Strona domowa / / Artykuły / Tani odbiornik

ALMA

Tani odbiornik DVB-T2/HEVC z funkcją HDMI-CEC

Tani odbiornik

W redakcji testowaliśmy dekoder DVB-T2/HEVC Alma 2820 z najnowszą wersją oprogramowania. Dystrybutorem dekodera jest firma TechniSat.

Alma 2820 to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, który obsługuje standard kodowania HEVC/H.265, a więc jest zgodny z wymaganiami standardu DVB-T2 w Polsce. Na froncie niewielkiej metalowej obudowy (150 × 100 × 32 mm) umieszczono klasyczny wyświetlacz (fot. 1) oraz przyciski zasilania i zmiany kanałów. Większość gniazd znajduje się z tyłu obudowy (fot. 2). Telewizor można dołączyć, wykorzystując wyjścia HDMI i Euro (Scart), umożliwiające podłączenie starszego odbiornika telewizyjnego. Praktyczną funkcją jest HDMI-CEC, dzięki której można wygodnie obsługiwać jednym pilotem oba urządzenia, np. włączać i włączać. Wyjście audio (coaxial) służy do dołączenia zestawu audio, który będzie odtwarzał fonię z telewizora w lepszej jakości. Gniazdo antenowe ma również funkcję zasilania wzmacniacza anteny, wystarczy w menu wybrać tę opcję. W porównaniu z poprzednia wersją dodano wejście Ethernet, ale na razie jest nieaktywne. Z boku umieszczono gniazdo USB do multimediów. W zestawie znajduje się poręczny pilot zdalnego sterowania. Pilot z gumowymi przyciskami, ale niestety, z małymi opisami funkcji będzie utrudniać obsługę starszym osobom. Wydzielone przyciski Timer i PVR pomocne będą w codziennym użytkowaniu i przy nagrywaniu, a przycisk AD aktywuje opis dźwiękowy dla osób niedowidzących. Przycisk Recall spowoduje przełączenie na poprzednio oglądany kanał TV.

Czytelne menu instalacyjne (fot. 3) ułatwia konfigurację dekodera Alma 2820. Przy wyszukiwaniu kanałów można s korzystać z opcji w yszukiwania w edług numeracji kanałów LCN. Listę kanałów można posortować według własnej kolejności (w bardzo prosty sposób). Ustawić można przejrzystość menu i czas wyświetlania OSD tylko na 7 s. Funkcja ochrony rodzicielskiej blokuje wybrane kanały (np. z opcją wieku dziecka 14 lat), jak i całe menu instalacyjne. Jeżeli chcemy zmienić parametry obrazu, można skorzystać z regulacji jasności, kontrastu, nasycenia, odcienia i ostrości. Szybka zmiana kanałów to zaleta dekodera. Funkcja Info (fot. 4) dostarcza informacji o oglądanym kanale: bieżącym programie i kolejnych. Wciśnięcie drugi raz Info wyświetla czytelny opis nadawanego programu. Wyświetlanie graficzne informacji o sile i jakości sygnału oraz błędach BER jest przydatne, jeśli mamy problemy z odbiorem danego multipleksu, aby skorygować położenie anteny.

Atrakcyjnie wygląda EPG (fot. 5) z możliwością zapoznania się z czytelnym opisem poszczególnych programów na kanałach w dniu bieżącym z podglądem obrazu i w kolejnych dniach (Dzień+). Z poziomu EPG łatwo programuje się z wyprzedzeniem czasowym programy do nagrywania. Przy pomocy funkcji DVR ready można nagrywać programy telewizyjne natychmiastowo na twardy dysk lub pendrive dołączony do wejścia USB 2.0. Tworzony jest automatycznie katalog nagrań, w którym możemy je podglądać i odtwarzać (Timer). Przycisk USB umożliwia wyświetlenie zawartości pamięci i korzystanie z funkcji Time Shift w czasie odtwarzania. Na pochwałę zasługuje funkcja porad, jeżeli wykonamy błędną operację. W czasie nagrywania można podglądać kanały z tego samego multipleksu. Korzystając z odtwarzacza plików multimedialnych, dodatkowo odtworzymy muzykę, wideo i zdjęcia z kolekcji w pamięci USB. Podsumowując, Alma 2820 jest to łatwym w obsłudze dekoderem z funkcjonalnym menu i użytecznymi funkcjami HDMI-CEC i DVR ready.

Tani odbiornik

Fot. 1

Tani odbiornik

Fot. 2

Tani odbiornik

Fot. 3

Tani odbiornik

Fot. 4

Tani odbiornik

Fot. 5

2022-07-06
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket