Pralki

W modelach ładowanych od góry bardzo praktyczną funkcją jest takie ustawianie bębna, aby po zakończeniu prania był on w pozycji wyjściowej.

Dzięki temu użytkownik nie musi okręcać bębna, żeby go otworzyć. (Fot. Amica)

Intuicyjne panele sterowania

Jakie panele sterowania wykorzystywane są obecnie w pralkach ładowanych od góry? Najczęściej mamy do czynienia ze sterowaniem elektronicznym. Wykorzystywane są panele sterujące wyposażone w pokrętło, za pomocą którego odbywa się wybór niemal wszystkich opcji i programów oferowanych przez urządzenie. Innym popularnym rozwiązaniem jest panel elektroniczny z wyświetlaczem, na którym prezentowane są wszelkie konfigurowane przez użytkownika ustawienia sprzętu. Najnowocześniejsze modele na rynku wyposażone są też w dotykowe panele sterowania z elektronicznymi wyświetlaczami LCD. To bardzo intuicyjne rozwiązania, które zostały zaczerpnięte z pełnogabarytowych pralek ładowanych od frontu. Mniejsze gabaryty nie oznaczają w tym wypadku mniej intuicyjnej obsługi czy też mniej nowatorskich rozwiązań w zakresie codziennego programowania.

Pralki

AMICA TWA1T712DLS; CANDY CST 06LET/1-S

Różnorodne programy prania

Programy prania dostępne w modelach ładowanych od góry, oczywiście w obrębie danego producenta i linii wzorniczej, zwykle niewiele różnią się od tych zastosowanych w pralkach ładowanych od frontu. Są one dobrane tak, aby ułatwić codzienne użytkowanie sprzętu i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne są nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze ustawienia fabryczne są doskonale dopasowane do rodzaju tkanin i różnego typu zabrudzeń. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiednio zdefiniowany program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnych programów prania.

Pralki

Fot. Amica

Ergonomia użytkowania

W modelach typu top loader bardzo praktyczną opcją jest zastosowanie funkcji, która tak ustawia bęben, aby po zakończeniu prania był on w pozycji wyjściowej. Dzięki temu użytkownik nie musi okręcać bębna, żeby go otworzyć. Oprócz producenckich nazw własnych nazywa się ją funkcją „automatycznego pozycjonowania i zatrzymania bębna”. Otwór wsadowy przed rozpoczęciem i po zakończeniu prania ustawia się samoczynnie w pozycji wyjściowej. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu łatwego otwierania klapy pralki. To pozwala w sposób komfortowy otworzyć drzwi urządzenia, a dodatkowo nie występuje ryzyko trzaśnięcia klapą o urządzenie. W tym miejscu należy dodać, że producenci stosują także wiele innych praktycznych systemów otwierania i zamykania drzwi (np. przez poręczny uchwyt czy wgłębienie w klapie). Ponadto w modelach typu top loader spotkać można komfortowe rozwiązania, np. zamontowanie kółek lub „ślizgaczy”. Dzięki temu użytkownik może szybko przestawić urządzenie, gdzie tylko potrzebuje.

Pralki

W pralkach ładowanych od góry panel sterowania z ergonomicznym i wygodnym w obsłudze pokrętłem wyboru programu umieszczony jest zwykle w tylnej części urządzenia, za drzwiami. (Fot. Amica)

Różne gabaryty do każdej przestrzeni

Masa pralki ładowanej od góry ma znaczenie przede wszystkim w transporcie, a także podczas instalacji urządzenia. Jednostką masy pralki są, oczywiście, kilogramy. Co ciekawe, pralka ładowana od góry – mimo mniejszych gabarytów (zwłaszcza szerokości) – nie musi być lżejsza od swojego standardowego odpowiednika. Może to wynikać m.in. z konieczności zachowania stabilności ustawienia urządzenia i zmniejszenia poziomu wibracji i hałasu, jakie wytwarzane są podczas pracy sprzętu.

Wymiary urządzenia to parametry fizyczne, które w wypadku takich urządzeń jak pralki są szczególnie istotne przy planowaniu ustawienia sprzętu w domu lub jego montażu z uwzględnieniem zabudowy meblowej, np. w łazience.

Pralki

Fot. Lord

Ładowana od frontu czy od góry – która bardziej praktyczna?

Choć modele te różnią się od siebie znacznie budową i konstrukcją, to podobnie jak w wypadku pralek wolnostojących czy do zabudowy nie ma między nimi (poza nielicznymi wyjątkami) znacznych różnic w zakresie jakości prania czy dostępnych programów. Wybór rodzaju pralki w tym wypadku powinien być podyktowany głównie pojemnością oraz wymiarem samej pralki. Modele ładowane od góry (top loader) nie są tak pojemne jak modele ładowane od frontu. Są przy tym węższe (40 cm szerokości), co w małych łazienkach lub wnękach, gdzie ma stać pralka, jest atutem. Pamiętać należy, że musi być nad nimi zachowana przestrzeń do otwarcia klapy i załadunku prania.

2022-08-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket