Strona domowa / / Artykuły / Baterie z filtrem do wody
Baterie z filtrem do wody

Wyciągana wylewka w bateriach sztorcowych stanowi ich przedłużenie i sprawia, że można napełniać garnki stojące na kuchence obok

czy wiadra i miski niemieszczące się w zlewie kuchennym. (Fot. Blanco)

Jak sprawdzić jakość wody w kranie?

Jakość wody, która wypływa z kranu, jest jednym z ważnych czynników, który należy wziąć pod uwagę, wybierając system filtracji wody do gospodarstwa domowego. Od tego zależeć będzie wybór konkretnego rozwiązania, a potem jego instalacja. Aby sprawdzić jakość wody, należy wykonać specjalne badanie. Koszt takiego badania uzależniony jest od indywidualnego cennika poszczególnych stacji sanitarno-epidemiologicznych. W większości badanie to nie jest darmowe ani refundowane i należy je wykonać na własną rękę oraz za nie zapłacić. Innym sposobem zbadania wody jest przekierowanie tego działania na firmę czy też jej pracowników, którzy będą zajmowali się instalacją filtra. Wtedy to oferent, w ramach przygotowania rozwiązania spełniającego nasze potrzeby w zakresie filtracji wody, będzie odpowiedzialny za jej badanie i dobranie takiego modelu filtracji, które spełni potrzeby i będzie odpowiadał wymaganiom domowników.

Baterie z filtrem do wody

FRANKE Vital Semi-Pro; FRANKE Vital S; FRANKE Neptune Clear Water

System filtracji montowany na kran

To jeden z najprostszych i najmniej wymagających systemów filtracji, który do prawidłowego działania wymaga montażu. Taki filtr montowany jest zwykle na wylewce baterii w miejscu perlatora, czyli elementu, przez który wypływa woda z wylewki. W zasadzie nie ma większych przeszkód, żeby zamontować taki system filtracji na jakiejkolwiek baterii, czy to kuchennej, czy znajdującej się w innym miejscu w domu czy mieszkaniu. Jego zaletą jest to, że umożliwia filtrację bardzo dużej ilości wody, która dostępna jest po wykonaniu jednego ruchu ręki. Użytkownik może również wybrać, czy chce użyć wody filtrowanej. czy niefiltrowanej. Warto mieć na uwadze, że taki filtr wymaga okresowej wymiany zalecanej przez producenta. To bardzo prosta czynność i nie wymaga od użytkownika znajomości systemów hydraulicznych czy specjalistycznej wiedzy z tego zakresu. Wymiana filtra powinna nastąpić po przepłynięciu przez niego określonej ilości wody, mierzonej w litrach lub centymetrach sześciennych. W wielu wypadkach wygodną opcją jest instalacja dodatkowego urządzenia, jakim jest przepływomierz, który odlicza ilość przepuszczonej przez filtr wody i informuje użytkownika o osiągnięciu wymaganej liczby do wymiany filtra na kranie.

Baterie z filtrem do wody

Fot. Franke

Filtr do wody montowany pod zlewozmywakiem

Filtry montowane pod zlewozmywakami określane są nazwą „podzlewozmywakowe”. Ich nazwa wzięła się stąd, że zwykle montowane są w szafce kuchennej, w której zamontowany jest zlewozmywak. To dlatego, że tego typu filtr montuje się przez jego bezpośrednie podłączenie do przyłącza zimnej wody wodociągowej. Instalacja takiego systemu filtracji nie jest rudna, niemniej, jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie, warto tę czynność powierzyć wykwalifikowanym fachowcom. Tego rodzaju filtr jest o wiele wydajniejszy niż wcześniej wspomniany filtr montowany na kran. To również sprawia, że jest od niego bardziej kosztowny. Rozmaite rodzaje filtrów podzlewozmywakowych z powodzeniem eliminują wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie, a także usuwają z niej nieprzyjemny zapach, który może powstawać przy transportowaniu wody przez rury wodociągowe. Cechą szczególną tego rodzaju filtracji jest to, że do filtrów podzlewozmywakowych najczęściej dołączona jest oddzielna wylewka.

Baterie z filtrem do wody

FRANKE Atlas Clear Water; BLANCO Sora

Bateria kuchenna z filtrem

Takie rozwiązanie jest niejako połączeniem filtra montowanego na kran oraz filtra podzlewozmywakowego. Ta swego rodzaju hybryda stała się bardzo popularna z uwagi na łatwy montaż, dużą dostępność produktów, a także wszechstronność w zakresie użytkowania. Zwłaszcza ostatni parametr jest bardzo ciekawy, ponieważ bateria z filtrem wody, w zależności od modelu, nie tylko poprawia smak, zapach oraz jakość wody wypływającej z kranu w domu czy mieszkaniu, ale dodatkowo może ją mineralizować lub uzdatniać. To za sprawą dodatkowych filtrów, jakie mogą zostać zastosowane, gdzie w miejsce klasycznego filtra węglowego montowany jest filtr mineralizujący lub magnezowy. Jakość wody uzyskanej przy tego rodzaju filtracji można porównać do wody mineralnej dostępnej w sklepie, czyli takiej, która dodatkowo dostarcza cennych minerałów i pierwiastków. To najbardziej kosztowne ze wspomnianych rozwiązań domowej filtracji wody, niemniej należy to traktować jako inwestycję, która bardzo szybko się zwróci.  

2022-09-06
x

Kontakt z redakcją

© 2022 InfoMarket