzo istotny parametr. Określa on, przez ile godzin urządzenie może utrzymać niską temperaturę po odłączeniu zasilania sieciowego. Daje to komfort i czas potrzebny do zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych produktów. Pod tym względem szczególnie brylują zamrażarki skrzyniowe. Niektóre modele mają zdolność przechowywania wynoszącą nawet 76 godzin, a więc ponad 3 dni! Ze względów konstrukcyjnych nie należy oczekiwać takich wyników od wielkogabarytowych chłodziarkozamrażarek. W modelach lodówek z górnym zamrażalnikiem czas utrzymania temperatury w wypadku braku zasilania jest bardzo różny, zależnie od producenta i modelu lodówki. Może wynosić od ok. 10 do nawet 24 godz.

Chłodziarkozamrażarki z praktycznym,

SAMSUNG RT38K553PS9; SHARP SJ-T1227M5W

Nie wszystko można i należy zamrażać

Chłodzenie żywności to innymi słowy obniżanie temperatury w przestrzeni, w której znajdują się produkty. W chłodziarkach stosuje się temperaturę w granicach od 0 do ok. 10 °C. Mrożenie umożliwia dłuższe przechowywanie żywności niż jej chłodzenie. Polega ono na szybkim schłodzeniu produktu do bardzo niskiej temperatury i utrzymaniu jej poniżej -18 °C w czasie całego okresu przechowywania. Mrożenie produktów spożywczych pozwala na ich przechowywanie w zamrażarce nawet przez kilkanaście miesięcy. Proces ten wstrzymuje rozwój i działanie drobnoustrojów powodujących psucie żywności i wywołujących zatrucia. Warto wiedzieć, że zimno lodówki czy zamrażarki, co prawda, jest niezbędne w gospodarstwach domowych, niemniej nie jest wskazane dla pewnych grup warzyw i owoców. Przykładem warzyw szybciej tracących świeżość pod wpływem niskich temperatur są pomidory, ogórki czy papryka. Producenci żywności coraz częściej umieszczają na opakowaniu informacje dotyczące tego, w jakich warunkach powinniśmy dany produkt przechowywać.

Chłodziarkozamrażarki z praktycznym,

CONCEPT LFT2047bc; HITACHI R-V611PRU0 BEG

Czyszczenie komory chłodzenia

W chłodziarce przechowujemy produkty żywnościowe, zatem powinna być ona szczególnie higieniczna. Zanim zabierzemy się do czyszczenia, zadbajmy o bezpieczeństwo. Na początek odłączmy urządzenie od zasilania elektrycznego. W kolejnym kroku przełóżmy schłodzone produkty do jednego naczynia, żeby zbyt szybko się nie ogrzały.

Czyszczenie opróżnionej lodówki zaczynamy od usunięcia przyschniętych zabrudzeń i przetarcia wszystkich powierzchni miękką ścierką lub delikatną gąbką. Efektywniejsze mycie zapewni dodanie do wody niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Najważniejsze, żebyśmy nie stosowali środków zawierających drobimy mogące uszkodzić powierzchnię komory lodówki ani też takich, których bazą są rozpuszczalniki, chlor czy kwas.

Nie tylko komora wymaga czyszczenia, ale również półki na drzwiach i dodatkowe pojemniki. Z uwagi na ich niewielką powierzchnię i nierzadko zagłębienia konstrukcyjne możemy je zdemontować i umyć wygodnie w zlewie lub w misce. Mimo że są to elementy wykonane ze szkła lub dobrej jakości plastiku odpornego na pęknięcia i zarysowania, nie zaleca się ich mycia w zmywarkach. Po umyciu wycieramy wszystkie powierzchnie do sucha delikatną ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Ostatnim etapem będzie ułożenie produktów w odpowiednich strefach i pojemnikach tak, żeby te z najkrótszym terminem przydatności znajdowały się najbliżej nas.

Chłodziarkozamrażarki z praktycznym,

HISENSE RT267D4ADF; MPM 260-CZ-42RB

Czyszczenie komory zamrażania

Mycie zamrażalnika rozpoczynamy od ustalenia jego rodzaju. Jeśli jest to tradycyjne urządzenie statyczne, należy podłożyć miskę i pozbyć się zbędnego lodu na ściankach i szufladach zamrażarki. Zanim przejdziemy do praktycznego rozmrażania, jeżeli lodówka nie jest wyposażona w system No Frost, wyjmujemy z komory zamrożone produkty. Ponieważ są w fazie głębokiego mrożenia, musimy zadbać o to, żeby w miarę możliwości jak najdłużej utrzymać tę temperaturę. Wkładamy żywność do miski i przekładamy ją wkładami chłodzącymi, które utrzymają temperaturę przez kilka godzin. Dodatkową izolacją może być przykrycie produktów czystym grubym ręcznikiem.

Ważne jest, żeby do usuwania nagromadzonego lodu nie używać żadnych ostrych narzędzi. W ten sposób możemy uszkodzić powierzchnię, a w skrajnych przypadkach nawet zepsuć urządzenie. Nie należy też stosować gorącej wody, która szybko rozmrozi sprzęt. Po usunięciu lodu i szronu dokładnie myjemy wnętrze zamrażarki delikatną ściereczką nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Urządzenia z systemem No Frost lub automatycznym rozmrażaniem nie wymagają ręcznego rozmrażania. Po umyciu osuszamy i wietrzymy komorę.

Chłodziarkozamrażarki z praktycznym,

AMICA FD2365.4; TCL TCL RT545GM1220

Cicha praca i komfort użytkowania

Lodówka, zwłaszcza jeśli znajduje się w kuchni otwartej na salon, powinna pracować nie tylko wydajnie, ale również cicho. Przez wielu użytkowników parametr głośności pracy lodówki jest często marginalizowany. W niewielkich mieszkaniach głośna lodówka może bardzo dawać się we znaki, podobnie jak w domach, gdzie duża kuchnia często połączona jest z salonem. Warto pamiętać, że urządzenie, choć jest ciągle włączone, największy hałas emituje podczas wyrównywania temperatury wewnątrz. Producenci są tego świadomi, dlatego też emisja hałasu urządzenia jest przez nich coraz częściej eksponowana jako konkretna zaleta. W stabilnej i cichej pracy pomagają takie rozwiązania jak No Frost (wykorzystywany zarówno w komorze chłodzenia, jak i zamrażania), a także wykorzystywanie cichych silników inwerterowych. Sam poziom wytwarzanego hałasu podawany jest w decybelach i jest to jeden z podstawowych parametrów, jakie znajdziemy na etykiecie energetycznej lodówki. Jednak należy pamiętać, że decybel jest miarą logarytmiczną, a więc różnicy w decybelach nie da się w prosty sposób przełożyć na to, co w praktyce słyszymy. 3 dB więcej liczbowo oznacza, że natężenie dźwięku jest dwukrotnie większe. Wytwarzany przez lodówkę hałas o poziomie 42 dB nie będzie jednak odczuwany jako dwa razy głośniejszy niż ten o wartości 39 dB, który np. generuje inny model. Wynika to z właściwości ludzkiego słuchu. 3-decybelowa różnica oznacza w praktyce zauważalną, wyraźnie słyszalną zmianę poziomu głośności, ale nieznaczną (zwłaszcza przy tak niskich poziomach natężenia). Dla zapewnienia cichej pracy sprzętu ważne są też jego poprawne wypoziomowanie, montaż i zachowanie pewnych reguł akustycznych (wstawienie w szczelną wnękę bez wątpienia zwiększy hałas znacznie).

2022-09-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket