Telewizory Ultra HD 4K do oglądania sportu

Telewizory Ultra HD 4K

Oglądanie sportu na dużym ekranie dostarcza większych emocji. Duża liczba kanałów sportowych i płatnych aplikacji, sprawia, że przy zakupie telewizora warto sprawdzić jak powinien mieć funkcje i parametry, aby obraz był najlepszej jakości.

Telewizory Ultra HD mają zróżnicowaną konstrukcję. Przy ich wyborze warto sprawdzić parametry techniczne i funkcje, które mają decydujące znaczenie przy oglądaniu widowisk sportowych. Ma to także swoje odzwierciedlenie w cenie telewizora.

Telewizory Ultra HD 4K

SHARP 55FN2EA; HISENSE 55E7HQ

Do sportu wybierajmy telewizory 100/120 Hz

Telewizor do odtwarzania scen z dużą dynamiką ruchu, a więc sportu, filmów akcji, gier, powinien mieć częstotliwość odświeżania obrazu 100/120 Hz zamiast 50/60 Hz. Dzięki dwa razy większej częstotliwości większa jest ostrość obrazu w dynamicznych scenach. Telewizory 100/120 Hz znajdziemy w już cenie od 3000 zł. Nowością jest odtwarzanie obrazu z częstotliwością 144 Hz. Taka częstotliwość jest wykorzystywana przy grach z dynamicznym ruchem.

W telewizorach LCD występuje zjawisko nieprawidłowego odtwarzania ruchu (tzw. smużenie), które może powodować nieostrość konturów szybko poruszających się obiektów. Ludzkie oczy śledzą kierunek ruchu płynnie, a w telewizorze nowy obraz jest wyświetlany, co 20 ms przy 50 kl./s – przez ten czas obraz jest nieruchomy. Każdy z oglądanych obrazów pozostaje na siatkówce oka za długo, co postrzegamy, jako smużenie ruchomego obrazu. Zwiększenie częstotliwości wyświetlania klatek skraca czas wyświetlania każdej z nich, a w konsekwencji redukuje czas utrzymywania się jej obrazu na siatkówce. Dzięki temu ruch na ekranie jest postrzegany, jako płynniejszy i ostrzejszy.

Na płynność ruchu ma wpływ także czas reakcji matrycy LCD, który określa, jak szybko piksele potrafią zmieniać swój stan, tzn. świecić lub być wygaszone. Im krótszy jest czas reakcji matrycy, tym mniejsza jest możliwość wystąpienia efektu smużenia podczas wyświetlania na ekranie dynamicznych obrazów i szybko zmieniających się ujęć (np. podczas meczów piłki nożnej). 

Telewizory Ultra HD 4K

Najlepsze telewizory do sportu są wyposażone w odświeżanie obrazu 100/120 Hz, co zapewnia płynny ruch w dynamicznych scenach. (Fot. Hisense)

Jak realizowane jest zwiększanie częstotliwości obrazu?

Dodatkowe korygowanie smużenia konturów jest możliwe dzięki stosowaniu różnych technik: zwiększania częstotliwości odświeżania obrazu, wygaszania podświetlenia (Local Dimmingu), skanowania podświetlenia i innych technik udoskonalających płynność ruchu obiektów na ekranie telewizora o różnej skuteczności w zależności od modelu. W najbardziej zaawansowanych modelach telewizorów stosuje się algorytmy, które przewidują kierunek ruchu i tworzą dodatkowe klatki, dzięki czemu ruch jest płynniejszy. Innym sposobem, oprócz klatek pośrednich tworzonych przez algorytmy, jest dodawanie czarnych obrazów połówkowych w celu usunięcia z siatkówki oka zapamiętanego obrazu poprzedniej klatki, co w konsekwencji skraca faktyczny czas wyświetlania każdej klatki o połowę i gwarantuje maksymalną płynność ruchu.

Telewizory Ultra HD 4K

LG 50UQ75003LF

Judder – przeskoki poruszających się obiektów

Kolejnym zjawiskiem związanym z ruchem, z którym muszą uporać się telewizory, jest skokowy ruch poruszających się obiektów (judder), wynikający z odtwarzania filmów realizowanych kamerami 24 kl/s, a odtwarzanych na telewizorach 50/60 Hz. Szczególnie widoczne jest ono przy szybkim panoramowaniu pionowym lub poziomym, co powoduje, że będący w ruchu obiekt nie porusza się płynnie, a nierówno, skokowo.

W wyższej klasie telewizorów LCD warto sprawdzić, czy jest upłynniacz ruchu, który umożliwia ręczne korygowanie problemów z ruchem. Zazwyczaj takie opcje są w ustawieniach eksperckich. Firma Samsung w telewizorach QLED stosuje trzy funkcje: Auto Motion Plus, Redukcja drgań, Wyraźny ruch LED.

Telewizory Ultra HD 4K

LG OLED65C21LA z wyświetlaczem evo (jaśniejszy o 20 proc.) z systemem True Motion 120 Hz płynnie odtworzy sport czy dynamiczną grę. (Fot. LG)

Czym się różnią wyświetlacze do sportu?

Najlepszej jakości telewizory do sportu mają wyświetlacze LCD QLED, LCD NanoCell mini-LED oraz OLED i QD OLED. Obraz jest wzbogacony o efekty HDR oraz o doskonałe kolory. Poszerzony zakres kolorów w wyświetlaczach LCD QLED i LCD Nano- Cell LED uzyskuje się, stosując nanokryształy (kropki kwantowe). W wyświetlaczach QLED źródło światła w telewizorze wzbogacenie o kropki kwantowe powoduje, że powstały obraz zawiera znacznie większy zakres barw. Szczególnie lepsze jest odtwarzanie czerwieni i zieleni. W połączeniu z matrycami LCD VA charakteryzują się one bardzo dobrym kontrastem i poziomem czerni.

W wyświetlaczach NanoCell zadaniem nanokryształów jest filtrowanie kolorów podstawowych: R (czerwonego), G (zielonego), B (niebieskiego). W wyniku filtrowania uzyskuje się czyste, żywe, nasycone barwy.

Telewizory Ultra HD 4K

TOSHIBA 50UA4B63DG

Mini-LED zwiększa jasność i kontrast

W najnowszej generacji telewizorów LCD zastosowano nowej generacji podświetlenie mini-LED, które zwiększa jasność obrazu (luminancja), kontrast i jednorodność podświetlenia, poziom czerni. Warstwa podświetlenia zawiera, zamiast dotychczasowych kilkuset LED, kilkanaście tysięcy mini-LED o wielkości zaledwie 1/40 zwykłej diody LED. Podzielenie ich na wiele stref umożliwia lokalne dynamiczne sterowanie nimi. Wszystkie strefy podświetlenia LED sterowane są niezależnie w zależności od treści obrazu, co zapewnia najlepszy kontrast dynamiczny. W rezultacie w ciemnych i jasnych strefach uzyskuje się najgłębszą czerń i najwięcej odcieni bieli, co powoduje zwiększenie szczegółowości obrazu w tych obszarach. Podświetlenie mini-LED jest stosowane w telewizorach z najwyżej półki z wyświetlaczami QLED marek: TCL (np. seria C825), Samsung (Neo QLED) oraz LG (QNED z wyświetlaczem NanoCell).

2022-08-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket