Winiarki

Winiarki mogą być wyposażone w praktyczne teleskopowe półki. Możliwość ich wygodnego wysunięcia

znacznie ułatwia wyjęcie odpowiedniej butelki wina z wnętrza chłodziarki. (Fot. Amica)

W jakiej temperaturze podawać wino?

Co do zasady: temperatura wina nie powinna być wyższa niż 18 °C ani niższa niż 7 °C. Należy również pamiętać, że w momencie nalania do kieliszka temperatura wina wzrasta o 1 – 2 °C. Nie zniechęcaj się literaturą podającą bardzo różne zalecenia dotyczące temperatury podawania. Bardzo ważne są temperatura wina i kieliszki, w których je podajemy. Jeśli nie mamy szczególnych preferencji, najlepsze są czyste, białe szklanki w kształcie tulipana o pojemności 250 – 350 cm3. Ci, którzy mają skłonności hedonistyczne i są skłonni wydać trochę pieniędzy, mogą kupić wyrafinowane, ręcznie dmuchane, drogie austriackie szkło Georga Riedla. Ale jeśli stać nas na drogie wino i odpowiednie jego przechowywanie, miejmy przynajmniej nietypowe kieliszki do bordeaux o pojemności 946 cm3 i wysokości 27 cm (również do białych: rhone i burgundy) oraz burgundy gendy (1010 cm3, wysokość 24 cm). Oczywiście, szkło musi być czyste i spłukane wodą bez chemii. W przypadku wina białego nie są wymagane suszenie ani dekantacja. Wino czerwone może mieć osad, w takim przypadku należy je wlewać do czystych szklanych butelek. Dotyczy to głównie starego bordeaux i starego porto. Suszenie na powietrzu przez dekantację jest dobre dla młodego wina, wzmacnia jego aromat i smak. W większości przypadków wystarczy nalać wino na kilka minut przed podaniem, niektóre gatunki wina są lepsze po kilku godzinach, ale to rzadkość.

Winiarki

AMICA WCF1K15B7.2; MIELE KWT 6722 iGS; VESTFROST WFG 185; GAGGENAU RW414304

Cicha praca dla dobrego leżakowania wina

Winiarka, w której przechowujemy trunki, jest urządzeniem, które stale pozostaje w trybie pracy, dokładnie tak samo jak lodówka czy lodówkozamrażarka. Taka jest ich funkcjonalność. Cicha praca jest niewątpliwie jedną z ważnych zalet chłodziarek do wina. Głośność – mierzona w decybelach – w wielu modelach nie przekracza 45 dB, a w wypadku niektórych nawet 40 dB. W codziennym życiu taką głośność można porównać do szmeru lub cichej rozmowy, podczas gdy w pokoju obok śpi małe dziecko. Taka cecha sprzyja instalacji winiarki nie tylko w kuchni, ale również w salonie, gdzie zwykle odpoczywamy, bo dźwięk wytwarzany podczas jej pracy nie będzie dla nas uciążliwy. Głośność urządzenia może zależeć nie tylko od kompresora i wentylatora, ale również samej obudowy. Winiarka zabudowana w ciągu mebli czy też w specjalnie przygotowanym miejscu w innym pomieszczeniu niż kuchnia może zostać dodatkowo wygłuszona. To samo dotyczy drzwiczek. Przeszklone wyglądają bardzo efektownie, ale w pełni zabudowane będą dodatkową izolacją, zapewniającą cichą pracę.

Winiarki

Solidne drzwi wyposażone w szyby z filtrem UV pomagają chronić wino przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. (Fot. Amica)

Prezentacja trunków w jak najlepszym świetle

Oświetlenie stosowane w winiarkach służy nie tylko do rozświetlenia wnętrza komory, przez co ułatwia znalezienie pożądanej butelki, ale również efektownie oświetla przechowywaną kolekcję trunków, gdy przeszklone drzwi winiarki są zamknięte. Co ważne, nadmiar światła i ciepła przyspiesza dojrzewanie wina i może negatywnie wpływać na jego smak i zapach. Dzieje się tak dlatego, że podczas tego procesu wytwarzane są związki siarki. Producenci coraz częściej stosują oświetlenie LED, które nie tylko minimalizuje koszty eksploatacji, ale dodatkowo jest bezpieczne dla samego wina. To dlatego, że świecące diody generują znacznie mniej ciepła niż żarówki czy świetlówki. Dodatkowo oświetlenie LED może przybierać różne kształty i kolory. Zabudowana w salonie winiarka wyposażona w finezyjne oświetlenie staje się dodatkowym źródłem światła, a także niebanalnym elementem wystroju wnętrza. Co więcej, oświetlane może być wnętrze, ale również dodatkowe elementy, jak drzwi, listwy czy stylizowane detale.

Winiarki

AMICA WCB2K60B36.1; VESTFROST WFG 45

Leżakowanie w wersji premium

Chłodziarki do wina, tak samo jak lodówki, wyposażone są w półki, na których układane są butelki. Półki mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, jednakże najbardziej praktyczne i optymalne do leżakowania wina są półki wykonane z drewna. Najbardziej ekskluzywne modele mają półki wykonane z egzotycznych gatunków drewna, które nie tylko efektownie się prezentują i eksponują kolekcję, ale dodatkowo absorbują wilgoć i szkodliwe dla wina wibracje. W wielu modelach winiarek stosuje się półki uchylne, które można regulować, aby dopasować przestrzeń do wielkości butelek. Niektóre konstrukcje pozwalają na przechowywanie butelek w pozycji pionowej, co przydaje się gdy butelka była już wcześniej otwarta.

Winiarki

W zależności od rodzaju przechowywanego wina konieczne jest ustawienie odpowiedniej temperatury we wnętrzu winiarki. W nowoczesnych modelach parametr ten możemy wygodnie kontrolować z wykorzystaniem wyświetlacza LCD. (Fot. Miele)

Ekspozycja leżakujących win i trunków

Standardem w winiarkach są przeszklone drzwi, co nie oznacza, że nie możemy zastosować pełnej zabudowy. Wszystko zależy od naszych potrzeb, oczekiwań, ale też możliwości konstrukcyjnych. Przeszklone drzwi stają się swego rodzaju witryną, przez którą możemy podziwiać leżakującą kolekcję trunków. W takim przypadku ważne jest, aby szyba była wyposażona w specjalny filtr UV, który będzie chronił wino przed szkodliwym wpływem światła dziennego. Dodatkowo urządzenia mogą być wyposażone w zabezpieczenia antywibracyjne, które chronią wino przed wstrząsami. Praktyczną funkcją jest automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi, które je domyka, gdy o tym zapomnimy lub zrobimy to nienależycie. Winiarki mogą mieć też możliwość wygodnego montażu drzwi na lewą lub prawą stronę, zależnie od miejsca usytuowania urządzenia i preferencji użytkownika. Takie rozwiązanie przydaje się chociażby podczas przemeblowania czy przeprowadzki. Dzięki temu łatwo dostosujemy kierunek otwierania drzwi do nowej aranżacji wnętrza, a nie aranżację wnętrza do tego, z której strony będziemy zmuszeni otwierać winiarkę.

2022-08-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket