Płyty z wbudowanymi okapami

Płyty z wbudowanymi okapami

Cisi bohaterowie kuchni – tak często mówi się o okapach. Oczyszczają powietrze, chronią przed nadmierną wilgocią, zabezpieczają przestrzeń przed migracją zapachów. Wbudowane w płytę grzewczą nie zajmują dodatkowego miejsca, a przy tym doskonale spełniają swoją funkcję.

Płyta z wbudowanym okapem sprawdzi się zarówno w małej, jak i dużej kuchni. To oszczędność przestrzeni, ale również czasu i energii. Zintegrowane urządzenia włączają się synchronicznie dokładnie wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Są dobrym rozwiązaniem pod względem komfortu obsługi, ponieważ zwykle automatycznie dostosowują swoją pracę do wybranej mocy grzania płyty, a tym samym skutecznie skracają czas ustawiania parametrów obu urządzeń. Co równie ważne, płyta z wyciągiem jest wyjątkowo efektownym wizualnie elementem wystroju wnętrza kuchni. Przemyślane wzornictwo tego sprzętu oraz montaż na równi z blatem to jedne z częstszych argumentów przy wyborze takiego zestawu.

Płyty z

BOSCH PIE611B15E; SIEMENS iQ700 EX875LX67E

Sprzęt dwa w jednym – jak to działa?

Działanie okapu wbudowanego w płytę jest dokładnie takie samo jak okapu, który montujemy na ścianie czy w suficie. W przypadku montażu nie musimy zwracać uwagi na jeden ważny czynnik, który odróżnia go od pozostałych konstrukcji montażowych. Chodzi o odpowiednią, czy inaczej zwaną minimalną, odległość od płyty grzewczej. Płyta zintegrowana z okapem ma wyciąg zainstalowany bezpośrednio na płycie w postaci listwy lub okrągłego elementu. Co więcej, okap uruchamia się automatycznie po uruchomieniu płyty. Dzięki specjalnym sensorom intuicyjnie dostosowuje swoją pracę do wybranej mocy grzania płyty. Upraszczając – dzięki zastosowaniu podstawowej zasady mechaniki gazów wykorzystane zostaje działanie bocznego strumienia powietrza, który ma większą prędkość niż prędkość unoszących się oparów. Pozwala to na efektywne odprowadzenie zanieczyszczonego powietrza z miejsca, w którym powstaje, czyli bezpośrednio na płycie grzewczej – prosto z garnków i patelni. Opary nie unoszą się w górę, dzięki czemu zachowane zostaje przejrzyste pole widzenia, bez wilgotnej pary i bez zapachów. Dzięki temu opary znad garnków nie roznoszą się po całej kuchni, a trafiają wprost do wyciągu. Z jednej strony jest to skuteczna eliminacja wilgoci i tłuszczu powstającego podczas gotowania, a z drugiej – skrócenie czasu ustawiania parametrów obu urządzeń.

Płyty z

Urządzenia łączące funkcje płyty i okapu są nie tylko funkcjonalne, ale w większości również niebanalne wzorniczo. Przykładem takiego rozwiązania jest model NikolaTesla One. (Fot. Elica)

Do jakiej kuchni płyta z wbudowanym okapem?

Płyta z wbudowanym okapem sprawdzi się w każdej kuchni. Będzie idealnym rozwiązaniem do małej przestrzeni, ale też kuchni otwartej na salon. To dlatego, że z jednej strony urządzenie zajmuje niewiele miejsca, a z drugiej – doskonale się prezentuje. W przypadku otwartych kuchni, nierzadko z wyspą oddzielającą część kuchenną od dziennej, jest to szczególnie istotne. Aspekt estetyczny obok funkcjonalnego jest bardzo ważny. Płyta z wbudowanym okapem może być zamontowana w blacie roboczym. Wtedy jest częścią ciągu urządzeń codziennego użytku, rozplanowanych w zabudowie projektowo według funkcjonalności.

Płyty z

FABER Galileo BK Glass NG 83; CIARKO DESIGN Wizard

Dobra kompozycja z kuchenną wyspą

Ze względu na możliwości zabudowy oraz wzornictwo płyta nierzadko jest montowana na wyspie. W nowoczesnych kuchniach, gdzie zaciera się granica między strefą gotowania a salonem, jadalnią czy pokojem dziennym, jest to często spotykana praktyka. W przypadku takiego umiejscowienia płyta z wbudowanym okapem będzie lepszym rozwiązaniem niż samodzielny okap wyspowy, szczególnie jeśli konstrukcja wyciągów nie była do tego wcześniej przystosowana i bylibyśmy zmuszeni dokonywać kolejnych prac budowlanych.

Płyty z

Powierzchnie płyt ze zintegrowanym okapem wykonane są z hartowanego szkła i mogą przybierać różne barwy. Przykładem takich urządzeń jest linia Galileo marki Faber, w której sprzęty są zróżnicowane pod względem konstrukcji parametrów technicznych. (Fot. Faber)

Bez ograniczeń nad płytą grzejną

Przestrzeń nad płytą jest do naszej dyspozycji i jeśli tak będzie nam wygodnie, możemy nad nią zamontować szafki, oświetlenie czy ozdobną konstrukcję, na przykład na kwiaty. Regulacja wysokości okapu to również gwarancja, że będzie działał odpowiednio wydajnie i skutecznie podczas wydobywania się pary z gotujących się potraw. Po zakończeniu gotowania okap wsuwa się w płytę i nie zaburza estetyki pomieszczenia. Wzornictwo i możliwości montażowe płyt z wbudowanym okapem sprawdzą się zarówno w kuchniach klasycznych, jak i nowoczesnych, a nawet industrialnych. Płyta z okapem może być zamontowana niemal w każdym miejscu kuchni. Nie musimy mocować go do ściany ani do sufitu. Planujemy zabudowę kuchenną i miejsce, w którym ma być płyta. Nowoczesne modele płyt z wysuwanym okapem mają możliwość regulacji wysokości jego wysuwania, dzięki czemu będziemy mogli ją dostosować do wielkości naczyń, w których będziemy gotować, a nie, jak w przypadku tradycyjnego okapu, do minimalnej odległości, jaka powinna być zachowana między płytą a okapem.

Płyty z

SAMSUNG NZ84T9747VK

2022-09-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket