Strona domowa / Artykuły / Kuchenki mikrofalowe

Kuchenki mikrofalowe z talerzem bez grilla

Kuchenki mikrofalowe

Kuchenka mikrofalowa, nawet ta bez funkcji grilla, może być niezwykle przydatnym urządzeniem na co dzień. Jej największym atutem jest wielozadaniowość. Utarło się, że sprzęt ten służy wyłącznie do szybkiego podgrzewania gotowych potraw. Tymczasem różnorodność tego segmentu od lat zadziwia użytkowników.

Ponad 75 lat temu, kiedy wynaleziono i wdrożono do produkcji seryjnej olbrzymią mikrofalową „szafę”, nikt nie przypuszczał, że tak szybko podbije świat standardowego wyposażenia przestrzeni kuchennej. Dziś jej znacznie mniejsze i bardziej funkcjonalne wersje przyciągają użytkowników zabieganych, ale też ceniących zdrową kuchnię. Obecnie produkowane wolnostojące kuchenki mikrofalowe to nie tylko przystępny cenowo sprzęt, ale również bardzo funkcjonalny, który poza podgrzewaniem potrafi również rozmrażać potrawy, gotować wodę, a nawet piec ciasta. W połączeniu z programami automatycznymi sprawia to, że przygotowywanie potraw jest proste oraz szybkie.

Kuchenki mikrofalowe

AMICA AMGF20E1S; BOSCH HMT75M451; CONCEPT L MT4520BC

Dla kogo kuchenka mikrofalowa?

Produkowane obecnie wolnostojące kuchenki mikrofalowe cieszą się na rynku dużą popularnością. W odróżnieniu od modeli do zabudowy łatwiej je zainstalować w kuchennym wnętrzu. Właściwie wystarczy ustawić taką mikrofalówkę na kuchennym blacie i podłączyć do zasilania, ponieważ taka wolnostojąca bryła nie wymaga od użytkownika specjalnych warunków montażowych. Na uwagę zasługuje także funkcjonalność kuchenek mikrofalowych. Współcześnie produkowane urządzenia nie służą już tylko do podgrzewania czy rozmrażania potraw. Są odpowiedzią na styl życia, jaki prowadzimy – mamy coraz mniej czasu na przygotowywanie posiłków, a jednocześnie staramy się mieć zdrową i zbilansowaną dietę.

Kuchenki mikrofalowe

Kuchenki mikrofalowe wykorzystują różnego typu panele sterowania – od prostych mechanicznych po zaawansowane panele elektroniczne

z mnóstwem przycisków obsługujących różnorodne funkcje i rozwiązania techniczne.

Moc – jeden z najważniejszych parametrów

Moc to jeden z ważniejszych parametrów przy wyborze kuchenki mikrofalowej. W zależności od rodzaju produktu i producenta jest ona zróżnicowana. Przyjmuje się, że im większa moc urządzenia, tym sprawniej i szybciej kuchenka mikrofalowa podgrzeje lub ugotuje potrawy. Precyzja sterowania w dostępnych obecnie na rynku urządzeniach pozwala na dokładny dobór ustawień do produktu. Dlatego jeśli używamy sprzętu jedynie do podgrzewania czy rozmrażania potraw, wystarczy sprzęt nawet niewielkiej mocy. Jeśli rozmrażamy lub chociażby podgrzewamy produkt, jego krawędzie mogą być po kilkudziesięciu sekundach bardzo mocno wysuszone, a środek nadal zimny – wówczas należy zmniejszyć moc grzania i wydłużyć nieco czas działania mikrofal.

Kuchenki mikrofalowe

GORENJE MO20A3X; HISENSE H20MOBS3H; SHARP YC-MS01U-S

Automatyczne programy i funkcje

Urządzenia te mogą mieć grzałki działające jak grill w piekarniku, mogą także przygotowywać potrawy na parze, rozprowadzać gorące powietrze przy pomocy termoobiegu lub smażyć na specjalnym talerzu typu crisp (co jest wyjątkowo praktyczne i warto zwrócić uwagę na to rozwiązanie przy zakupie). Ważne są także programy predefiniowane, pozwalające na wybór odpowiedniego typu produktu i przygotowanie go według ściśle określonych parametrów grzania, tj. czasu, mocy czy zastosowanej funkcji. Co ważne, taka konstrukcja z wieloma dodatkowymi udogodnieniami może doskonale uzupełnić możliwości tradycyjnej kuchni, a w niektórych gospodarstwach domowych nawet zastąpić piekarnik.

Kuchenki mikrofalowe

Designerskie kuchenki mikrofalowe mogą być nie tylko funkcjonalne, ale też stanowić jeden z punktów aranżacyjnych

czy ciekawych dodatków stylistycznych kuchennej przestrzeni. (Fot. Gorenje)

Ważna pojemność urządzenia

Pojemność, obok mocy, jest jednym z podstawowych parametrów, który powinien być brany pod uwagę podczas wyboru modelu kuchenki mikrofalowej. Należy pamiętać, że pojemność użytkowa jest ściśle powiązana z wielkością (oraz średnicą talerza obrotowego, jeśli taki jest). Standardowe modele wolnostojące spotykane na polskim rynku mają pojemność od 15 do o ok. 30 l. Jeśli nie mamy dużo miejsca na blacie, a przy tym podgrzewamy zazwyczaj jeden talerz, warto zdecydować się na model mniej pojemny. Jeśli natomiast chcemy wykorzystywać kuchenkę do gotowania, przyrządzania potraw na parze czy pieczenia, lepiej zdecydować się na urządzenie większe lub ewentualnie model do zabudowy, którego komora może mieć pojemność nawet 50 l, a więc niewiele mniejszą niż w niektórych piekarnikach.

Kuchenki mikrofalowe

MPM MPM-20-KMG-03; AMICA AMMF20M1I; SHARP YC-PS201AE-S

Sterowanie i intuicyjna obsługa

Ważnym czynnikiem, który różnicuje dostępne na rynku kuchenki mikrofalowe, jest sposób ich obsługi, a dokładnie rodzaj sterowania. Ten wpływa głównie na wygodę użytkowania.

Jeśli lubimy mieć nad wszystkim kontrolę, ale nie szukamy skomplikowanych rozwiązań, wówczas dobrym wyborem będzie tradycyjna mikrofalówka ze sterowaniem mechanicznym. Do tej grupy należą modele, w których za pomocą pokrętła użytkownik ustawia moc i czas grzania. Są to urządzenia z reguły najprostsze pod względem konstrukcyjnym i funkcjonalnym.

Innym rozwiązaniem jest sterowanie elektroniczne. W tego typu modelach na panelu umieszczonym na froncie kuchenki znajdują się przyciski, zegar, a w niektórych modelach wyświetlacz LCD. Użytkownik zaznacza rodzaj potrawy (np. ryba lub warzywa), wpisuje wagę i wybiera opcję (podgrzanie lub rozmrażanie), a mikrofalówka sama dobiera moc i czas pracy.

Jeśli potrzebujemy urządzenia, które ułatwi dobór odpowiedniej temperatury, możemy wybrać kuchenkę ze sterowaniem „inteligentnym”. Są to modele najbardziej zaawansowane. Dzięki specjalnym czujnikom same ustalają masę potrawy i automatycznie dobierają odpowiedni program. System ten ogranicza rolę użytkownika praktycznie do włożenia potrawy do mikrofalówki i wyboru programu (gotowanie, podgrzewanie lub rozmrażanie).

Kuchenki mikrofalowe

Fot. Amica

Mikrofala potrzebuje odpowiednich naczyń

Głównym zadaniem mikrofal jest przenikanie przez produkt. Aby równomiernie rozprowadzały one ciepło, a nie odbijały się od ścianek naczynia, należy przede wszystkim stosować akcesoria dołączone przez producenta. Można jednak używać naczyń żaroodpornych i wykonanych ze szkła oraz naczyń wykonanych z tworzywa – o ile producent opakowania zaznaczył, że można go używać w kuchence mikrofalowej lub opakowanie jest odporne na wysokie temperatury. Zabrania się jednak korzystania z metalowych naczyń i akcesoriów, ponieważ mogą wywołać nawet pożar. Z tym samym wiąże się także używanie naczyń z pozłacanymi lub lekko metalowymi elementami. Pozłacana porcelana może stracić swój blask przez to, że złoto może odpryskiwać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podgrzewać jedzenie w słoikach (bez wieczka) czy papierowych naczyniach (krótkie podgrzewanie).

Kuchenki mikrofalowe

LG MS2535GIB; SAMSUNG ME83M

Smaczne potrawy a czyszczenie sprzętu

Do czyszczenia urządzenia należy używać delikatnych, miękkich ściereczek i łagodnych środków czyszczących. Podobnie jak w wypadku piekarników nie zaleca się stosować środków żrących lub ścierających, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię urządzenia. Na rynku dostępne są także specjalistyczne środki przeznaczone do kuchenek mikrofalowych. Komorę należy opróżnić z wszystkich akcesoriów, w tym talerza obrotowego. Delikatnie nasączoną detergentem ściereczkę przykładamy do ścianek i myjemy wnętrze kolistymi ruchami. Należy pamiętać, żeby woda lub roztwór detergentu nie dostały się do otworów wentylacyjnych lub grzałek. Rada producencka: jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia, do komory można włożyć szklankę wody i ustawić grzanie na maksymalną moc przez średnio 2–3 minuty. Po tym czasie zabrudzenia rozpuszczą się – wystarczy delikatna sucha ściereczka i gotowe. Jeśli w komorze panuje nieprzyjemny zapach, do szklanki z wodą dodajmy soku z cytryny i grzejmy przez ok. 5 min. W przypadku wszystkich urządzeń grzewczych, w tym kuchenek mikrofalowych, ważna jest uszczelka. Tam gromadzą się resztki jedzenia, które jeśli będą zalegać, zaczną nieprzyjemnie pachnieć. Obligatoryjnie trzeba je czyścić, i to najlepiej jak najczęściej. Na koniec – czyszczenie talerza obrotowego. Ten etap jest chyba najprzyjemniejszy, ponieważ talerz możemy włożyć do zmywarki lub umyć jak tradycyjne naczynie w zlewozmywaku.

Kuchenki mikrofalowe

Fot. Hisense

Samsung oferuje gotowanie na parze

Dzięki opcji gotowania na parze kuchenka mikrofalowa Samsung ME83X-P w kilka chwil przygotuje zdrowe dania. Wystarczy wybrać rodzaj i ilość składników, które zamierzamy przyrządzić, a kuchenka automatycznie ustali odpowiedni czas podgrzewania. W Auto Menu znajdują się doskonałe przepisy kulinarne stworzone we współpracy z najlepszymi szefami kuchni na świecie. Wystarczy, że wybierzemy jeden z nich, a na ekranie panelu pojawią się szczegółowe instrukcje, jak przygotować danie. Dzięki funkcji Quick Defrost szybko i równomiernie rozmrozimy produkty potrzebne do przygotowania posiłku bez konieczności wkładania ich do ciepłej wody i bez ryzyka utraty ich smaku i właściwości. Funkcja dezodoryzacji wydmuchuje zapachy potraw z wnętrza mikrofali. Wyeliminowanie aromatu zalegającego w komorze pozwoli błyskawicznie przygotować kolejne dania. Ceramiczna i specjalnie profilowana komora urządzenia dzięki warstwie emaliowanej jest także wyjątkowo odporna na uszkodzenia i znacznie ułatwia czyszczenie wnętrza kuchenki. Tryb Eco, dostępny w kuchence mikrofalowej Samsunga, sprawia, że urządzenie wykorzystuje nawet o 40 proc. mniej energii, gdy pozostaje w trybie czuwania.

Samsung
2022-07-11
x

Kontakt z redakcją

© 2022 InfoMarket