Pralki ładowane od frontu slim powyżej 50 cm głębokości

Pralki ładowane od frontu slim

Pralki typu slim na dobre już wpisały się w projekty niewielkiej łazienek, małych kuchni, a także przestrzeni pralniczych w wydzielonych miejscach w domu. Oszczędzają cenną przestrzeń, oferując w zamian równie nowoczesne programy i systemy jak pralki normalnogabarytowe. Co oferują producenci w przedziale pralek slim o głębokości między 50 a 59 cm? Sprawdziliśmy!

Pralki typu slim ładowane od frontu oferowane są w dwóch przedziałach głębokości: poniżej 50 cm oraz od 50 do 59 cm. W poniższym artykule skupimy się na urządzeniach, które znajdują się w tym drugim przedziale. Zmieszczą się w przestrzeń, w której nie umieścilibyśmy normalnogabarytowej pralki, a do tego będziemy mieli do dyspozycji szereg funkcji i automatycznych programów, które dostępne są w sprzęcie o standardowych wymiarach. Czym się one charakteryzują i jaką pralkę slim wybrać spośród tych, których głębokość przekracza 50 cm, ale nie są normalnogabarytowymi sprzętami? Urządzenia w wersji slim są konstrukcyjnie zbliżone do modeli standardowych. Dodatkowo modele powyżej 50 cm głębokości często wyposażone są w szereg funkcji, które znajdziemy również w sprzęcie o standardowych wymiarach.

Slim powyżej 50 cm głębokości, czyli co?

Pralki typu slim powyżej 50 cm głębokości to takie urządzenia pralnicze, których głębokość mieści się w przedziale od 50 do 59 cm. Ta głębokość pozwoli zmieścić pralkę ładowaną od frontu w wąską łazienkową szczelinę, a także pod blatem czy umywalką. Mniejsza głębokość nie ujmuje tym sprzętom nowoczesnych funkcji. Pralki typu slim o głębokości powyżej 50 cm, pomimo mniejszych gabarytów, są w stanie pomieścić w bębnie niemal taki sam wsad jak sprzęt normalnogabarytowy. Dostępne obecnie urządzenia znacznie ułatwiają codzienne pranie. Innowacyjny sprzęt jest już nie tylko energooszczędny, solidnie wykonany, ale też funkcjonalny, a więc wyposażony w różnorodne programy automatyczne dostosowane do różnego typu odzieży – od bawełnianej po buty czy syntetyczne stroje sportowe. Na rynku pojawia się też coraz więcej „inteligentnych” sprzętów, które mają wbudowany moduł Wi-Fi, a do tego współpracują z urządzeniami mobilnymi. Pozwala to nie tylko na zdalne sterowanie, ale również na wygodną diagnostykę pralki czy suszarki, bez konieczności zabierania jej do serwisu, co w wypadku dużego AGD nie jest najłatwiejszym zadaniem do wykonania. Zauważalnym trendem w pralnictwie jest też rosnąca pojemność urządzeń. Mając pojemniejszy sprzęt, będziemy mogli prać rzadziej, a co za tym idzie, zużyjemy mniej prądu czy wody. Zaoszczędzi to też czas, który w dzisiejszej epoce jest niezwykle cennym „towarem”. Choć na rynku wciąż mamy dostępne pralki ładowane od góry czy nawet konstrukcje wirnikowe (m.in. do zastosowań turystycznych), to w pralkach niepodzielnie królują konstrukcje wolnostojące ładowane od frontu, a tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona – warto wybrać model slim.

Pralki ładowane od frontu slim

GORENJE WNEI86BS; AMICA WA1C714BLiSD; SIEMENS WM14N28XPL

Gdzie sprawdzi się taki sprzęt?

