Telewizory Ultra HD 4K

Funkcja wyświetlania ruchu do 144 Hz w 4K zapewni w telewizorze Samsung Neo QLED QE55QN91ATXXH płynność ruchu

szczególnie w grach i scenach sportowych. (Fot. Samsung)

Oglądnie sportu samemu czy ze znajomymi?

Nie zagłębiając się w budowę matryc LCD, można powiedzieć, że różnią się one budową cząsteczek ciekłokrystalicznych i ich ułożeniem, co wpływa na ich parametry optyczne, a w konsekwencji na jakość obrazu. W telewizorach LCD najczęściej są stosowane matryce VA i IPS. Od rodzaju użytej przez producenta matrycy LCD w dużej mierze będzie zależeć jakość obrazu, na którą wpływają takie parametry jak kontrast, poziom czerni, kąty widzenia i szybkość reakcji piksela. Należy mieć świadomość, że różnice w obrazie dostrzeże wyrobione oko w odpowiednich warunkach oświetleniowych, a przed wszystkim aparatura pomiarowa. 

Według testów matryce VA mają lepszy kontrast, poziom czerni, charakteryzują się dobrą ostrością obrazów w ruchu, ale jakość obrazu pogarsza się, jeśli nie siedzimy na wprost. W wypadku dynamicznego ruchu obiektu na ekranie jego ostrość (brak smużenia) jest zależna nie tylko od matrycy, ale także skuteczności działania układów eliminujących smużenie. Na zakup telewizora z matrycą VA powinny decydować się osoby, które lubią oglądać telewizję tak jak w kinie, w mocno zaciemnionym pokoju. Zdecydowane większe kąty odtwarzania obrazu bez pogorszenia jasności i barw mają matryce IPS. Najlepsze telewizory IPS z podświetleniem Direct LED (z miejscowym wygaszaniem) będą miały kontrast porównywalny z matrycami VA. W praktyce oznacza to, że warto kupować telewizor z takim wyświetlaczem, jeżeli oglądamy transmisje sportowe ze znajomymi i w pokoju nie musi być mocno przygaszone światło.

W telewizorach OLED i QD QLED praktycznie jakość obrazu jest niezależna od kąta siedzenia.

Telewizory Ultra HD 4K

SHARP 65EQ7EA

Korzystajmy z ustawienia fabrycznego „Sport”

Jeżeli nie chcemy wnikać w zawiłości regulacji obrazu, wygodną formą w każdym z telewizorów jest wybór fabrycznego trybu do oglądania widowisk sportowych. Obraz jest wtedy optymalizowany pod kątem wzmocnienia odcieni zieleni murawy czy błękitu nieba, zwiększone są jasność i kontrast. W większości telewizorów jest stosowany czujnik oświetlenia, który wytwarza dodatkowy sygnał dla układów optymalizujących obraz w zależności od zewnętrznego oświetlenia. Wtedy automatycznie są dobierane kontrast i jasność, aby zapewnić najlepszą jakość obrazu. Należy się upewnić, że żaden przedmiot nie przysłania czujnika, który jest zamontowany w ramie (należy sprawdzić, gdzie jest umieszczony, w instrukcji), ponieważ mogłoby to mieć negatywny wpływ na rozpoznawanie światła otoczenia. Ławo sprawdzić, jak obraz staje się ciemniejszy w momencie jego przysłonięcia.

Telewizory Ultra HD 4K

TCL 65P638

Sztuczna inteligencja a sport

Telewizory z górnej półki mają rozbudowane możliwości przetwarzania obrazu i dźwięku dzięki stosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji przy wykorzystaniu procesorów najnowszej generacji. Najlepsze procesory rozpoznają na obrazie twarze i sylwetki osób. Rozróżniany jest też pierwszy plan i tło, przetwarzając każdy obiekt niezależnie, aby uzyskać bardziej przestrzenny efekt wizualny. Rozpoznawany jest także gatunek prezentowanej treści (sport, film, gra), co pozwala na dalsze optymalizowanie jakości obrazu przy uwzględnieniu natężenia światła w pokoju (wbudowany czujnik światła). Nie trzeba regulować odbiornika.

Telewizory Ultra HD 4K

JVC LT-50VAQ7100

Dźwięk – dodatkowe wrażenia

Telewizory mają coraz lepszym dźwięk systemach audio. Można skorzystać z opcji wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1 przy wykorzystaniu głośników telewizora i np. systemu DTS Virtual:X. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie soundbara w wersji Dolby Atmos w filmach. Warto szukać telewizorów z markowymi systemami audio, takich firm jak Harman Kardon, JBL, Onkyo, Bowers &Wilkins, które są sygnowane logiem marki, co jest gwarancją lepszej jakości dźwięku.

Telewizory Ultra HD 4K

TECHNISAT TechniVista 65

Oszczędzaj wzrok

Przy długim oglądaniu telewizji (np. meczu tenisowego) powinniśmy zwrócić uwagę na wyświetlacze z funkcją oszczędzającą wzrok. Ciągły kontakt z różnymi wyświetlaczami, które emitują światło niebieskie (High Energy Visible Light – HEV) może być szkodliwy dla oczu. Światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym, wytwarza je Słońce. Dawkowane z umiarem działa bardzo pozytywnie, m.in. korzystnie wpływa na naszą koncentrację i dobre samopoczucie. Szkodliwy jest, niestety, jego nadmiar. Może przysporzyć problemów zdrowotnych: spowodować zapalenie spojówki czy rogówki lub przyczynić się do powstawania zespołu suchego oka, a nawet doprowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej, chociaż obecne standardy dla wyświetlaczy urządzeń elektronicznych dopuszczają promieniowanie światła niebieskiego na poziomie 50 proc. Producenci telewizorów zapewniają jego bezpieczną emisję, czego potwierdzeniem są stosowne certyfikaty. Na przykład ekrany LG OLED emitują go tylko 30 proc., większy poziom mają wyświetlacze QLED, także zgodny z normami.

2022-08-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket