Strona domowa / Artykuły / Sport na platformach

Sport na platformach z anteny czy online?

Sport na platformach

Transmisje sportowe przyciągają najwięcej widzów. Oglądanie na żywo zmagań zawodników na boiskach piłkarskich, siatkarskich, kortach tenisowych i wielu innych, które śledzą miliony ludzi przed telewizorami, wyzwala największe emocje. W tym roku największym wydarzeniem będą XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze. (Fot. TechniSat)

W artykule opisujemy, jak i gdzie oglądać transmisje sportowe. Do wyboru mamy kanały telewizyjne DVB-T2/HEVC, satelitarne DVB-S2 i platformy streamingowe.

Jak oglądać sport na platformach?

Platformy telewizyjne w ciągu kilku ostatnich lat zwiększyły ofertę urządzeń do odbioru telewizji nadawanej na żywo. Do wyboru są dekodery telewizji satelitarnej, internetowej, na kartę (bez abonamentu) oraz aplikacje na urządzenia mobilne.

Sport na platformach

POLSAT BOX Evobox Stream; CANAL+ TVBox+

Telewizja satelitarna DVB-S2 i DVB-T2/HEVC – pewność odbioru

Największą ofertę kanałów sportowych oferują platformy satelitarne i telewizje kablowe. Telewizja satelitarna DVB-S2 to możliwość odbioru kanałów sportowych w rozdzielczości SD, HD i Ultra HD 4K HDR.

Mimo rozwoju nowych urządzeń do korzystania z rozrywki bezpośrednio z Internetu najwięcej klientów platform korzysta z odbiorników satelitarnych z możliwością dołączenia do sieci, aby oprócz oglądania telewizji na żywo korzystać z bogatej oferty filmów VoD.

Największą zaletą odbiorników DVB-S2 jest niezawodność odbioru telewizji na całym terytorium kraju niezależnie od liczby odbiorników. Telewizja DVB-S2 jest niezastąpiona na terenach mało zurbanizowanych, leśnych, górskich, gdzie odbiór telewizji naziemnej jest utrudniony. Dla odbiorników satelitarnych głównym zagrożeniem pod kątem oglądania kanałów telewizyjnych jest dobranie za małej anteny (w warunkach polskich minimum 90 cm). Przy dużych opadach deszczu czy śniegu może to prowadzić do zaniku sygnału, ale pozostaje dostęp do usług sieciowych. Pewność odbioru zapewnia także telewizja naziemna DVB-T2/ HEVC, po dobraniu odpowiedniej anteny w zależności od odległości od nadajnika i ukształtowania terenu.

Sport na platformach

Kanał TVP 4K, nadający transmisje z MŚ Katar 2022, będzie dostępny u wybranych operatorów płatnej telewizji oraz w ramach multipleksu DVB-T2/HEVC Telewizji Polskiej. (Fot. PAP)

Telewizja internetowa – kanały TV na żywo

W dużych ośrodkach miejskich Internet jest standardem, ma coraz większą szybkość oraz stabilne działanie, co umożliwia wykorzystanie go do przekazu telewizyjnego, dzięki czemu zastępuje on tradycyjną antenę DVB-T2/HEVC lub DVB- -S2. Popularność zyskuje telewizja internetowa, która wykorzystuje sieć szerokopasmową jako źródło kanałów telewizyjnych streamowanych na żywo i usług VoD. Ich przewagą są mniejsze koszty transmisji kanałów telewizyjnych na żywo (dla nadawcy) i brak anteny satelitarnej, która wymaga dachu czy balkonu oraz doświadczenia w instalacji.

Mimo że praktycznie cały kraj jest pokryty siecią internetową, najlepiej funkcjonuje ona w miastach. Częste są jednak problemy z odbiorem w dobrej jakości materiałów wideo, szczególnie przez Wi-Fi (zakłócenia od sąsiadów i tłumienie ścian). Drugim zagrożeniem jest obciążenie sieci. Szczególnie jest to widoczne przy dużych imprezach masowych, np. sportowych, gdy jednoczesny odbiór tego samego programu powoduje „zapchanie” serwerów, zmniejszenie szybkości transmisji i pikselizację lub zanik obrazu, co nie występuje praktycznie w telewizji DVB-S2 i DVB-T2/HEVC.

Sport na platformach

Aplikacja Canal+ online wydarzenia sportowe.

Co trzeba zrobić, aby korzystać z telewizji internetowej?

W telewizji internetowej wystarczy dołączyć kabel ethernetowy lub wybrać łącze Wi-Fi w odbiorniku, aby odbierać kanały telewizyjne na żywo i filmy VoD. Są dwa rozwiązania techniczne telewizji internetowej – IPTV (Internet Protocol TV) i OTT (Over The Top). Telewizja IPTV, nazywana kablową, opiera się na systemie multicast, wykorzystującym zamkniętą sieć operatora internetowego, np. Orange, Netii, Plusa, UPC, tak jak jest to w wypadku telewizji kablowych. Drugi wariant telewizji internetowej – OTT to możliwość korzystania z sieci dowolnego operatora Internetu, z którym współpracuje dekoder OTT. Telewizja może być oglądana także na różnych urządzeniach po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie, tablecie, laptopie czy przez stronę WWW.

Sport na platformach

W dekoderze TechniSat DigiPlus UHD S podwójny tuner DVB-S/S2 umożliwia jednoczesne oglądanie i nagrywanie dwóch różnych kanałów TV. (Fot. TechniSat)

Transmisje sportowe 4K HDR

Coraz więcej transmisji sportowych jest realizowanych w standardzie Ultra HD HDR, chociażby przez Canal+ i Eleven Sports, Polsat Sport Premium. Najlepszą jakość obrazu zapewniają transmisje sportowe realizowane w standardzie 4K i 8K HDR HLG (Hybrid Log Gamma). Opracowany wspólnie przez brytyjską BBC i japońską NHK standard przeznaczony jest dla nadawców programów telewizyjnych. Wykorzystuje on hybrydowe kodowanie sygnału (ang. hybrid log-gamma, stąd nazwa HLG), co pozwala na odtwarzanie tego typu materiałów na standardowych telewizorach HD i Ultra HD.

Jakość obrazu HDR zależy od klasy posiadanego telewizora. Im większa jasność, tym dynamiczne zmiany jasności będą tworzyć obraz bardziej realistyczny. Telewizory LCD QLED i mini-LED są w stanie zapewnić największą jasność HDR – ponad 1000 nt. Telewizory z matrycami OLED osiągają średnio do 800 nt, jednak efekt jest bardzo dobry i porównywalny z 1000 nt na LCD ze względu na idealną czerń i kontrast, jakie są w stanie dostarczyć na ekran telewizora, ale trzeba oglądać w przyciemnionym pokoju.

Sport na platformach

Moduł Canal+ CAM CI+ EPC zainstalowany w telewizorze Ultra HD lub dekoderze 4K umożliwia oglądanie kanałów 4K. (Fot. Canal+)

MŚ Katar 2022 w 4K w telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC

Telewizja Polska potwierdziła, że mecze zbliżających się piłkarskich mistrzostw świata w Katarze będą transmitowane w TVP1, TVP2, TVP Sport, na tvpsport.pl, w aplikacji mobilnej i smart TVP Sport, a także w TVP 4K. Kanał TVP 4K prawdopodobnie będzie dostępny u wybranych operatorów płatnej telewizji oraz za darmo w ramach testowego multipleksu DVB-T2/HEVC Telewizji Polskiej. Na specjalnym kanale TVP 4K będą transmitowane wszystkie mecze rozgrywane podczas mistrzostw w standardzie HDR HLG z dźwiękiem obiektowym Dolby Atmos. Wystarczy być posiadaczem telewizora TV UHD/4K zgodnego z DVB-T2/HEVC, aby oglądać zmagania piłkarzy w najlepszej jakości.

2022-08-26
x

Kontakt z redakcją

© 2022 InfoMarket