Pralki automatyczne o mniejszych niż standardowe wymiarach wybierane są głównie do niewielkich pomieszczeń. Praktyczne urządzanie łazienki, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym starszej generacji, rządziło się szczególnymi prawami. Kuchnia nie była łączona z żadnym z pokoi, chyba że nie miała okna, ale wtedy bardziej przypominała niewielką wnękę niż wydzieloną część kuchenną. Z kolei łazienka, nierzadko również połączona z toaletą, musiała pomieścić też umywalkę i wannę, która była do niedawna standardem. Kabiny prysznicowe oszczędzają cenną przestrzeń w łazienkach dopiero od niespełna 15 lat. Do tego niezbędnego wyposażenia dołączamy również pralkę automatyczną i może się okazać, że jedyne miejsce, gdzie możemy ją postawić, znajduje się pod umywalką. Co w takim wypadku? Do takich właśnie miejsc przeznaczona jest kompaktowa pralka automatyczna. Ładowana od frontu i o głębokości mniejszej niż 60 cm z powodzeniem zmieści się pod umywalką i w łazienkowej zabudowie meblowej.

Pralki ładowane od frontu slim

Głębokość w przedziale od 50 do 59 cm sprawia, że pralki te zmieszczą się w łazienkowej zabudowie meblowej, pod umywalką lub w innym miejscu,

gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona. (Fot. Gorenje)

Praktyczna ładowność pralek slim

Modele slim o głębokości powyżej 50 cm charakteryzują się zwykle mniejszą pojemnością bębna niż standardowe konstrukcje, jednak na rynku nie brakuje również pralek o dużym załadunku. Najmniej pojemne urządzenia ładowane od frontu o głębokości mieszczącej się w przedziale od 50 do 59 cm pozwalają w jednym cyklu uprać ok. 6-kilogramowy załadunek. W wypadku pralek slim największy wybór jest właśnie wśród tych modeli, czyli o 6-kilogramowym załadunku, choć nie brakuje urządzeń, które zmieszczą nawet 8 kg ubrań. Pojemność bębna nie powinna być jednak głównym determinantem przy wyborze sprzętu. Wszystko powinno zależeć od aktualnych potrzeb użytkownika, a także liczby domowników korzystających z urządzenia.

Pralki ładowane od frontu slim

SHARP ES-NFH814AWC-PL; LG F6WV910PS2E; BOSCH WAN282EEPL

Mobilność kompaktowych modeli slim

Wymiary urządzenia to parametry fizyczne, które w wypadku takich urządzeń jak pralki są szczególnie istotne przy planowaniu ustawienia sprzętu w domu lub jego montażu w zabudowie lub na podbudowie. Ważną kwestią przy tym jest uwzględnienie, obok wymiarów sprzętu, rozstawu otworów montażowych. Masa pralki slim ma znaczenie przede wszystkim w transporcie, a także podczas zestawiania urządzenia (np. w słupku z suszarką). Jednostką masy pralki są, oczywiście, kilogramy. W wypadku zestawiania urządzeń należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Co ciekawe, pralka slim – mimo mniejszych gabarytów – nie musi być lżejsza od swojego standardowego odpowiednika. Może to wynikać m.in. z konieczności zachowania stabilności ustawienia urządzenia i zmniejszenia poziomu wibracji i hałasu, jaki wytwarzany jest podczas pracy sprzętu.

Pralki ładowane od frontu slim

Wybór odpowiedniego miejsca ustawienia

W wypadku projektowania nowej łazienki czy suszarni bądź zmiany dotychczasowej aranżacji należy przemyśleć kilka ważnych aspektów, aby zainstalowane AGD nie kolidowało z innymi elementami pomieszczenia, żeby np. drzwi pralki otwierały się na odpowiednią, najwygodniejszą z punktu widzenia użytkownika, stronę. Wstępem do ustawienia sprzętu powinno być określenie możliwości przyłączeniowych. Docelowo pralkę należy podłączyć do trzech instalacji. Jedną z nich jest instalacja elektryczna, dzięki której pralka włącza się i programuje. To proste podłączenie do gniazdka elektrycznego przy pomocy kabla zasilającego. Ważną kwestią jest to, aby nie używać żadnych przedłużaczy czy rozgałęziaczy. Zasada jest taka, że podłączamy pralkę do najbliżej znajdującego się gniazdka elektrycznego. Kolejną instalacją jest stałe podłączenie do instalacji wodnej. Ostatnim z podłączeń jest przyłącze odpływowe, przez które pralka będzie pozbywała się wody z prania, płukania i wirowania tkanin.

2022-07-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket