KAERCHER

3300-letni egipski obelisk jak nowy

3300-letni egipski obelisk

Na jednym z najsłynniejszych placów Paryża, Place de la Concorde, miało miejsce niezwykłe czyszczenie: z okazji 200. rocznicy rozszyfrowania egipskich hieroglifów 3300-letni obelisk z Luksoru został odrestaurowany i delikatnie wyczyszczony.

W ramach mecenatu kulturalnego rodzinna firma Kärcher nie tylko sfinansowała kompleksową renowację tego cennego zabytku, ale i sama przeprowadziła czyszczenie.

Jesteśmy bardzo dumni z naszego partnerstwa z francuskim ministerstwem kultury i cieszymy się, że możemy, dzięki naszemu know-how i zaangażowaniu finansowemu, przyczynić się do ochrony tak prestiżowego zabytku, jakim jest obelisk z Luksoru – mówi Hartmut Jenner, prezes zarządu Alfred Kärcher SE & Co. KG. W ramach ścisłej współpracy z partnerami projektu, takimi jak regionalna dyrekcja ds. kultury Île-de-France (DRAC) w ministerstwie kultury, pod nadzorem głównego architekta ds. zabytków, François Chatillona oraz przy wsparciu naukowym ze strony laboratorium badawczego ds. zabytków, Kärcher zrealizował koncepcję renowacji zabytku. Firma przejęła tym samym zatem nie tylko finansowanie, ale także koordynację kompletnej renowacji z zachowaniem substancji 23-metrowej, ważącej 222 t kolumny.

Cieszymy się, że Kärcher, ramię w ramię z DRAC, przyczynia się do zachowania tego zabytku, który jest tak ważny dla Francuzów – mówi Laurent Roturier, dyrektor regionalny DRAC.

Aby nie uszkodzić cennej, oryginalnej powierzchni zabytkowej fasady, opracowano szczegółowy plan działania. Czyszczenie wykonano głównie za pomocą tzw. niskociśnieniowej obróbki mikrocząsteczkowej. Przy ciśnieniu powierzchniowym wynoszącym zaledwie od 0,5 do 1 bar i odległości 15 do 20 cm można usunąć większość osadów powstałych w wyniku działania czynników atmosferycznych i emisji zanieczyszczeń. W celu ochrony przed drobnymi pyłami powstającymi w trakcie tego procesu specjaliści wykonujący czyszczenie używali kombinezonów ochronnych oraz masek z dopływem świeżego powietrza. Cokół i spód obelisku również były czyszczone delikatną parą przy pomocy urządzenia wysokociśnieniowego z podgrzewaniem wody. Zespół konserwatorów czyścił za pomocą specjalnych gumowych gąbek również powierzchnie na podstawie, cokole oraz złocenia i grawerunki. Konserwatorzy zajęli się także usuwaniem starych, zniszczonych fug epoksydowych, wykonywaniem nowych fug oraz umacnianiem uszkodzonych miejsc. Na koniec specjaliści od złocenia zajęli się renowacją i odnowieniem płatków złota na piramidionie na szczycie obelisku.

3300-letni egipski obelisk
2022-06-13