Strona domowa / / Artykuły / IV Kongres AGD

APPLiA POLSKA

IV Kongres AGD w Łodzi

IV Kongres AGD

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna już po raz czwarty gościła reprezentacje czołowych producentów i dystrybutorów sprzętu AGD w Polsce podczas Kongresu AGD.

Uregulowana sytuacja pandemiczna pozwoliła również na powrót do zwyczajowego terminu, czyli końcówki maja. Produkcja na poziomie 35 mln szt. dużego i małego sprzętu AGD plasuje Polskę na pierwszym miejscu w UE wśród producentów z tego sektora. Kongres AGD stanowi platformę do wymiany opinii i dyskusji nad wyzwaniami stojącymi przed branżą, a tych w obecnej sytuacji na świecie nie brakuje. Producenci zmagają się przede wszystkim z widmem nadchodzącego kryzysu, a przez to osłabionym popytem na dobra. Przyczynami są m.in. wysoka inflacja, rosnące ceny surowców oraz energii czy braki komponentów do produkcji. Branża AGD jest bardzo istotnym ogniwem polskiej, a w szczególności łódzkiej gospodarki. ŁSSE wydała dotychczas firmom z branży AGD blisko 70 zezwoleń na prowadzenie działalności w strefie, a firmy zadeklarowały że zainwestują w strefie ponad 2,5 mld zł. Dzięki temu w ŁSSE powstało ponad 6 tys. miejsc pracy. Na kongresie AGD pojawiają się reprezentanci najważniejszych graczy na rynku, takich jak BSH, Samsung, Whirlpool, Miele, Amica czy Electrolux. Branżowi giganci w Polsce posiadają około 35 fabryk. Zatrudniają bezpośrednio prawie 31 tysięcy pracowników, a pośrednio ponad 100 tysięcy.

Branża w dobie kryzysu w Łodzi

Pierwszego dnia wydarzenie poprowadzili Dorota Lombardi – dyrektor Departamentu Pozyskiwania i Obsługi Inwestora ŁSSE oraz Wojciech Konecki – prezes zarządu związku pracodawców AGD APPLiA Polska. Z kolei oficjalnego otwarcia dokonali Konrad Pokutycki – prezes zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. oraz przewodniczący Rady Związku APPLiA Polska i Marek Michalik – prezes zarządu ŁSSE, którzy w paru słowach opowiedzieli o bieżącej sytuacji biznesowej i zarządzaniu ryzykiem. Jak co roku na Kongresie AGD gościli czołowi reprezentanci branży oraz przedstawiciele władz samorządowych i centralnych. Wśród oficjeli znalazł się m.in. Waldemar Buda – minister rozwoju i technologii. Podkreślał on, że branża AGD bardzo dobrze radzi sobie pomimo trudności na świecie, a także że mimo wojny na Ukrainie Polska wciąż jest miejscem, w którym można bezpiecznie inwestować.

Inwestowanie w Polsce jest nadal tak samo bezpieczne, jak było dotychczas. Branża AGD cały czas się rozwija i z każdym rokiem liczba osób w niej zatrudnionych jest większa – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas kongresu w Łodzi.

IV Kongres AGD

Panele tematyczne

W panelu otwarcia prelegenci spojrzeli na sytuację firm szeroko, czyli porozmawiali o makroekonomii. Ostatni rok dostarczył wielu zjawisk wymagających analizy. Dokonali jej prezes PAIH Krzysztof Drynda, Rafał Baniak stojący na czele Pracodawców RP oraz Federico Rosales zarządzający Whirlpool SA. Dyskusję poprowadziła Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE. Był to kluczowy dla przedsiębiorców blok dyskusyjny, ponieważ tematem rozmowy były m.in. strategia działania w krótkiej i długiej perspektywie, wpływ kryzysu na biznes i zarządzanie kryzysem, inwestowanie oraz rozwój gospodarczy.

O dobrej energii Wojciech Konecki, prezes Związku Pracodawców AGD APPLiA Polska, porozmawiał z europosłem Adamem Jarubasem i Olafem Krynickim – dyrektorem komunikacji korporacyjnej w Samsung Electronics w Polsce oraz Grzegorzem Skrzypczakiem – prezesem zarządu Elektro- Eko. Omówili oni takie zagadnienia jak zrównoważony rozwój, Europejski Zielony Ład, pakiet fit for 55, CBAM czy gospodarka o obiegu zamkniętym. W pozostałej części dnia przedstawiciele czołowych firm na rynku, nie tylko z branży AGD, wymieniali poglądy o dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Duże oddziaływanie wywiera na niego konflikt zbrojny na Ukrainie. Szczególnie sytuacja ta odbiła się na firmach, których struktury były oparte w znacznym stopniu na pracownikach ze wschodu Europy. Z kolei wyzwaniem dla logistyki okazał się czas pandemii, kiedy dziedzina ta borykała się z wieloma problemami. Kwestią problematyczną po Brexicie okazała się na przykład logistyka na Wyspy. Środowisko to zawsze istotny temat w kontekście branży AGD, która generuje duże ilości elektrośmieci. Na szczęście kładzie duży nacisk na recykling i doskonalenie procesów produkcji po to, by jak najwięcej części nadawało się do ponownego użycia. Ostatni blok rozmów, ale za to jeden z najistotniejszych, to sprzedaż, w tym trendy, kierunki, siła e-commerce i pytanie, czy wyprze on handel tradycyjny. Do tego dochodzą wyzwania transformacji cyfrowej związanej z handlem. O tym wszystkim opowiadali praktycy największych korporacji, którzy na co dzień zmagają się z wyzwaniami w tej dziedzinie.

IV Kongres AGD

 Wśród gości IV Kongresu AGD znalazł się się m.in. Waldemar Buda – minister rozwoju i technologii

Business Mixer

Drugi dzień Kongresu to profesjonalny networking w formule Business Mixera. Największe firmy z branży AGD spotkały się z podwykonawcami, start-upami, dostawcami, firmami zajmującymi się recyklingiem. W skrócie są to szybkie rozmowy przy okrągłych stołach, w formule dynamicznych prezentacji. Kongresowe doświadczenie pokazuje, że Business Mixer stwarza idealne warunki do zawiązywania nowych biznesowych kontraktów. Również tegoroczna edycja cieszyła się dużą popularnością i zaowocowała nawiązaniem licznych relacji biznesowych.

IV Kongres AGD

Wydarzenie otworzyli Konrad Pokutycki – prezes zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

oraz przewodniczący Rady Związku APPLiA Polska i Marek Michalik – prezes zarządu ŁSSE.

IV Kongres AGD

Kongres AGD poprowadzili Dorota Lombardi – dyrektor Departamentu Pozyskiwania i Obsługi Inwestora ŁSSE

oraz Wojciech Konecki – prezes zarządu Związku Pracodawców AGD APPLiA Polska.

2022-07-07
x

Kontakt z redakcją

© 2022 InfoMarket