Strona domowa / AGD DUŻE / Artykuły / Płyty współpracujące

Płyty współpracujące z okapami

Płyty współpracujące

Coraz częściej producenci sprzętu gospodarstwa domowego widzą potrzebę integracji rozmaitych urządzeń w służbie codziennej pracy. Współpraca płyt kuchennych z okapami staje się standardem i nawet urządzenia, które do tej pory nie miały tej funkcji, na kolejnych etapach produkcji są w nią wyposażane.

Płyta i okap to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną przestrzeń kuchenną. „Inteligentne” rozwiązania, współpraca sprzętów i rozmaite funkcje, które ułatwiają codzienne gotowanie, stają się standardem. Czy to odpowiedź na potrzeby klientów? A może nieunikniony postęp techniczny? Bez wątpienia to się dzieje i warto mieć takie rozwiązanie w kuchni, bo jest niebywałym ułatwieniem w codziennym gotowaniu.

Płyta i okap tej samej marki

Ważnym czynnikiem wpływającym na możliwość integracji płyty z okapem jest ten sam producent obu sprzętów. Urządzenia są wyposażone w te same rozwiązania, dzięki którym proces parowania przebiega wręcz automatycznie. Jeśli wyposażamy kuchnię od nowa lub też wykonujemy remont i wymieniamy sprzęt, już na tym etapie próbujmy wybierać urządzenia tego samego producenta. Nie dosyć, że będziemy mogli je zintegrować, to zyskujemy pewność, że będą współgrały ze sobą stylistycznie. Jeśli jednak wymieniamy lub dokupujemy tylko płytę lub tylko okap, sprawdźmy, które z nowych urządzeń będą pasowały do tego, które mamy w kuchni. Wielu producentów płyt grzejnych widzi potrzebę współpracy tego sprzętu z okapem i wprowadza do oferty kolejne modele, które są ze sobą kompatybilne. To samo dotyczy producentów okapów, którzy działają analogicznie. Podczas wyboru urządzeń warto zwrócić uwagę na tę szczególną cechę. Odpowiednie oznaczenia znajdziemy na sprzęcie oraz samych opakowaniach zewnętrznych. Producenci dbają o umieszczanie tych oznaczeń, ponieważ klienci szukają urządzeń, które łatwo można ze sobą parować funkcjonalnie.

Płyty współpracujące

FABER FCH 64 GR KL

Jak zintegrować płytę z okapem?

Oprócz tej samej maki urządzenia współpracujące będą wyposażone w ten sam moduł łączności. Jego rodzaj będzie zależał od producenta. Moduł integracji okapu z płytą jest specjalnie opracowanym rozwiązaniem twórcy produktu. I tak na przykład w urządzeniach marki AEG moduł ten nosi nazwę Hob2Hood. Marki Bosch i Siemens korzystają z funkcji HomeConnect. Producent okapów marki Faber wykorzystuje do łączności fale radiowe, a sprzęt, który można parować, dla ułatwienia oznaczony jest literami KL, czyli K-Link. Z kolei Falmec opracował innowacyjny i niezwykle praktyczny moduł HobLink, dzięki któremu można integrować dowolną płytę z okapem tego producenta.

W większości urządzenia te łączy wspólny mianownik – funkcja Bluetooth. To dzięki tej łączności bezprzewodowej będziemy mogli sparować płytę kuchenną z okapem. W zależności od producenta oraz modeli sprzętów dzięki integracji obu urządzeń ustawienia okapu dostosowywane są automatycznie do temperatury i liczby używanych na płycie grzejnej stref.

