Strona domowa / Artykuły / Chłodziarki jednodrzwiowe
Chłodziarki jednodrzwiowe

Jednodrzwiowe chłodziarki powyżej 85 cm wysokości wraz z zamrażarkami o tych samych gabarytach i takim samym wyglądzie w kuchennej aranżacji mogą stworzyć funkcjonalny zestaw chłodniczy, przypominający konstrukcyjnie dużą lodówkę typu side by side. Co więcej, mogą również stać oddzielnie, tworząc ciekawą aranżację wnętrza. (Fot. Amica)

W trosce o środowisko i… portfel

Domowe urządzenia chłodnicze, i nie tylko, działają bez przerwy. Taka jest ich specyfika działania i tego użytkownik oczekuje od sprzętu. Zatem lodówka jest jednym z urządzeń, które zużywają najwięcej energii, co w konsekwencji ma wpływ nie tylko na środowisko naturalne i zasoby energetyczne, ale również na domowy budżet. Producenci nieustannie pracują nad zwiększeniem efektywności urządzeń chłodniczych w odniesieniu do ich energooszczędności. Nie dziwi więc fakt, że kilka razy w roku oferują coraz to nowsze modele w najwyższych klasach efektywności energetycznej oraz rozwiązania, które tę energię oszczędzają. Jednym z pierwszych rozwiązań w tym zakresie wprowadzonych jako ważna funkcja lodówki jest tak zwany tryb wakacyjny. Jak wskazuje sama nazwa, rozwiązanie to przydaje się podczas wyjazdów, kiedy przez dłuższy czas nie ma nas w domu, a chłodziarka nie jest używana. Rozwiązanie przydatne jest również wtedy, kiedy w lodówce jest bardzo mało produktów, a my nie chcemy urządzenia całkowicie wyłączać. Dzięki niemu możliwe jest zaoszczędzenie energii i przy okazji zredukowanie powstawania brzydkich zapachów. Wynika to z faktu, że utrzymywana temperatura w zamrażarce jest standardowa, w końcu produkty są w niej przechowywane długoterminowo. Zwiększa się za to temperatura we wnętrzu chłodziarki, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii.

Chłodziarki jednodrzwiowe

MIELE KS 28463 D bb; SIEMENS KS36VVIEP

Użytkownik też ma wpływ na oszczędzanie energii

Niezaprzeczalnym źródłem strat energii w sprzęcie chłodniczym może być częste otwieranie drzwi lodówki. Powoduje ono wzrost temperatury w jej wnętrzu. Po zamknięciu drzwi układ chłodzący urządzenia będzie musiał tę temperaturę wyrównać, a przecież im więcej czasu to zajmie, tym pobór energii będzie większy. Dlatego oszczędniejsze są modele lodówek z wymuszonym obiegiem powietrza, które szybciej wyrównują temperaturę do odpowiedniego poziomu. To nie jedyne rozwiązanie producentów sprzętu chłodniczego w tym zakresie. Innym, równie ważnym jest specjalna funkcja alarmu otwartych drzwi czy alarmu wzrostu temperatury. Jeśli drzwi lodówki zostawimy niedomknięte, sygnał dźwiękowy powiadomi nas o tym. W nowoczesnych lodówkach z funkcjami smart powiadomienie o niedomkniętych drzwiach może być nawet wysłane na urządzenie mobilne. Z kolei alarm wzrostu temperatury poinformuje użytkownika o nieprawidłowości, np. o awarii termostatu.

Chłodziarki jednodrzwiowe

Fot. Miele

No Frost staje się standardem wyposażenia

W modelach jednodrzwiowych, tak samo jak w najnowocześniejszych sprzętach chłodniczych, jednym z podstawowych rozwiązań jest system No Frost. Jest to praktyczna odpowiedź producentów lodówek i zamrażarek na osadzanie się szronu w chłodziarce czy zamrażarce. Polega na zapewnieniu we wnętrzu lodówki stałego ewakuacyjnego obiegu powietrza. W ten sposób lodówka pozbywa się wilgoci, która zostaje odparowana poza komorę chłodzenia lub zamrażania. Ponieważ powietrze jest suche, nie ma możliwości, aby gromadził się lód. Oprócz tego dzięki mniejszej wilgotności produkty dłużej zachowują świeżość, a te przechowywane w zamrażarce nie przymarzają do siebie ani do półek. Produkty takie jak mięso owoce, warzywa czy ryby należy jednak przechowywać w opakowaniach lub specjalnych strefach (np. w szufladach), ponieważ No Frost może eliminować panującą z nich naturalną wilgoć i powodować wysychanie.

Chłodziarki jednodrzwiowe

SAMSUNG Bespoke RZ32A7485AP; FRANKE FSDR 400 XS E

Szuflady, półki i balkoniki

O pojemności lodówki będą stanowiły również wewnętrze akcesoria, na których przechowywana będzie żywność. Zaliczamy do nich w szczególności półki. W wielu modelach standardem są metalowe półki żeberkowe, które może nie są najwygodniejsze w czyszczeniu, jednak zapewniają naprawdę dobry przepływ powietrza, a przy tym nie zabierają wiele miejsca w komorze chłodzenia. W modelach z chłodzeniem statycznym jest to duża zaleta. Popularnym rozwiązaniem obecnie są szklane półki. Mogą być one wykonane ze szkła hartowanego lub zwykłego. Przewaga tych pierwszych to, oczywiście, większa wytrzymałość, ale za to wyższa jest także cena urządzenia. Dużymi zaletami półek szklanych są ich łatwiejsze czyszczenie i większa stabilność. Dodatkowo po rozlaniu produktu nie zabrudzi on całej lodówki. Oprócz tego na szklanych półkach mogą być zastosowane specjalne bariery na brzegach, które zabezpieczą przed zalaniem całego wnętrza komory chłodzenia. Najbardziej zaawansowane modele wykorzystują rozmaite systemy łatwego demontażu półek, a także regulacji ich wysokości.

Dodatkowymi akcesoriami są pojemniki, w których możemy przechowywać owoce i warzywa, a także inne produkty, których przechowywanie wymaga dodatkowego zamknięcia. Ważnym „powiększeniem” pojemności komory chłodzenia są też balkoniki usytuowane na wewnętrznej stronie drzwi. Na nich można przechowywać rozmaite słoiczki, butelki, a także drobne produkty spożywcze i jajka.

Chłodziarki jednodrzwiowe

SHARP SJ-LC41CHDIE-EU; MPM MPM-200-CJ-19

Standardowe oświetlenie wnętrza

Modele jednodrzwiowe, mimo niewielkich gabarytów, mogą mieć wbudowane podświetlenie. Ma ono wpływ na zużycie energii przez lodówkę. Jako źródło światła stosowane są obecnie diody lub listwy LED. Mają one dużą sprawność energetyczną i mogą emitować światło o bardziej naturalnej barwie. Dodatkowo niewielkie rozmiary diod dają producentom swobodę w aranżacji i umiejscowieniu oświetlenia. Zaletą jest również trwałość LED-ów, szacowana na dziesiątki tysięcy godzin.

2022-07-10
x

Kontakt z redakcją

© 2022 InfoMarket