Płyty współpracujące

Modele okapów uruchamiające się automatycznie, zwane również „inteligentnymi”, wybierane są szczególnie chętnie

ze względu na odciążenie użytkownika w obsłudze. (Fot. Elica)

Praktyczna integracja okapu z płytą

Połączenie płyty i okapu ma służyć użytkownikowi. To jego podstawowe zadanie. Integracja poprawia komfort użytkowania, które nierzadko odbywa się bez naszej ingerencji. Jednym z takich udogodnień jest automatyczne włączenie okapu, kiedy rozpoczynamy gotowanie. Okap uruchamia się, włącza oświetlenie i rozpoczyna usuwanie oparów z przygotowywanych potraw. Co więcej, sprzęt zacznie pracować w takim trybie, jaki jest wymagany przy ustawieniach płyty. Urządzenie wyłączy się w odpowiednim czasie po tym, gdy przestaniemy gotować. Dzięki opóźnionemu wyłączeniu mamy pewność, że opary i zanieczyszczenia z kuchni zostaną usunięte.

Kolejnym udogodnieniem jest sama obsługa okapu. Przy integracji obu sprzętów sterujemy nimi z poziomu płyty. Podczas gotowania często mamy brudne ręce, więc takie rozwiązanie wydaje się bardzo praktyczne. Na płycie możemy zmienić moc i tryb pracy okapu, wyłączyć oświetlenie czy włączyć inne funkcje, których w tym momencie potrzebujemy. Sterowanie urządzeniami z poziomu tylko z jednego z nich oszczędza również czas, który musielibyśmy przeznaczyć na czyszczenie. Jeśli nie dotykamy okapu, nie pozostawiamy na nim śladów palców, zatem nie wymaga on czyszczenia po każdym gotowaniu.

Płyty współpracujące

BOSCH PXY875KW1E; SAMSUNG NZ64N7757FK

Jeszcze jedno zastosowanie modułu Bluetooth

Okapy, podobnie jak sprzęt audio czy wideo, mogą być wyposażone w moduł Bluetooth. Jest on jednak wykorzystywany nie do strumieniowego odtwarzania plików multimedialnych, a do bezprzewodowej łączności między okapem i płytą grzejną, a zatem płyta również musi być kompatybilna z tym systemem komunikacji bezprzewodowej. Moduł Bluetooth dostępny jest m.in. w niektórych modelach okapów marki Samsung. Aby nawiązać połączenie bezprzewodowe między płytą a okapem, należy wcisnąć i przytrzymać odpowiedni przycisk na obudowie okapu, a także przycisk Bluetooth na płycie kuchennej. Kolejne nawiązanie połączenia między tymi urządzeniami może już odbywać się automatycznie. Gdy okap i płyta kuchenna są już połączone, po uruchomieniu płyty włączane są oświetlenie okapu i najmniejsza dostępna prędkość pracy. Wyłączenie płyty spowoduje również wyłączenie okapu po odpowiednim czasie. W wypadku firmy Samsung okap można kontrolować również za pomocą aplikacji mobilnej Smart Things.

Płyty współpracujące

Fot. Falmec

Nowatorski moduł integracyjny HobLink

Został opracowany i wdrożony przez markę Falmec. To innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe staje się połączenie okapu Falmec z płytą grzewczą dowolnej marki. Jedynym warunkiem i ograniczeniem w tym przypadku jest wyposażenie płyty w technikę łączności radiowej. To samo dotyczy okapu. Biorąc pod uwagę innych producentów, którzy parują urządzenia tej samej marki, Falmec, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadza dodatkowe urządzenie do swoich okapów, które poszerza możliwości sprzętu w zakresie kompatybilności z płytami innych producentów.

Moduł HobLink podłączamy bezpośrednio do instalacji elektrycznej, podobnie jak płytę grzewczą. Może być zainstalowany w dowolnym miejscu kuchni w bezpośredniej bliskości płyty. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zamontować go zarówno w szafce kuchennej, jak i pod nią oraz zamaskować dolnym cokołem. Taki montaż nie wpłynie na jego prawidłowe działanie, a jednocześnie urządzenie pozostanie niewidoczne w kuchennej instalacji elektrycznej.

2022-08-02
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket